Valheellislestadiolaisuus

Valevl.

Tiedän, että vanhoillislestadiolaisten keskuudessa on kaksoiselämää eläviä ihmisiä. Jotka sisimmissään eivät ole uskovaisia, mutta tavan mukaan roikkuvat mukana kukin minkäkin syyn vuoksi.
Itsekin tunnen useita tekovl:iä, joista voikin käyttää oikeemmin nimitystä valheellislestadiolainen.
Itsekin lukeudun niihin.
Syy, miksi itse en ole uskaltanut tulla ulos uskottomuuskaapista, on se,
että pelkään, miten läheiset ja kaverini suhtautuvat. Lähipiirissä on sellaisiakin tapauksia ollut, jossa uskonsa julkisesti jättänyt on saanut sukulaisilta lukuisia viestejä siitä, kuinka ovat huolissaan, ja että jos et tee parannusta, palat helvetin tulissa.
Toki monelle onnistuu vl-uskon jättäminen helpommin, sillä kaikkien suvut eivät ole yhtä tiukkoja.
Itse tiedän, että meidän suku on melkoisen tiukka. Mitä nyt seuraa meidän suvun vaikkapa vaatetuksia ja tukkatyylejä, niin oikein konservatiivisella linjalla ollaan. Heti pahennutaan kovasti, jos joku poika uskaltaa kasvattaa korvat peittävät hiukset. Oikean uskovaisen miehen korvien kuuluu näkyä, kuuluu meidän suvun voimakkaat säännöt.

Ite olen jossain määrin luopunut noista tiukoista säännöistä, eli minulla on hiukset, joista saan kuulla jatkuvasti. Paljon pidempiäkin näkyy rauhanyhdistyksellä monilla miehillä. Sen sijaan en ole uskaltanut edelleenkään kertoa, etten ole vl. Itseasiassa olen oppinut elämään sen ajatuksen kanssa, että olen suvulle kuin vl. Työpaikalla olen sitten toista. Siellä kiroilen siinä missä muutkin ja saatan silloin tällöin käydä karaokessa ja juoda muutaman bissen.

Löytyykö täältä muita valheellislestadiolaisia ihmisiä?

12

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leksa-Veksa

      Käytät epämiellyttäviä sanoja, kuten valheellislestadiolainen.
      Itse en haluaisi olla sellainen, vaikka olosuhteiden pakosta joutuu olemaan uskovaisten köörissä.
      Kun on vain huonoja vaihtoehtoja mistä valita, niin silloin valitaan tietysti se pienempi huono.
      Uskovaisen porukassa oleminen edellyttää tietynlaista käytöstä ja pokkurointia.
      Sen vastalahjana saa hyväveli järjestön, jossa on paljon etuisuuksia.
      Sen lauluja pitää laulaa, kenen leipää syö, näinhän se menee.

      Ei kannata ottaa liijan vakavasti, siitä on huonoja seurauksia. Parasta on säilyttää järki ja mielenrauha, eikä yrittää pingottaa.
      Monet sitä kyllä koettaa, en tiedä, miten kireänä se heistä tuntuu.
      Mutta käytännön töissä kyllä huomaa, ettei ne muutkaan niin pyhiä ole, varsinkin suviseuratalkoissa ja muissakin rakennustalkoissa.

      Seurapaikalla ollaan niin hurskaan oloisia, mutta vapaalla osataan ottaa rennommin

      • JUMALA ON RAKKAUS

        Kun peloittelulla ja helvetilla hallitaan ihmipoloja, joilla ei ole omaa uskonnon (KRISTUKSEN) antamaa varmuutta, ON SE PELOTTELU SAATANASTA !
        SAATANAHAN hallitsee pelolla ja kahulla maanpaalla !


    • Valevl.

      "Seurapaikalla ollaan niin hurskaan oloisia, mutta vapaalla osataan ottaa rennommin"

      Tuon olen kokenut yllättävän monta kertaa. Kun ollaan seuroissa, ollaan niin uskovaista. Yleensä tämä jatkuu myös iltakylissä, mutta auta armias, jos näkee jonkin itselleen tutun muissa ympyröissä, niin halleluja.
      Monenlaisia ihmeitä itsekin olen päässyt näkemään, joissa jokin umpi uskovaiseksi luulemani henkilö onkin toisaalla ihan erilainen.

      Vai mitä sanot henkilöstä, joka käy aina seuroissa, osallistuu vastuullisiin tehtäviin ja puhuu yleensä iltakylissäkin hurskaaseen sävyyn uskon asioista.
      Sitten näetkin tämän yllättäen kauppajonossa ja kappas, hän latoo kassahihnalle alkoholijuomia ja ottaa mukaan pari kondomipakettia.

