Olen ennustanut täällä jo pitkään Kepun alamäkeä. Pääsyynä laskuun on ollut kepulainen politiikka, joka on luonteeltaan opportunistista. Kansankielellä puhutaan kaksilla rattailla ajamisesta. Tämä johtuu siitä, että pitäisi jotenkin tyydyttää peruskannattajien, aitovieriläisten änkyröiden vaatimukset ja yrittää saada lisää ääniä keskiluokkaisilta kaupunkilaisilta. Viime mainittuun on uskottu purevan liberaalimpi poliittinen ote ja sitä on edustánut ennen muuta Olli Rehn, Matti Vanhanen ja Mari Kiviniemi. Nimenomaan tässä aikajärjestyksessä. Rehnin katsottiin vielä aikanaan olleen liian liberaali johtamaan puoluetta. Kepu on kahden toisiaan kummaksuvan linjan puolue ja siksi tällainen eriseuraisuus on repinyt puoluetta sisältä päin. Ja repii edelleen, mikä näkyin Kepun kuurupiilossa, minkä Minkki-Mari päätti sitten ryhdikkäästi lopettaa.
Nyt ollaan tultu uuteen vaiheeseen. Kepun änkyräsiipi aloitti siirtymisen persuihin jo näissä käydyissä vaaleissa. Vaalipäivän tiedot olivat Kepulle pahinta painajaisunta. Ennakkoon äänestäneet sentään vielä jonkun verran luottivat Kepuun. Soinin ilmoitus oppositioon menosta on jo hirvittävä takaisku ja kauhukuva Kepulle. Puolue siiryi kertaheitolla pääministeripuolueesta opposition apupuolueeksi. Tämä tulee helpottamaan syrjäseutujen asukkaiden siirtymistä persuihin. Persut vastaavat paljon paremmin alkiolaisia toiveita kuin kahden politiikan periaatteella kulkeva Kepu. Soini näytti, että hän ei tingi lupauksistaan eikä petä toisin kuin Kepu, jolle pettäminen on verissä.
Osat ovats siis vaihtumassa. Persuista on tulossa syrjäseutujen suurpuolue, jolla on toinen jalka myös slummiutuvien kaupunkilähiöiden pubeissa. Kepusta on vastaavasti tulossa pienpuolue, jolla ei ole mitään mahdollisuutta voittaa uusia äänestäjiä kaupungeista, kun sillä on täysi työ pitää edes osa karkaamista suunnittelevista syrjäseutujen entisistä peruskannattajistaan.
Kaikki oppositiopolitiikan valtit ovat nyt persuilla. Kepun ainoa näennäinen valtti on aluepolitiikan korostaminen, mutta siinäkin se voi jäädä persujen jyrän alle, kun myös persut korostavat samaa asiaa, mutta paljon uskottavammalla politiikalla, kun siinä ei kilpaile kaksien rattaiden politiikka.
Uusi vaihe
7
85
Vastaukset
- Suomen laki ??
Keskustan suurin virhe oli antaa Kataisen huseerata yksinään.
Katainen on pimittänyt tietoa ja nyt yrittää viedä lävitse 27.1 miljardin takuun Suomelle ILMAN EDUSKUNNAN HYVÄKSYNTÄÄ !!! - Minä vaan
Pakko kiittää.
Erinomaisen analyysin teit keskustan tilasta. En nyt viitsi kerrata kovinkan pitkästi, mitä olen itse aiemmin kirjoittanut keskustan sisäisestä hajaannuksesta, eli aitovierien konservatiivisen jakopolitiikan siiven myyräntyöstä sen suhteen, miten Olli Rehn aikoinaan ajettiin sivuraiteelle puolueessa ja mitsen ex-puoluesihteeri Korhonen koko uransa ajan kiskoi mattoa Vanhasen alta. Kiviniemen lyhyt kausi herätti toivoa keskustan maltillisesta, liberaalista uudistuspolitiikasta, mutta se kärsi tappion, kun aitovieriläiset antoivat äänensä persuille.
Kepun kohtalo persujen apupuoluena oppositiossa on kamala. Mitkään kepun änkyrät, kuten Pekkarinen, eivät pysty uskottavalla tavalla ajamaan mitään, minkä persut eivät tekisi vakuuttavammin ja uskottavammin niiden maaseudun syrjäytyneiden mielestä, joiden äänet kepu nyt menetti.
