Olen harkinnut tyttökissan (pennun) hankkimista kaveriksi 5-vuotiaalle kollillemme ja haluauisin kuulla kokemuksia teiltä, joilla on samassa taloudessa uros ja narttu kissa, että miten tulevat toimeen ja ovatko koko ajan toistensa kimpussa (toistensa kurkussa tai sitten lemmenleikeissä). Minulla on kokemusta vain kahden kollin pitämisestä.. Aikamoista painiahan se oli ja valtataistelua, mutta nartun ja kollin pitämisestä samassa taloudessa en tiedä hölkäsen pöläystä.
Jos teillä olisi jakaa kokemuksia ja rehellisiä mielipiteitä, niin olkaa hyvät ja nostakaa kissa pöydälle! :)
kolli ja narttu samassa taloudessa, kokemuksia?
3
158
Vastaukset
- meillä näin..
meille otettiin viime syksynä 5 vuotiaan neitomme seuraksi yliaktiivinen kolli pentu.. sanotaan näin et alku oli hankala.. vanha neiti sähisi pennulle lähes kokoaika ja toinen vaan ois halunnu hiukan pesua ja leikkikaveria..
nyt on junnu kasvanu sitten aikuisen mittoihin ja on kohta vuoden ikäinen tapaus.. ja nyt se meno on välillä sitä et pois alta oksat ja männyn kävyt.. :D eli vauhtia ja vaarallisia tilanteita riittää.. :)
mut siis en pidä yhtään huonona ajatusena tuota että on narttu ja kolli saman katon alla.. :) toimii ihan hyvin.. muista vain ajoissa ennen toisen kissan hankitaa ostaa feliway haihdutin ja laittaa ajoissa seinään se jotta vanha kissa rauhottuu ja uusi kissa ei tunne oloaan ehkä ihan niin ulkopuoliseksi.. :)- ajatuksia kaipaava
Mukava kuulla, että on sujunut yhteiselo tytöllä ja pojalla hyvin, valaa uskoa meidänkin perheenlisäyksen ja vanhan kollin sopeutumisesta:)
Olenko nyt ihan tynnyrissä kasvanut, kun en ole koskaan kuullut tällaisesta feliway haihduttimesta? Mitenkä se siis toimii ja mistä niitä saa?
- nips naps
Lemmenleikit loppuu kun leikkauttaa sen kollin. Muuten on vaarana, että tyttö on liian nuorena jo tiine. Se taas aiheuttaa ongelmia synnytyksen ja pentujen hoidon kohdalla.
Valtataistelua ei varmaan tule jos eri sukupuolta kissat on vaan juurikin päinvastoin. Sitten tulee se mahdollisuus, että tytön hajut saa provosoitua kollin merkkaamaan, eikä se leikkaus sitä välttämättä enää lopeta jos ehtii tavaksi saakka.
Siis yhteiselon varmistamiseksi, kollilta pallit veks ennen kuin tyttö kotiin tulee. Näin yhteiselo saa paremmat puitteet jo alusta saakka.
Feliwayta on sekä suihkeena että haihduttimena (joka on tehokas). Se on synteettistä naamaferomonia, eli sitä millä kissa itse merkkaa paikkoja omikseen. Sen vaikutus perustuu hyvänolon tunteeseen ja turvallisuuteen sitä kautta. Haihdutin on pistorasiaan laitettava laite jossa on nestesäiliö, laite lämpenee ja nestettä haihtuu lämmön vaikutuksesta huoneilmaan. Yksi haihdutin/70 neliötä, useampi jos on isommat tilat. Yksi nestesäiliö kestää noin 1 kk ja ostaa voi sitten vain pelkän säiliön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769