      Tämänkin ihmeen olen nähnyt, mutta en ole kertonut kyseiselle henkilölle mitään, että olen ollut näkemässä. Parkkipaikalla se vielä hyppäsi omaan autoon. Autoon, jonka kyydissä minäkin olen useamman kerran ollut.

      Mutta yhtälailla joku on voinut nähdä, kun minä käyn ostamassa alepasta tms. vähän alkoholia, eikä ole tullut kertomaan siitä minulle. Yleensä henkilöt, jotka eivät tule kertomaan nähdyistä asioista, elävät itsekin kaksoiselämää. He vain saavat tukea omalle kaksoiselämälleen, kuten minäkin niistä, mitä olen nähnyt ja kokenut. Kaveripiirissä on muutama, joille olemme keskenämme kärähtäneet ja olemme luvanneet pitää toistemme asiat muilta salassa. Olisihan se helpompaa toisaalta, jos en tietäis näiden ystävien kaksoiselämästä. Minun on vaikeaa nimittäin kohdata heidät luontevasti iltakylissä jne. Me kun keskenämme tiedämme, ettemme ole oikeasti uskovaisia.

      Senkin ihmeen olen päässyt näkemään, kun suviseuratalkoissa eräs perheen isä lyö vahingossa vasaralla sormeen ja suusta tulee vihaisen kuuloinen perkele! Hän selkeästi muodon vuoksi pyysi heti tapahtunutta anteeksi. Oikea uskovainen tuskin lipsauttaa vahingossa perkelettä tai muuta kirosanaa, jos ei kiroile salaa..

      • Leksa-Veksa

        Minulla ei ole tuota kaljanostohimoa, mutta hengettömän muksiikin kuuntelu on ollut alusta asti sellainen asia, josta en ole voinut luopua koskaan.
        Radiota paljon kuuntelevana en mitenkään voisi sulkea alinomaa, kun puheiden välissä alkaa renkuttaa.
        Oikeastaan tykkään enemmän renkutuksista, kuin siionin lauluista, jotka ovat niin vetistelevän mollivoittoisia.
        Sellaiset virret, joissa on sävel duurissa, kiinnostaa kuulla.
        Itkuvirret ovat kertakaikkisen synkkiä ja masentavia kuultavia.
        Esim. ehtoollisella; oi jumalan karitsa, joka pois otat maailman synnit, armahda, aarmahda meeiitää. Tosi latistavaa laulua.

        Ja seurapuheissa karitsan veri ellottaa. Myös anteeksipyytäminen veressä ällöttää. Olen erityisen herkkä veren näkemiselle ja kuulemiselle. Kalan perkaaminenkin tuottaa suurta inhoa tappamisen ja veren näkemisen vuoksi.

        Karitsan veri ei minua isommin viehätä, vaikka seurapuhuja sillä aina mässää.
        Minä kiroilen aina yksin ollessani, kun aihetta tulee. Toisten seurassa se harvoin lipsahtaa. En ymmärrä, miksi kiroilua pidetään aiheellisessa tilanteessa hirveän pahana, vaikka sehän antaa voimaa ja lohduttaa.
        Uskovaisilla on kuitenkin omat lempikirosanansa.
        Nuorison käyttämää voi vittu, ällöttää minua. Parempi on kiroilla ystävämme paholaisen nimeen. Todella huvittaviakin kirosanoja on kuultu, kuten, Voi ristuksen äitin perkele. Taivasten talikynttilät, jne..

        Alkoholin käyttöä en todellakaan siedä, koska se ei ole minkään uskonpuutteen korvike. Tupakka, joka on hyväksyttyä uskovaisten parissa, ei sensijaan ole uskon este, vaan antaa voimaa, joka ei sitä uskostaan saa.
        Kaikki muu on uskovaiselta kiellettyä, mutta ei tupakoiminen, vaikka se on hermomyrkkyä ja siitä saa hasiksen tapaan hyvänolon tunnetta. Hasis on luokiteltu huumeeksi, mutta tupakkaa ei, vaikka se on hasistakin pahempi hermomyrkky, heroiinin verrattavissa oleva, joka saa riippuvaiseksi jo muutamasta tupakasta. Tupakointi on himoa alkoholin tapaan. Ne pitävät käyttäjäänsä kuristusotteessaan käärmeen tavoin.

        Onneksi minunlaisellani valelestadiolasella ei ole tupakan ja alkoholin himoa, mutta minulla on muita elämäntapoja, joita ei lestadiolaisuus hyväksy.
        Olen kuitenkin sopeutunut elämään tälläisenä, vaikka se ei aina helpolta tunnukkaan.