Ainoa, tosin heikko toivo Kiviniemellä on, että sdp tyrisi kukkoilullaan mahdollisuutensa mennä Kataisen hallitukseen ja kokoomus vaihtaisi demareiden tilalle Kiviniemen johtaman keskustan. Silloin keskusta voisi edes yrittää hillitä kannatuslaskuaan, koska kokoomuksen politiikalla aikaansaatava työllisyysasteen kasvu lisäisi Suomen talouden vahvuutta niin, että kansakin sen huomaa, jolloin persujen pelkkä vastaaninttämis-opponointi jäisi hedelmättömäksi.
Heinäluoma ja Urpilainenhan eivät saisi sdp:tä oppositiosta nousuun, kun edellisen vaalikauden yritys aiheutti heille tuhansia ääniä suuremman tappion, mitä kokoomus hallituspuolueena koki.
Minuan aika lailla ihmetyttää tämä sdp: pompöösimäinen koppava kukkoilu, mihin jopa Tuomioja sortui tv1:n aamukeskustelussa.Sulla on vielä vaalien jälkeinen surutyö kesken, etkä oikein halua tunnustaa tosiasioita.
Ensimmäinen tosiasia on, että gallupvertailuissa kokoomus putosi huipustaan roimasti, demarit sen sijaan nousivat viikko viikolta vaalipäivää kohden. Viikko pari lisää, niin demarit olisi ohittanut kokoomuksen ja rakentanut selkeän hallituksen kokoomuksen ja perussuomalaisten kanssa. Kokoomuksen hirttäytyminen tukimekanismeihin on halvaannuttanut täysin hallituksen järkevän muodostamisen. Voi hyvinkin käydä niin, että Katainen vaihdetaan järkevämpään hallitustunnustelijaan. Kataisen päätös olla kertomatta Urpilaiselle kaavailemaansa hallituspohjaa on törkeä petos mahdollista toista päähallituspuoluetta kohtaan.
Toinen tosiasia on, ettei kepu voi iät ajat istua kahdella pallilla. Ei voi olla vastustamassa rakennemuutosta, ja samaan aikaan ajaa sitä. Liberalismi joissain asioissa ja toisaalta jyrkkä muutosvastarinta toisissa asioissa ei vain mahdu kepun kokoiseen puolueeseen. Kekkosen aikana hänen ylivertainen asemansa Suomessa ja Neuvostoliiton tuki Kekkoselle pitivät kepua pinnalla, mutta keinohengitystähän se oli. Ei voi olla yhtä persua nimellisesti ja toista persua yhden puolueen sisällä.
Kaavailusi siitä, että kepu vedettäisiin uuteen hallitukseen kokoomuksen apupuolueeksi on minusta koominen. Kepu on juuri hävinnyt vaalit olemalla toinen kokoomus, ja nyt sitten pitäisi jatkaa samalla linjalla. En usko kepunkaan syttyvän moiselle ajatukselle, joten uudeksi hallitustunnustelijaksi voidaan mahdollisesti valita Urpilainen. Demareiden, Vasemmistoliiton, Rkp:n, Perussuomalaisten ja kristillisten kesken on mahdollista kasata "Kansan hallitus".- Eroa Jutta
ironcurtain kirjoitti:
Sulla on vielä vaalien jälkeinen surutyö kesken, etkä oikein halua tunnustaa tosiasioita.
Ensimmäinen tosiasia on, että gallupvertailuissa kokoomus putosi huipustaan roimasti, demarit sen sijaan nousivat viikko viikolta vaalipäivää kohden. Viikko pari lisää, niin demarit olisi ohittanut kokoomuksen ja rakentanut selkeän hallituksen kokoomuksen ja perussuomalaisten kanssa. Kokoomuksen hirttäytyminen tukimekanismeihin on halvaannuttanut täysin hallituksen järkevän muodostamisen. Voi hyvinkin käydä niin, että Katainen vaihdetaan järkevämpään hallitustunnustelijaan. Kataisen päätös olla kertomatta Urpilaiselle kaavailemaansa hallituspohjaa on törkeä petos mahdollista toista päähallituspuoluetta kohtaan.
Toinen tosiasia on, ettei kepu voi iät ajat istua kahdella pallilla. Ei voi olla vastustamassa rakennemuutosta, ja samaan aikaan ajaa sitä. Liberalismi joissain asioissa ja toisaalta jyrkkä muutosvastarinta toisissa asioissa ei vain mahdu kepun kokoiseen puolueeseen. Kekkosen aikana hänen ylivertainen asemansa Suomessa ja Neuvostoliiton tuki Kekkoselle pitivät kepua pinnalla, mutta keinohengitystähän se oli. Ei voi olla yhtä persua nimellisesti ja toista persua yhden puolueen sisällä.
