Olen lievästi liikuntarajoittunut tai mikä se termi nyt onkaan. En voi kantaa raskaita asioita, en varsinkaan selässä. Koulureppu on liikaa. En voi yleensä hölkätä, en voi punnertaa, en voi olla kyykyssä tai polvillani. Silloin tällöin en voi kävellä kunnolla.
Ajattelin vaan, että kun se armeija kohta alkaa (kutsunnat on ohi), onko lääkärissä käynti ensimmäinen asia, mitä siellä tehdään? On nimittäin helvetin noloa, jos kästetään tehdä jotain, mitä en voi ja sitten täytyy alkaa kaikkien edessä selittämään.
Lisäksi on hyvin todennäköistä, etten voi ampua tarkasti. Kameraoilla en ainakaan kuvia pysty ottamaan.
Liikuntarajoittuneisuus
10
126
Vastaukset
- hhhhhhhhhk
Ei vaivoistasi ole mitään haittaa intissä. Tuollainen minäkin olin kun menin ja A1 kotiutettiin vaikken edes pystyny kävelemään kun kymmene sentin askelin.
- Joku tyyppi....
Älä viitsi peeloilla. Todella lapsellista touhua.
Et ymmärrä, kuinka syvältä tämä on. Jos olisin terve, harkitsisin vakavasti uraa armeijassa, tuskis tosin Suomessa, sori tyypit.
Katsokaa nyt, kun en pysty edes kirjoittamaan kunnolla. Ihan outoja kirjoitusvirheitä ekassa viestissäni. Taisin tosin olla aika väsynyt. - hhhhhhhhhk
Uraa armeijassa harkitsin minäkin. Hain vapaaehtoisena ja pääsin, vammauduin jo menomatkalla päähän osuneesta iskusta mutta selvisin varuskuntaan. Vaivoja aluksi oli mutta koulutuksen edetessä kunto koheni ja selvisinkin aika hyvin jonkun aikaa. Sitten alkoivat vammojen haitat uudelleen liian raskaiden kantamusten takia joita ei kukaan muu kantanut, jotenkin ne vaan pisti mut sen tekemään. Vammojen laatu oli sellainen, että ajatustoiminta ei edes kunnolla pelannut oli kun kone jolla käsky meni korvasta sisään ja jäsenet totteli sen.
Loppuaika oli tahallista höykytystä jolloin ranka teki lopullisen tenän ja menin kuvauksiin. Kun ei mulle mitään tehty tai sanottu lähdin käveleen. Nyt noi vaivat jatkuu taas vaikka onhan tässä välissä ollu sydäninfarkti ym. Lääkäreistä näkee, että virhe on tullu tehtyä muttei sano sitä suoraan. Aivovammakin on paljastunut epilepsiaksi. Sen verran korjaan edellistä, että oli noi askeleet 30 senttisiä.
Jos saan neuvoa Älä mene inttiin jos et halua vammautua enempää, siellä et välttämättä löydä ystäviä mutta niitä siellä on jotka huomaa sun poikkeavuutes ja kun olet heikko kiusaavat sua. Yleensä teettävät sellsista mikä ei sulle kuuluisi tai sopisi. Et sulaudu massaan ja se saa väkivaltaa ihannoivan toimimaan toisin sua kohtaan. - Joku tyyppi....
Harmittaa vaan niin ************. Haluaisin ostaa nyrkkeilysäkin ja hanskat, jotta voisin purkaa raivoani siihen. Olen kerran jossain salilla lyönyt, en edes kovaa ja kaksi sormea lähti jotenkin paikaltaan. Myös kyynärpää oli muutaman päivän kipeä ja lonksui kun sitä liikutti.
