Entisestä suhteesta tullut raskaaksi vaikka ehkäisyä oli käytetty. Poikki mennyt tämän henkilön kanssa. On viikon päästä abortti aika. Tarvis olla joku saattaja ja hakija kotiin. Onko liikaa pyydetty jos pyydän eksältä osallistumaan asiaan ja olemaan sen ajan mukana. Vai onko niin ettei tollasta enää kuuluu pyytää kun juttu kuitenkin jo ohi.
Abortti, eksä ja tukihenkilö
12
153
Vastaukset
- saattaja oltava
Mies on ollut osallisena tapahtumassa joten totta kai voit pyytää häntä tueksesi. Eri asia on suostuuko muttet menetä mmitään siinä että kysyt.
Koeta saada joku ystävä mukaan jos mies ei lähde. - henkilö X
Minusta ei ole yhtään liikaa vaadittu pyytää sitä miestä, joka toisena osapuolena ongelman on aiheuttanut, osallistumaan ongelman ratkaisuun noinkin vähäisellä tavalla. Eri asia sitten tietenkin on, että missä väleissä suhteenne päättyi ja haluaisitko sinä ehkä tukihenkilöksi mieluummin jonkun toisen, jos teidän välit ovat kovin riitaisat. Mutta jos itse haluat häntä pyytää, niin ei se minusta laisinkaan kohtuuton pyyntö ole.
- saattaja oltava
Tuli sellainenkin mieleen että itse kun kävin abortin teettämässä(tosin aikaa yli 10 vuotta) niin ainakin silloin sairaalasta sanottiin että jos ei saa saattajaa niin sieltä voidaan tilata taksi josta itselle jää vain se pieni omavastuu,onko nykyään kympin luokkaa.
- ainoliini1283938
Kiitos asiallisista vastauksista!!!
- Viivuskainen
Mun mielestä ei myöskään kohtuutonta pyytää häntä osallistumaan. Oma exäni oli mukana myös keskeytyksessä ja abortti oli yhteinen päätös erosta huolimatta, niin yhdessä se myös vietiin loppuun. Oli paljon helpompaa kun toinen osallistui sillä lailla :)
- jooo,....
ei viattomien lasten itsekkäässä myrkytyksessä, tukehduttamisessa ja elävältä pilkkomisessa 'mitään' julmurimaisen raakaa oo!!
Tässä sitä surmansuosijoiden mustaa mielenmaisemaa kerrakseen... - jätä moinen
julmuus kokonaan tekemättä niin saat lapsestasi saattajan koko loppuelämäsi matkalle.. Onko liikaa vaadittu että lapsi saisi pitää koko ihmiselämänsä? Vai laitatko hänet maksamaan suhdesekoiluistasi kalleimman hinnan?
Olipa tääkin toteemus taas poistokitinästä päätellen liian rankkaa jollekin traumaiselle hilesydämelle ;) - ehkä...
koska se en liity aloittajan kysymykseen mitenkään vaan on samaa saarnamista millä täytät joka hiton ketjun?
- samalla syyllä
voidaan poistaa sitten kaikki vastaukset ja koko turhuus. Musta kun tuntuu että tää on vaan sitä samaa jankuttavaa saarnaamista jolla on täytetty koko palsta...
- ????????????????????
samalla syyllä kirjoitti:
voidaan poistaa sitten kaikki vastaukset ja koko turhuus. Musta kun tuntuu että tää on vaan sitä samaa jankuttavaa saarnaamista jolla on täytetty koko palsta...
Miksi sellaiset vastaukset pitäisi poistaa, joissa vastataan aloittajan esittämään kysymykseen? Mitä saarnaavaa niissä on?
- miksei...
???????????????????? kirjoitti:
Miksi sellaiset vastaukset pitäisi poistaa, joissa vastataan aloittajan esittämään kysymykseen? Mitä saarnaavaa niissä on?
täällä sais sanoo mitään muita kommentteja ja näkökulmia tilanteesta kun aborttiin yllyttäviä?
- ????????????????????
miksei... kirjoitti:
täällä sais sanoo mitään muita kommentteja ja näkökulmia tilanteesta kun aborttiin yllyttäviä?
En minä ole ketään kieltänyt kommentoimasta. Kertoisitko nyt miksi sinusta tästä ketjusta pitäisi poistaa sellaiset vastaukset, joissa vastataan aloittajan esittämään kysymykseen? Kerro mitä saarnaavaa niissä on?
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455100Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1151616Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481319Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella121314- 131153
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171027Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4990Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76989Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah59795Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27783