    • Calab

      Tämä ilmiö esiintyy kaikissa uskonnollisissa ryhmittymissä, kun ne ovat kasvaneet riittävän suuriksi. Muodollinen ryhmään kuuluminen tuotttaa silloin taloudellisia ja sosiaalisia etuja. Vl-joukolla tätä vahvistaa vielä tyly suhtautuminen ulkopuolisiin. On mukavampi olla kaikkia muita haukkuvan joukon sisällä vaikkapa vain teennäisesti, kuin että irtautuisi siitä ja saisi yleisen inhon niskaansa.

      Kun Suomessa joskus 1600 luvulla oli pakkoluterilaisuus, niin silloinkin mukana oli ateisteja, salakatolisia ja välinpitämättömiä, koska muuten olisi saattanut menettää päänsä.

    • Conan Barbaari

      Uskon, että enemmistö vl-nuorista on juuri noita "valheellislestadiolaisia". Kun on kerran syntynyt vl-perheeseen, niin siitä lahkosta on vaikea pyristellä irti. Itselläni on silmää näille asioille, kun itse olen mielessäni irrottautunut vl-lahkosta jo vuosia sitten, roikun vain mukana koska olen pelkuri, ja elän kaksoiselämää. Tunnistan kyllä valhelestan kun sellaisen tapaan. Ihan niin kuin lestat tunnistavat toisen lestan kadulla.

      Jos asianlaita olisi niin, että lapsi saisi 18-vuotiaana valita vakaumuksensa ilman mitään yhteisön paineita, lestayhteisö olisi kuollut jo aikapäiviä sitten.

      • Siunaus peruttu!

        Kun minä 12 vuoden hoitokokousjumuuden loppuun käyneenä ja totaalisen kypsyneenä erosin vl-yhteisöstä 18-vuotiaana, minulle sanottiin etten tule menestymään elämässäni koska minulta nyt otetaan siunaus pois!

        En tietenkään uskonut, että joku Ry:n puheenjohtaja voi minulta Jumalan siunauksen omalla päätöksellään pois ottaa ja päätin näyttää ettei hänellä sellaista valtaa ole. Kun oli mennyt aikaa ja olin menestynyt liike-elämässä, he alkoivatkin taas yllättäen "tuntea" ruokakaupassa nähdessään ja jopa tulla juttelemaan...

        Jos olisin joutunut laitapuolen kulkijaksi, eivät vieläkään "tuntisi". Mutta vl-uskontohan perustuu varakkuuden ja statuksen ihailemiseen! Sellainen rahausko on minusta arvotonta ja Jumalalle kelpaamatonta, siksi en ole pahemmin kaveerannut. Kuulumiset kohteliaasti vaihdettu...


      • LimLim

        Samaa mieltä olen, että kyllä sitä toisen valheellislestadiolaisen tunnistaa.
        Tässä muutamia esimerkkejä, joissa voi epäillä, että onko toinenkin valhelesta:

        - Kun vasara osuu vahingos sormeen, suusta tulee helposti saa, tai vit alkuinen sana, mutta tökerösti sitten jatketaan se niin, ettei lipsahdus pääsis loppuun asti tyyliin, voi vit(taukoa)si tai voi saa(taukoa)ra-äiti!
        usein valelestalta saattaa lipsahtaa kirosana kokonaisenakin.

        - Hänen puheistaan käy ilmi vaikkapa tietämys jostain tv-sarjasta, vai vaikkapa siitä, millaisiin lasiin mitkäkin alkoholijuomat laitetaan jne.

        - Tietää eri musiikkityyleistä turhankin hyvin. Oikea vl:hän ei yleensä tiedä muuta, kuin "asiallisen musiikin" ja "rumputuksen".

        Toki jotku voivat ihan oikeastikin olla uskomassa vl-tavan mukaan, vaikka kuuntelee rytmimusiikkia ja katselee televisiota, mutta uskallan melko hyvin väittää, että valtaosa näitä asioita harrastavista tuskin on oikeita vl:iä!

        Ite olen valelesta, koska olen sen verran pelkuri, etten uskalla kokea sitä, että minut työnnetää ryhmän ulkopuolelle, ja että saan yhtään huolestuneita viestejä siitä, että tulen palamaan helevetin tulissa tms. En kestäisi yksinkertaisesti sitä!