Kaksi kysymystä:
1. Onko jotain suhteellisen halpaa tapaa purkaa raivoaan ilman, että vahingoittaa itseään tai muita?
2. Kun se armeija alkaa, niin onko lääkärintarkistus ekana päivänä?
Voi V******* kun ei voi edes huutaa kun kurkussa on joku sa****** patti. - öäö
1. Suuntaa ajatuksesi muualle, tutustu vaikka Athoksen niemeen.
2. Lääkärintarkastus on ennen kutsuntoja ja vapaaehtoisten pitää liittää lääkärin todistus hakemukseen. Eli Ennen inttiä lääkäriin. Kyllä sielläkin jotain on mutta kokemukseni niistä ei ole mainittavia no ei myöskään käynti ennen inttiä. Oletus heillä on, että nuori kaveri on aina kunnossa jos muuta väität olet lusperi tai luumuilia. - fxvxvxgdfgfd
Ei kuulosta kovin lievältä liikuntarajoittuneisuudelta. Ei todellakaan kannata mennä inttiin, et menetä yhtään mitään.
- Joku tyyppi....
No siis, nivelissäni on jotain vikaa, ne rutisevat, naksuvat ja joskus poksahtavat.
Joskus kipeytyminestä palautuminen kestää muutaman tunnin, joskus kestää päivä. (Näitä tapahtuu minulle lähes joka päivä normaalissa elämässäni)
Pahemmat kestävät muutaman päivän, joskus jopa viikon. Kerran en voinut kävellä kuukauteen kunnolla. (näitä tapahtuu harvoin, yleensä silloin kun menen vahingossa kyykkyyn tai rasitan rannetta).
Joskus ajattelen, että NYT ON AIKA PARANTAA KUNTOANI, en aina edes pääse ulos asti kun nilkka tai polvi alkaa sattua ja kunnolla. Joskus olen bussiin juossut ja silloin menee nilkat ja polvet, joskus lonkat muussiksi.
Lisäksi minulla on skolioosi eli selässä on yksi nikama liikaa ja se on käyrä. En voi kantaa siksi juuri mitään, jotten vammauta selkääni lopullisesti.
- eiinttin
Koska sinun pitäisi mennä kutsuntoihin vai oletko jo vapautettu palveluksesta ?.
- Joku tyyppi....
Olin kutsunnoissa jo monta vuotta sitten ja kävin koulun tässä välissä.
Kutsunnoissa vastasin paperiin, etten usko selviytyväni armeijasta. Jouduin psykologin luo, joka kysyi, että onko minulla päässä jotain vikaa (no ei nyt ihan noin, mutta henkisistä ongelmista kuitenkin puhui ja minä sanoin ettei niitä ole).
Ja hups, yhtäkkiä olinkin A:n papereilla menossa armeijaan. Odotin, että jossain vaiheessa olisi päässyt lääkärin luo. Omaa tyhmyyttä kai pitää syyttää. Vaivat ovat vuosien aikana pahentuneet huomattavasti.
Olen hyvä näyttelemään, lähipiirini luulee minua täysin terveeksi, vaikka sairauksia/ongelmia on enemmänkin kuin mitä tässä olen maininnut. Ei niitä kannata kaikkia mainita, edes lääkäri ei uskonut kun annoin parin A4 kokoisen listan eri asioista. Lääkäri oli tosin paska, kuulin sukulaisilta.
HEI!!! Jos joku teistä, joka lukee tämän, on hullu tiedemies, ihmeparantaja, jumala tai jokin muu mahtava olento, joka voi parantaa minut, ilmoitathan minulle heti. Kannattaa varmuuden vuoksi kysyä, vaikken mitään oletakaan.
- TM
Aloittajalle. Vastaus tulee hieman perässä mutta onko nivelesi ylitaipuisat ja menevätkö ne sijoiltaan? Kaverillani on samanlaista vaivaa kuin sinulla ja hänellä todettiin vuosi sitten Ehlers-Danlosin syndrooma 17 vuotiaana. Sai sillä suoraan C-paperit. Ja kyllä sinunkin luokkasi kuuluu ehdottomasti olla C.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773