Taas tämmöinen aika-ajoin tarpeellinen markkinointikanavan mollausviesti.
Fonectalta jostakin käsittämättömästä syystä erehdyin ottamaan tämmöisen "uuden ajan etusetelin". Sain 1/12 sivun kokoisen kuponkin puhelinluettelon keltaisille sivuille. Lisäksi paketti sisältää 100 000 facebook-näyttöä ja tukun tekstiviestimainontaa. Hintaa rapiat 1000 euroa alveineen. Puhelinluettelo tuli reilu kuukausi sitten. Ainuttakaan seteliä ei ole käytetty. En ole aivan varma miten noita muita nyt pystyisi edes seuraamaan, mutta luulen että niitäkään kautta ei ole tullut asiakkaan asiakasta.
Lisäksi otin Fonectalta kotisivujen optimoinnin hintaan 5200e alveineen/vuosi. Tuo sisältää tuon optimoinnin ja tässä tapauksessa heidän ohjelmoijansa integroi klarnan laskutuksen osaksi verkkokauppaa, kun se on toistaiseksi toiminut manuaalisena. Lisäksi google hakusanojen optimointia. Luvattiin että puolessa vuodessa alkaa olemaan hakuja etusivulla. Nyt 5kk päästä en löytä omia hakujani vittu yhtään mistään. Olen kysellyt koska alkaa tapahtumaan tuon klarnajutun suhteen niin vastaukset ovat: se on sen verran aikaavievä projekti että ei pystytä antamaan mitään aikataulua, mutta ilmoitellaan kun asiassa päästään eteenpäin. Kun pistin mailia hakusanoista että en löydä ainuttakaan oman yritykseni hakua niin pariin päivään ei ole tullut toistaiseksi edes vastausta.
Mietin tosissani voisiko jollain keinolla saada diiliä purettua esim. saamattomuuden tai tuloksien näkymättömyyden vuoksi. Tuskinpa kun papereissa on nimi vuodeksi. Ja kuukausittain maksettuja laskuja nyt tuskin ainakaan saa takaisin.
Semmoiset viistonnia verotonta kustantavat nämä ja käteen ei taida jäädä mitään.
vau mikä etuseteli
7
172
Vastaukset
- 42343
Laskutuksenkin onnistuivat ryssimään. Sopimuksessa on 12kk laskutusjakso kerran kuukaudessa. No kolmena ekana kuuna ei tullut laskua laisinkaan ja sitten rävähti neljä laskua 1½kk sisään. Ilmeisesti siellä unohdettiin tyystin että on tämmöinen soppari tehty ja sitten tajuttiin ja hädissään iskettiin kaikki laskut kerralla kehiin. Varmasti tämän takia kaikki sopimuksen piirissä olevat asiatkin ovat ainakin sen 3-4kk myöhässä.
Onko jollakin tietoa voisiko jollain näillä perusteilla olla realistisia mahdollisuuksia purkaa sopimus? - TP
Huh, huh, et teitä huijattavia riittää!
Osta nyt jo hyvänen aika suoraan sitä mainosaikaa Googlesta.- 42343
Ei ole aikaa tarkkailla mikä sana myy ja mikä ei. Helpompi "ulkoistaa". Aiemmin oli eräältä yritykseltä googlen sponsoroidut linkit ja ne toimivat ihan ok, mutta nyt oli tarkoitus kokeilla toisenlaista lähestymistapaa. Klikkaukset eivät maksa mitään, mutta vie oman aikansa että hakusanojen olisi tarkoitus nousta suosituimpien hakujen joukkoon.
- eeeer
Optimointikin on omanlaisensa taiteenlaji.
- 4+12
"Lisäksi google hakusanojen optimointia. Luvattiin että puolessa vuodessa alkaa olemaan hakuja etusivulla."
Siis tarkoitat varmaan omat sivusi ovat halutuilla hakusanoilla Googlen haussa orgaanisissa tuloksissa (ei maksetuissa mainoksissa) ensimmäisen 10 joukossa?
Jos ei ole kyse kovin kilpailluista hakusanoista, ei tällaisesta hakukoneoptimoinnista kannata maksaa juuri mitään, ei ainakaan 5200 euroa vuodessa. 100 euroa voisi olla sopiva korvaus.
Itse luultavasti haastaisin tämän Fonectan oikeuteen tai ainakin ottaisin yhteyttä johonkin viranomaistahoon joka yleensäkin hoitaa tällaisia huijauksia. - Nyt kyllä
Kyllä se Fonecta markkinoida osaa ja pentele.
Tuo Klarna projekti ottaisi jopa minulta max. 1vko (7pv) ei 5kk noin isolta yritykseltä ainakaan!
100 000 mainosnäyttöä facebookissa kuulostaa maallisen silmiltä hyvältä, mutta se menee täyteen 1 päivässä ja parempi maksaa klikkauksista. KYLLÄ itse hoidan oman facebook mainontani ja hemmetin tuloksellisesti. Maksan 0,07€/klikkaus. Tämä tulos syntyy kun osaa hommansa, mutta miten Fonectan kaltainen suuryritys ei tätäkään osaa?
Itse pienenä tekijänä pidän huolen siitä, että asiakkaideni rahat saavat todellakin vastinetta, mutta ilmeisesti suuressa yrityksessä tuntipalkalla istuskelevat tekijät eivät välitä kenen pussista heidän palkkansa maksetaan kun he eivät itse joudu vastaamaan tekemisistään vaan kaikki huuto hukkuu tuhansien muiden sähköpostiviestien ja yhteydenottojen joukkoon.
Sääli, että isot yritykset saavat vietyä meiltä pieniltä tekijöiltä tämän kaltaiset asiakkaat, jotka olisivat mielellään valmiita maksamaan hyvän korvauksen tuloksista mutta joutuvatkin maksamaan ryöstöhinnan tyhjästä :\
Mikseivät yritykset voi rohkeasti vain ottaa tuotteita/palveluita vastaan meiltä pieniltä tekijöiltä ja näin tukea uusia yrityksiä, kilpailua ja kaiken kaikkiaan pääsisi nauttimaan niistä eduista mitä pienet yritykset oikeasti voivat tarjota. Kuten esimerkiksi TÄYSIN henkilökohtainen palvelu ym.- älä maksa turhasta
Nyt täytyy sen verran kommentoida, että vastaajista suurin osa ei tiedä ollenkaan millainen prosessi on optimointi. Suomessa on kourallinen henkilöitä jonka tuon taiteenlajin hallitsevat, ja heistä ainakin pieni osa on käsittääkseni juuri fonectalla töissä. Kaverini firma on ostanut optimoinnin kyseiseltä yritykseltä, ja toimiala todela kilpailtu (rakennusliike) tällöin tarvitaan kärsivällisyyttä koska optimointiin kuluu oikeasti useampi kuukausi ja paljon työtunteja. firmalle myös luvattiin prosentuaalinen kasvu asiakasliikenteessä ja sen hän sai, sekä hyviä kauppoja jotka oli kävijäseurannan avulla todennut tulleen Googlesta. Kyllä fonecta on sen verran iso ja tunnettu firma että tuskimpa heillä olis varaa lähtee "pissaamaan asiakasta linssiin"....eikös se ole myös Googlen suurin yhteistyökumppani suomessa? ymmärtäkää nyt jo hyvät yrittäjät että mainonta maksaa!!! ja teidän omat asiakkaanne määrittävät kysynnän myötä hinnat Googlessa, jos on kilpailtu toimiala niin tottakai se maksaa enemmän kuin joku pieni yrittäjä vaikka Pohjois-Suomessa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773