– Hallitus ei myönnä periaatelupia uusille ydinvoimaloille.
– Hallitus parantaa ympäristön- ja ilmastonsuojelun tasoa esimerkiksi säätämällä ilmastolain.
– Hallitus vähentää köyhyyttä ja parantaa perusturvaa, muun muassa nostamalla perusturvaa vähintään 100 eurolla.
Voisiko joku selittää, mitä kaksi viimeisintä käytännössä tarkoittaa? Mitä ilmastolakiin mahtaa ja pitäisi sisältyä ja mikä on perusturva, johon vähintään satanen laitettaisiin lisää?
– Hallitus parantaa ympäristön- ja ilmastonsuojelun tasoa esimerkiksi säätämällä ilmastolain.
– Hallitus vähentää köyhyyttä ja parantaa perusturvaa, muun muassa nostamalla perusturvaa vähintään 100 eurolla.
Voisiko joku selittää, mitä kaksi viimeisintä käytännössä tarkoittaa? Mitä ilmastolakiin mahtaa ja pitäisi sisältyä ja mikä on perusturva, johon vähintään satanen laitettaisiin lisää?
Vastaukset 9
Vanhimmat
En minäkään tiedä mitä tuo ilmastolaki oikein pitäsi sisällään. Mutta arvelen sen pitävän sisällään taas paljon erilaisia rajoituksia. Siis tavalliselle ihmiselle harmia. Tietysti teollisuudelle kustannuksia lisää ym. mukavaa.
Perusturvan käsittäminen on helpompaa, kai se tarkoittaa lähinnä työmarkkinatuen nostamista sillä 100 €. Tuo asia sinänsä on ymmärettävä, se taitaa olla nykyisin alle 500 €. Ainut ongelma on vain siinä, että samalla ihmisiä putoaa kannustinloukkuun. Eli työttömänä on edullisempaa olla kun mennä töihin. Tämä taas vain lisää köhyyttä vähän pidemällä aikavälillä.
Tuo työmarkkinatukihan ei ole aivan ainut raha mitä he saavat, kyllähän heistä monet saavat myös asumistuen. Kun kaikki tuet lasketaan yhteen niin eipä enää oikein kannata pienellä palkalla työnteko.
Tuo hölynpölyä.
Ei perusturvan nosto ole ollut koskaan työllistymisen este.
Se mataluus ON:
Saan tällä hetkellä' ansiosidonnaista 900 euroa kuukaudessa bruttona. Ei sekään ole niin korkea että sen vuoksi ei kannattaisi mennä' töihin.
Perusturvan voi ihan huoletta nostaa 700 euroon ja sejkään ei oloe este työllistymiseen. Mieluummin vaikutus on päinvastainen.,
Liian matala perusturva aiheuttaa työttömille masennusta joka aiheuttaa työnhakukyvyttömyyttä.
nimimerkki Näin oN. Lisää liksaa, että nimimerkki Näin oN ei potisi työnhakukyvyttömyyttä.
Mikset mene töihin?
Vähän on mutta ei kaikilla ole sitä huippupalkkaista työtä.
Meidän joidenkin on tehtävä työtä vähemmällä palkalla että TE pystytte saamaan niitä huippupalkkoja,. Et sinäkään voi saada 10 tonnia kuukaudessa jos Me ei tehdä Teille sitä.
Jos Mekin saisimme kunnon palkan ei Teillekään jä'isi enempää kuin meillekään.
Joidenkin Teillekin on se palkka tehtävä.
o. Sepä aiheuttaa myös ansiosidonnaisen päivärahan kasvamisen, koskapa ansiosidonnaisen päivärahan laskennassa otetaan muistaakseni huomioon työmarkkinatuen määrä jollain tapaa.
"Ansiosidonnaista päivärahaa maksetaan 500 täydeltä työttömyyspäivältä. Sen suuruuteen ei vaikuta millään lailla puolison tulot, toisin kuin esimerkiksi työmarkkinatuessa, jossa puolison tulot pienentävät ratkaisevasti tuen määrää aiheuttaen usein saajalleen köyhyysloukun."
Myös kaikenlainen "positiivinen Erityiskohtelu" kantaväestön kustannuksella lopetettava.. Kaikkien oltava oikeasti samalla lähtöviivalla.. Eikä johonkiin vähemmistöön kuuluminen saa tuoda lisäetu muiden kustannuksella!! Tuota posit** erityiskohtelua harjoittaa esim työnantajani Helsingin Kaupunki !!
Sinnemäki pani huvittavat kekkosrillit päähänsä (katso lehtikuvia) ja alkoi sanelemaan ehtoja jo ennen kuin hallitustunnusteluja on kunnolla edes aloitettu. Kunpa ei Katainen ja muut menisi samaan lankaan ja pestaisi Sinnemäkeä uudestaan, sillä hänen meriittinsä edelliseltä kaudelta ovat yhtä huonot kuin työministeri Cronbergin. Kahden huonon jälkeen pitää saada edes yksi hyvä.