Volvo 850 keskuslukitus

Torpedo850

Eli mallina on Volvo 850 GLT vuodelta -92 ja keskuslukitus ei toimi. Kun istuu autossa sisällä, kaikki ovet kiinni ja ulkopuolelta kääntää avainta lukossa niin kuuluu selväsi, kun keskuslukituksen rele toimii.

Missäköhän mahtaa olla vika?

5

1086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Moi millainen systeemi autossa on onko se Volvon keskuslukitus kapulaa jossa ovet menee auki /kiinni ja samalla tulee mukaan se ajoesto.Olethan tarkistanut ovien saranoiden luona olevat virtajohdot ettei niissä ole katkosta sieltä menee se virta sinne ovien sisäällä oleville keskuslukituksen moottorille?
      Tuota tarkista se sulake on siellä sulakekotelossa muistaakseni sulake 6 lukee keskuslukitus .Sulake numero 8 lukee salpalukitus se on siihen ajoestoon.Katso omistajan käsikirja.
      Jos sittenkään ei toimi niin pitaisi tarkistaa että kulkeeko virta niille ovissa oleviin keskuslukituksen moottoreihin.Muistaakseni siellä hansikaslokeron takanaaon se keskulukituksen yksikkö sieltä menee tieto eli piuhat oviin ettei missään piuha olsii vain päässyt irti .Toinen seikkaa että niissä ovissa olevat moottorit ovat mýös kunnossa ettei missä hapettumaa ettei virta kulje .Netissa ei voi paremmin neuvoa tätä ongelmaa.

      • Torpedo850

        Sulake numero 6 on tarkistettu heti alussa ja se on kunnossa. Katsoin myös kuskinpuoleisen liittimen mikä on ovessa kiinni ja näytti ainakin ne liittimet olevan kunnossa.

        Releet keskuslukolle löytyi kuskin jalkatilassa. Eli otin sen suojamuovin pois ja siellä oli useampi rele ja sieltä se ääni kuuluu, kun pyörittelee avainta oven lukossa. Siinä avaimessa ei ole sitä keskuslukitus kapulaa. Tiedän miltä keskuslukitus kuullostaa koska ennen on perheessä ollut V70.

        Löysin sähkökaaviot ja sen mukaan moottoreita on keskuslukituskäytössä yhteensä viisi. Eli tod. näköisesti joku yksi johto on nyt poikki joka antaisi moottoreille virran? Joutuu varmaan oven purkamaan auki että pääsisi mittaamaan tuleeko virtaa moottorille ylipäätään?


    • Volvomies83
      • Torpedo850

        Sinulla "Volvomies83" taitaa leikki-ikä olla vielä voimissaan kun tuollaisia pelilinkkejä lähettelet?


    • volvo_puranen

      Kattele se virrankulku jos vaikka sitteen alkaa pelamaan se keskuslukitus.Ilmoittele kuinka kävi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4151
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3391
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1768
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1625
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1406
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      907
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      850
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      806
    9. anna hänen mennä

      Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.
      Ikävä
      54
      769
    Aihe