Kaavailusi siitä, että kepu vedettäisiin uuteen hallitukseen kokoomuksen apupuolueeksi on minusta koominen. Kepu on juuri hävinnyt vaalit olemalla toinen kokoomus, ja nyt sitten pitäisi jatkaa samalla linjalla. En usko kepunkaan syttyvän moiselle ajatukselle, joten uudeksi hallitustunnustelijaksi voidaan mahdollisesti valita Urpilainen. Demareiden, Vasemmistoliiton, Rkp:n, Perussuomalaisten ja kristillisten kesken on mahdollista kasata "Kansan hallitus".SDP nousi Suomen historian suurimalla vaalipetoksella: " Emme hyväksy Portugalin tukipakettia ilman sijoittajien vastuuta".
Nyt on selvinnyt, että vaatimuksen Kreikan lisävastuista oli sumutusta, joten voi sanoa SDP:n pettävän aina.
- lisää vauhtia
Kekkosen teesi oli kysyä onko meillä malttia vaurastua.
Keskustan "rattailla" ajellu on juuri maltillista edistymistä. Keskusta ei aja kaksilla rattailla, vaan tasan yksillä ja samoilla rattailla koko ajan ja yhtä reittiä maltillisesti edeten vahinkoja vältellen, vaikka maltillinen vauhti ei olisi mieleen sen paremmin muille puolueille tai äänestäjille..
No, aina Keskusta ei osaa kertoa mitä reittiä ajetaan, jos kuormaa on liikaa mäkiselle osuudelle, mutta kyllä keskusta menee eteenpäin, vaikka välillä kärryt sateelle mutaisella tiellä ojassa käyvätkin.
Siksi demareiden 8 miljardin takuiden vastaan äänestäminen ja taas 17.2 miljardin takuiden hyväksyminen on äärettömän järjettömän kyvyttömän MM-takinkääntökisamaisen kaksinaismoraalista monella rattaalla ja pallilla ajelua yhtäaikaa.
Keskusta on vastuullinen ja vaatii että parlamentaarinen järjestelmä täytyy toimia parlemantarististen tapojen mukaisesti, eikä ohittaa eduskunnan suurta salia tälläisessä ehdottomasti Suomen suurimman taloudellisen riskin ottamisessa.
Takuista ei päättänyt uuden eduskunnan enemmistön luottamusta nauttiva hallitus, eikä takuista päättänyt eduskunnan enemmistö suuressa salissa.
Nyt asia käsiteltiin valiokunnnassa, jossa 15 kansanedustajaa teki päätöksiä 200 kansanedustajan sijasta.
Tälläinen linja on parlamentarismin väheksymistä.
Eduskunta joutuu joko hylkäämään tai hyväksymään Euroopan raha/talousliiton työkaluiksi aiotut vakausmekanismit.
Mitä tapahtuu, jos eduskunta hylkää mekanismit, siksi, että 8 miljardia olisi kohtuullinen takuu, mutta 27.1 miljardia mekanismeihin takuuta on liian suuri riskin Suomen kokoiselle maalle.
Mitä sitten tapahtuu..? Suomi erooa EU:sta vai EU:n menee talouskriisiin vai EURO-järjestelmä kaatuu maiden maksukyvyttömyyteen ?
Keskustan linja on sammuttaa tulipalot juuri sopivalla määrällä vettä, ettei aiheutetan yhtään enempää vesivahinkoja kuin on pakko tulipalon taltuttamiseksi.
Tämä on keskustan linja ja on ollut aina. Presidentti Kallio oli Suomen asialla aivan viimeiseen askeleeseen asti presidenttinä ja kantoi vastuuta äärimmäiseen asti välirauhan saavuttamiseksi.
Nykyiset presidentit käyvät valtataistelua niin valtiota, kansaa kuin valtion taloudellista selkärankaa vastaan aivan järjettömin "aatteellisin perustein".
Huonon harkintakyvyn presidentti on maalleen suurin vahinko. Heikot ja ajattelukyvyttomät poliitikot ovat maalle suuri vahinko, varsinkin jos tyhmyys vielä tiivistyy kiireen ja pakon alla.
Huonoa on myös poliittiset puolueet, jotka pettävät äänestäjät vastustamalla muutaman miljardin velkaa ja tekevät äänestäjille kymmeniä miljardeja velkaa petettyään äänestäjät.
Demarien vaalivankkurit ajoi nyt täyttä vauhtia monttuun ja nyt on puolat irti pyöristä ja akselit poikki, kun 27.1 miljardia takuita oli suurempi lasti kuin demarit tajusivat vankkureiden kestävän. Ensi vaaleissa eivät äänestäjät ihaile demarien vaalivankkureita enää kunnioituksella. Tuskinpa edes äänestävät demareita.
