Onko ketään joka matkustaa suht. säännöllisesti Kuopio - Joensuu -väliä tai Joensuu - Kuopio -väliä opiskelun takia? Eli asut toisella paikkakunnalla mutta opiskelupaikkasi on toisella. Minkälaisia kokemuksia sinulla on? Kuinka olet jaksellut? Onko vielä siedettävä matka?
Itse asun Kuopiossa ja harmikseni ei humanistisia tiedekuntia Kuopiossa ole joten Joensuuhun olisi mentävä. Haluaisin kuitenkin ehdottomasti pitää "asemapaikkani" Kuopiossa perhetilanteen ja monen muun asian takia. Ensi syksyllä opinnot aloittaessani harkitsen vakavasti että jään Kuopioon ja käyn Joensuussa koulua. Luentopakkojahan ei juuri kai ole? Siksi aion tehdä mahdollisimman paljon opiskeluhommia kotona. Toki käyn myös luennoilla niin paljon kuin mahdollista. Mutta ideana kuitenkin se ettei läheskään joka päivä tarvitsisi kyseistä väliä ravata.
Kiitos vastauksista!
Itä-Suomen yliopisto, Kuopio-Joensuu -väli
3
580
Vastaukset
- Kokemusta on
Matka on raskas kulkea päivittäin. En suosittele. Suorat bussiyhteydet eivät ole kovin hyvät. Matkoihin menee helposti yli neljä tuntia päivässä. Luennoilla kanntataa olla mukana. Jos suoria yhteyksiä lisättäisiin, voisi onnistuakin, muuten ei.
- kyselijä*
Oletko nyt aloittamassa opiskelut Joensuun yliopistossa Kuopiosta käsin? Itse pyrin viime vuonna samanlaisesta tilanteesta opiskelemaan (humanistiseen myöskin) mutta en päässyt joten sen vuoksi kyselen kun olen itsekin miettinyt samaa..
- Pohjois-arjalainen
Bussiyhteyksillä taitaa mennä parhaimmillaan se kaksi tuntia suuntaansa. Omalla autolla ajettaessa on otettava huomioon että tie on huono. Oikeastaan vaarallinen. Muistaakseni välillä ei ole edes kunnollisia huoltamoja joihin pysähtyä.
Voi se silti onnistua jos käyt harvoin Joensuussa. Yhden nuoren tunsin joka kävi joka viikonloppu Kuopiossa. Vaikea uskoa että sen useammin tuota jaksaisi suhata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1053661
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se472600- 1082407
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣401954Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu271648- 271512
Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et211488- 221318
Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81241Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701225