Onko ketään joka matkustaa suht. säännöllisesti Kuopio - Joensuu -väliä tai Joensuu - Kuopio -väliä opiskelun takia? Eli asut toisella paikkakunnalla mutta opiskelupaikkasi on toisella. Minkälaisia kokemuksia sinulla on? Kuinka olet jaksellut? Onko vielä siedettävä matka?
Itse asun Kuopiossa ja harmikseni ei humanistisia tiedekuntia Kuopiossa ole joten Joensuuhun olisi mentävä. Haluaisin kuitenkin ehdottomasti pitää "asemapaikkani" Kuopiossa perhetilanteen ja monen muun asian takia. Ensi syksyllä opinnot aloittaessani harkitsen vakavasti että jään Kuopioon ja käyn Joensuussa koulua. Luentopakkojahan ei juuri kai ole? Siksi aion tehdä mahdollisimman paljon opiskeluhommia kotona. Toki käyn myös luennoilla niin paljon kuin mahdollista. Mutta ideana kuitenkin se ettei läheskään joka päivä tarvitsisi kyseistä väliä ravata.
Kiitos vastauksista!
Itä-Suomen yliopisto, Kuopio-Joensuu -väli
3
594
Vastaukset
- Kokemusta on
Matka on raskas kulkea päivittäin. En suosittele. Suorat bussiyhteydet eivät ole kovin hyvät. Matkoihin menee helposti yli neljä tuntia päivässä. Luennoilla kanntataa olla mukana. Jos suoria yhteyksiä lisättäisiin, voisi onnistuakin, muuten ei.
- kyselijä*
Oletko nyt aloittamassa opiskelut Joensuun yliopistossa Kuopiosta käsin? Itse pyrin viime vuonna samanlaisesta tilanteesta opiskelemaan (humanistiseen myöskin) mutta en päässyt joten sen vuoksi kyselen kun olen itsekin miettinyt samaa..
- Pohjois-arjalainen
Bussiyhteyksillä taitaa mennä parhaimmillaan se kaksi tuntia suuntaansa. Omalla autolla ajettaessa on otettava huomioon että tie on huono. Oikeastaan vaarallinen. Muistaakseni välillä ei ole edes kunnollisia huoltamoja joihin pysähtyä.
Voi se silti onnistua jos käyt harvoin Joensuussa. Yhden nuoren tunsin joka kävi joka viikonloppu Kuopiossa. Vaikea uskoa että sen useammin tuota jaksaisi suhata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043036
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872405- 241946
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221510Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291470Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151375- 87902
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26887Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62836Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2759