Demarien laulunopettajan nuotit taisivat mennä nyt ulos asteikosta pahemman kerran.. Eivät kestäneet juomalasit eikä kestä enää veronmaksajan persnahkakaan, kun takuita alkaa langeta maksuun.
Demarit ovat nyt auringonlaskun puolue.
Keskusta nousee, mutta demarien pudotus ei ole vielä loppunut. Kaksien rattaiden politiikkaa joutuu harjoittamaan jokainen puolue, joka aikoo kehittää Suomea koko alueena, sillä niitä urbaaneja kansainvälisesti suuntautuneita eurooppalaisia suomalaisia ei asu tasaisesti ympäri Suomen. Kaksi ratasta syntyy siis asetelmasta Etelä-Suomi versus muu Suomi. Etelä-Suomihan elää omaa nurkkakuntaista impivaaralaisuuttaan etelässä, kun taas perussuomi sijoittuu etelää hieman pohjoisemmaksi.
Etelä-Suomea dominoi tietysti härski kapitalismi, joka pyrkii keinoja kaihtamatta imemään resursseja muualta Suomesta itsekkäisiin nyljentätarpeisiinsa. Siitä taas seuraa suuri muuttoliike, joka taas aiheuttaa
mittavan tilanpuutteen ja hintojen kohoamisen. Suuret väestömäärät Etelä-Suomessa puolestaan pakottavat etelän ökypoliitikot ajamaan etupäässä etelän asiaa ja unohtamaan muun Suomen. Sen lisäksi väestön kasautuminen vinouttaa demokratiaa asettamalla Etelä-Suomen ensisijaiseksi jo vaalitulostakin ajatellen. Siksi ehdottamani ajatus siitä, että valtakunnasta muodostetaan yksi äänestysalue ja kullekin eteläsuomalaiselle suotaisiin vain vajaa ääni sen mukaan miten väestö jakautuu valtakunnassa alueellisesti.
Etelä-Suomea dominoi siis luontaisesti, tai yhtälailla keinotekoisesti, kapitalismi. Jotakin pitäisi häärätä, jotta päivittäinen elanto saataisiin kasaan. Etupäässä työ on paperinpyöritystä ja puhelinmyyntiä, jota tarvitaan, jotta muualta tullutta raaka-ainetta saataisiin myydyksi maailmalle. Jotakin pientä
valmistuksenpoikasta mahtuu tietenkin mukaan, joskin vähäisessä määrin. Suomi ei ole mikään huipputeknologian maa, vaan yhä vielä melko alkeellisen jalostusasteen omaava valtio.
Keskustan jäseniä ja kannattajia on myös loukkaavaa kutsua änkyröiksi. Yhtäläisiä änkyröitä ovat eteläsuomalaiset. Kysymyshän on aivan siitä, kummalta kannalta asiaa katsoo. Tosin jos otetaan tarkasteluun yksinomaan Kokoomus, niin änkyrät ovat vielä tarkemmin sanottuna nuoränkyröitä. Heitähän esimerkiksi valtiovarainministeri ja ulkoministeri jo ikänsäkin puolesta ovat, siitäkin huolimatta, vaikka eivät ehkä syntyperäisiä eteläsuomalaisia olisikaan. Kaksikärryisyys syntyykin kapitalistisesta rahavallan paineesta, mikä sitten johtaa toisenlaiseen maailmankatsomukseen kuin suurimmassa osassa Suomea. Ja
suurin osa Suomeahan edustaa normaaliutta, joka puolestaan ei ole änkyryyttä.- Keskustaporvari
Kaikki saattaa muuttua kertaheitolla viimeistään siinä vaiheessa, kun brysselinrupla hajoaa. Epäilemättä persut tulevat hyötymään siitä eniten, mutta eivät suinkaan Keskustan kustannuksella vaan erityisesti demareiden. Ennustan, että demarit ja myöskin Kokoomus alkaa toden teolla vuotamaan persuihin jo ennen brysselinruplan lopullista tuhoutumista. Kuten olet varmaan huomannut, Kreikka on jo uudelleen käsi pitkällä. Pian on Portugali taas uudestaan pyytämässä lisää. Sitten taas Kreikka. Niin ja tietysti myös Irlanti. Espanjan tilannetta en nyt lähde ennustelemaan.
Niin että jos on persuille irtopisteitä jaossa, niin on niitä jaossa Keskustallekin. Keskusta kun voi aina uuden avustuspyynnön käsittelyn yhteydessä muistuttaa, että me emme suinkaan vieneet Suomea rahaliittoon.
Ja mitä taas persuihin tulee, niin aika vaikea heidän on uskottavasti kosiskella sekä maaseudun ja lähiöpubien väkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761715
- 108977
- 87834
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19663- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;191453- 26439