    • Happy lady :)

      Itse en ikinä olisi alentunut olemaan "valelesta". Miksi pettäisin itseäni vain miellyyttääkseni muita?? En väitä, etteikö olisi ollut helppoa sanoa lopullisesti "itsensä irti" lahkosta. Minulla on vienyt vuosikausia aikaa lestataustojeni läpikäymiseen ja muiden vl:ien hylkäämiskokemukseen, mutta voin sanoa, että vaiva on ollut sen arvoinen!!!
      Olen enemmän kuin tyytyväinen: Nykyään olen tasapainoinen, opiskelen unelma-ammattia (jota vl:t eivät ikinä hyväksyisi) ja minulla on ei Vl-taustainen puoliso, sekä ihana tytär. Minulla on sukulaisia ja ystäviä ei vl-taustaisista kodeista, joista olen hyvin kiitollinen.
      Ne ex-vl:t (joita tunnen) ja jotka liikkuvat vain toisten ex-vl:ien kanssa, ovat mielestäni todella traumatisoitunutta ja huonosti voivaa porukkaa. Mielestäni heiltä puuttuu kosketus normaalista elämästä, koska eivät ole ikinä normaalia elämää ihmissuhteineen nähneet eläessään lesta-yhteisössä.

      • Conan Barbaari

        "Ne ex-vl:t (joita tunnen) ja jotka liikkuvat vain toisten ex-vl:ien kanssa, ovat mielestäni todella traumatisoitunutta ja huonosti voivaa porukkaa. Mielestäni heiltä puuttuu kosketus normaalista elämästä, koska eivät ole ikinä normaalia elämää ihmissuhteineen nähneet eläessään lesta-yhteisössä."

        Mielestäni tämä kumpuaa liian nopeasta irrottautumisesta; henkilö ei ole ehtinyt oikeasti käydä läpi sitä, mitä hän jättää ja mitä saa, kun lähtee. Mielessä vaikuttavat yhä vl-uskomukset, joita hän ei ole ehtinyt karistaa pois. Kun sitten tekee asioita, joita lestana ei olisi saanut tehdä, niin tulee huono omatunto ja sitä kautta katkeruus. Sitten haetaan turvaa muista existä.

        Mielestäni eropäätöksen rauhallinen kypsyttely on kaiken a ja o. Itse luulin jo 3 vuotta sitten olevani täysin valmis lähtemään, mutta nyt kun mietin, niin alkutaipaleellahan tuossa vasta oltiin ja melko lapsellisin motiivein liikkeellä...


    • yks onnellinen

      Nimenommaan, mielestäni todella surullista ja säälittävää tuhlata elämäänsä valheellisuuteen. Mitä järkiä, miettikää nyt.Oman elämänsä eläminen ja omantuntonsa kuunteleminen ovat minulle parasta, mitä tiedän. Valtava paino putosi harteilta ku ei tarvi enää näytellä. Eniten siinä pettää itseään. Mut kyllä ne vaan lujassa on ne vl-uskomukset sitä ei uskoisi ellei ole itse kokenut. Mutta nyt elämä on onnellista, omannäköistä ja lapset ovat rauhallisia ja seesteisiä, ilman jokapäiväistä synnin pelekoa.Mutta eletään normi elämää,ei olla ojan pohjalle menty, ei ees laijalle niinku monet VL- ihmiset vilpittömästi uskoo käyvän ku joku luopuu valheellisesta VL- elämästä.

    • 20+15

      olen itsekin valheellislestadiolainen.:D
      Olen liikkeessä mukana, koska:
      -Todella hyvät kaverit
      -tiiviin ihmisryhmän muodostama ''turva''
      -Ajattelen että seksin harrastaminen ennen avioliittoa on synti, ja jos kieltäisin ''uskoni'', olisi varmasti aika harvassa miehet jotka sellaiseen sääntöön suostuisivat:D
      -Ei ole mielenkiintoa alkoholiin tai alkoholinhuuruisiin juhliin, aina on mahtavaa kun juhlitaan vl-kaveriporukalla! On juurtunut syvästi ''alkoholin pahuus'' päähän:D Tosin en tuomitse jos joku käyttäisikin sitä... se ei ole autuuden ehto.

      Kuuntelen kuitenkin vapaasti eri musiikkityylejä, uskon että taivaaseen pääsee muutenkin kuin kieltoja noudattamalla ja olemalla vanhoillislestadiolainen, ehkäisy ei ole syntiä yms..

      Hinta ei ole vielä niin kova että tarvitsisi ''luopua uskosta''... Se on varmaa että ehkäisyä tulen käyttämään, joko miehen suostumuksella tai salassa jos avioidun... On järkyttävää, kun monilapsisessa perheessä toinen lapsi toimii ''äitinä''.

      18vee Oulu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4167
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3403
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1775
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1633
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1412
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      915
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      852
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      813
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      778
    Aihe