Rehn vahvistaa Ylelle: Kreikan vakuuksia valmisteltu jo jonkin aikaa
julkaistu tänään klo 17:08, päivitetty tänään klo 17:20
Talouskomissaari Olli Rehn.
Kuva: Yle
YLE Uutisten saamien tietojen mukaan suuret euromaat päättivät jo viime perjantain salaisessa Luxemburgin kokouksessa, että Kreikalta vaaditaan vakuuksia lisärahoituksen vastineeksi. Tapaamiseen osallistunut talouskomissaari Olli Rehn vahvistaa, että vakuusjärjestelyjä on valmisteltu jo jonkin aikaa.
Ylen lähde kertoo myös, että Kreikan omaisuuden myyntiä varten kaavaillaan yksityisyrityksen perustamista. Se olisi samankaltainen yritys, joka perustettiin Itä-Saksan valtionomaisuuden myyntiä varten Saksojen yhdistyttyä.
Toimilla pyritään siihen, että uudelleen kriisiytynyt Kreikka ei tällä kertaa pääse yllättämään muita euromaita. Kasvavia ja syveneviä ongelmia on ratkottu kulisseissa jo pidemmän aikaa.
- Saksa, Ranska, Italia, Espanja, euroryhmän puheenjohtaja ja komissio neuvottelivat tulevasta lisärahoitustarpeesta Kreikan kanssa viime perjantaina Luxemburgissa salassa ja se oli kokouksen tarkoitus, kerrotaan YLE Uutisille.
Tapaamiseen osallistunut talouskomissaari Olli Rehn vahvistaa, että vakuusjärjestelyjä on valmisteltu jo jonkin aikaa.
- Mahdollisia vakuusjärjestelyjä muun muassa Kreikan osalta on valmisteltu ja oletan, että siihen suuntaan työ tulee tästä etenemään, Rehn sanoi.
Porua monissa maissa
Saksan valtiovarainministeri Wolfgang Schäublen torstaina liittopäiville kertoma vaatimus vakuuksista Kreikan lisälainalle ei siis tullut tyhjästä eikä Suomen sosialidemokraattien vaatimuksesta.
Rehn toivoo, että Euroopassa päästään laajempaan yhteisymmärrykseen. Soraääniä velkamaiden jatkuvaa tukemista vastaan on noussut useissa maissa.
- Luulen niin, että monissa maissa, joissa nämä päätökset ovat olleet vaikeita, halutaan varmistaa, että lainat maksetaan takaisin. Sen takia monissa EU-maissa on käyty keskustelua vakuusjärjestelyistä esimerkiksi Kreikan kohdalla. Komissio on osaltaan tällaisia valmisteluja tehnyt ja olen sitä mieltä, että meidän tulee tähän suuntaan jatkossa edetä, Rehn muotoili.
Vakuudet teleyhtiöistä ja maaomaisuudesta?
Ylen tietojen mukaan Kreikasta vakuuksina voitaisiin saada valtion yrityksiä kuten teleyhtiöitä, kiinteistöjä ja maaomaisuutta. Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n arvion mukaan Kreikan valtion omaisuus on yli 280 miljardia euroa.
Rehn ei vahvista vakuuslistaa.
- Työ on tällä hetkellä käynnissä. On liian aikaista puhua yksityiskohdista, Rehn sanoi.
Kreikan lisärahoitus otetaan EU:n väliaikaisesta kriisirahastosta. Sen vahvistamisesta ja pysyvästä kriisirahastosta piti tehdä päätös ensi maanantaina, mutta kriisin aktivoituminen ja vakuusjärjestelyt siirtävät päätökset kesäkuuhun.
EU, IMF:n ja Euroopan keskuspankin tarkastajat päättävät työnsä Kreikassa vasta ensi viikon puolivälissä. Huono uutinen on, että Kreikan alijäämä on tänä vuonna ennakoitua suurempi eli lähes 10 prosenttia bruttokansantuotteesta
YLE Uutiset / Susanna Turunen, Bryssel
SOINI - KAUKOVIISAS
AJATTELUA
1
<50
Vastaukset
- hj.
On uskomatonta, että eduskunta päättää lainojen takuista, vaikka ei ole todellisien riskien suuruudesta varmaa tietoa. Sikaa säkissä äänestetään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769