Onkos tuo lyhennysvapaan saaminen asuntolainaan jossain laissa vai onko vain suositus?
Pyysin pankilta lyhennys vapaata kesälomakuukausiksi niin vastaus oli, että eivät voi myöntää koska luotossa on ollut maksuviivästyksiä.
Maksuviivästykset: Yksi erä jäi maksamatta, sovin maksusuunnitelman ja nyt kaikki erät ok. Eli asuntolaina edelleen voimassa eikä maksamattomia eriä ole.
Pankki ei anna lyhennysvapaata
3
4496
Vastaukset
- afsfsdf
Ei ole laissa. on ihan pankin harkinnan mukainen, jos lainaehdoissa ei muuta mainita.
- Unohda vapaat
"Maksuviivästykset: Yksi erä jäi maksamatta"
Tuo on jo pankille semmoinen singnaali, että ovat varmasti varovaisia.
Eli lyhennysvapaita on muutamaan vuoteen turha anoa.
Eli kuten jo edellinen vastasi, niin lyhennysvapaat ovat aina pankin ja lainanottajan keskinäisiä sopimuksia, eikä pankin niihin tarvitse suostua, ellei jo lainapapereissa ole niistä sovittu. - velkainen...
Ei ole lakia lyhennysvapaasta eikä edes suositusta. Vaan pnkki suosittelee että laina hoidetaan alusta loppuun sovitusti. On kuitenkin tilanteita esim. työttömyys, työpaikan vaihto jolloin palkaton kausi tai jokin muu kallis vastoinkäyminen jolloin pankin kanssa voi neuvotella hieman lyhennysvapaata. Lyhennysvapaaitten kuukausienkin aikana korot maksetaan aina ja joskus ovat puolet siitä normaali kk-erästä. Näistä pankki ei neuvottele. Lainaehdot lyhennysvapaaista vaihtelee. Omassa sopimuksessa muistaakseni maks. 3 lyhennysvapaata kk yhden vuoden aikana. Ja koko laina aikana maks 18 kk. Ja lyhennysvapaasta sovittava vähintään 10 arkipäivää ennen tulevaa lyhennystä.
Sinä sovittelit jälkeen päin etkä maksanut edes korkoja ajallaan (mikäli ymmärsin oikein). Eli et ole noudattanut sopimusta. Pankki ei purkanut lainasopimusta koska kuitenkin hoidit asiat kohdalleen mutta neuvotteluvarasi laina asioista paloi kyllä joksikin aikaa. Joten suosittelen että jatkossa hoidat aina lyhennyserät ajallaan ja tingit vaikka sitten loman vietto budjetista ainakin muutamaksi vuodeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648