Mistä löytyy rahaa

tulevana hallituskautena. Teiden kunnossapitoon , aurauksiin, vanhusten hoitoon taiteeseen , sosiaalihuoltoon, poliisien lisäpalkkauksiin. Kyllä miljardeja EU:n kassaan löytyy ja täytyy suomen imagosta maksaa mutta jos om muutamasta miljoonasta kiinni kotimaan asioihin niin rahaa ei löydy mistään.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pitäisikö kaikkeen kivaan riittää lisää rahaa loputtomiin?

Politiikassa on joskus pakko muistaa kurja totuus: tarpeita on rajattomasti: varoja niiden toteuttamiseen on aina rajallisesti.

Joten leveät ajat on ohi; velanotto on vaalikauden aikana saatava loppumaan.

hallistuksen muodostaja taisi kyselläkin sen perään miten kestävyys vaje hoidetaan tulevan hallituskauden aikana.

Toivottavasti niitä keinoja löytyy.

NINEL

Äänestä

Onneksi persut ovat oppositiossa, niin edes jonkin verran rahaa löytyy mainitsemiisi asioihin. Persut olisivat ajaneet Suomen todelliseen ahdinkoon.

Äänestä

Kyllä te osaatte noita listoja kirjoitella epäkohdista ja rahan tarpeista, mitään ette kuitenkaan ole valmiita tekemään asioiden korjaamiseksi. Jäämällä vaalivoittajana hallituksen ulkopuolelle Perussuomalaiset todisti, ettei ole vakavasti otettava puolue. Noita listoja asioista, joita pitäisi korjata, tullaan teiltä näkemään jatkossakin aivan riittävästi, mutta mitään että pysty käytännössä hoitamaan. Toiset hoitavat likaiset työt ja te jatkatte paasaamistanne. Hallituksessa teidän sanoillanne olisi ollut jotain painoarvoa, nyt on parempi kun pidätte turpanne kiinni.

Äänestä
  • Tulet jatkossa kuulemaan perusteltuja kannanottoja. Hallituksessa istuvilta et tule kuulemaan mitään olennaista pelkkää kusetusta.

    Äänestä

  • Kuuleppas käpy kirjoitti:

    Tulet jatkossa kuulemaan perusteltuja kannanottoja. Hallituksessa istuvilta et tule kuulemaan mitään olennaista pelkkää kusetusta.

    En epäile. Kannanottoja varmasti saadaan kuulla kyllästymiseen asti. Tekoja kaivattaisiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokkari kusettaa kirjoitti:

tulevana hallituskautena. Teiden kunnossapitoon , aurauksiin, vanhusten hoitoon taiteeseen , sosiaalihuoltoon, poliisien lisäpalkkauksiin. Kyllä miljardeja EU:n kassaan löytyy ja täytyy suomen imagosta maksaa mutta jos om muutamasta miljoonasta kiinni kotimaan asioihin niin rahaa ei löydy mistään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu