Kokeilijat
Vieras Viestejä: n/a
Kalakokeet Virttaanharjun tekopohjavedellä!
--------------------------------------------------------------------------------
Turun Seudun Vesi Oy:n kokeet ihmisten terveydellä, nyt vaihteeksi kaloilla.
Koska TSV:llä ei ole resursseja analysoida tekemäänsä tekopohjaveden terveysvaikutuksia ja sen teettämä YVA (ympäristövaikutusten arviointikin oli tehty tyypillisellä TSV:n perusteellisuudella, katsoin erääksi mahdollisuudeksi tehdä eläinkokeita, eli miten kalat suhtautuvat tekopohjaveteen.
Kaksi vaarallisinta ainetta, joita TSV ei halua tutkia ovat kiintoaineen eroituksessa jäänyt alumiiniyhdiste PAC, jonka jo maistaa ihminenkin ja vielä vaarallisempi Metyylielohopea, MeHg, jota ei maistamalla voi eroittaa.
Kalat eivät ole kovin herkkiä myrkyllisille aineille, jos ne jo ovat tottuneet aineisiin vähitellen.
Siis toimeen: Kävimme hakemassa tekopohjavettä Olavi Niemisen maalle tuvatta tehdystä imeytyskaivosta, joka on ylemmällä tasolla maanpinnasta mitattuna. Vettä virtailee tuloputken suusta rauhallista tahtia, ehkä noin 100 ämpärillistä minuutissa, eli 1000 litraa minuutissa, eli 1440 kuutiomertiä vuorokaudessa.
Vettä, jonka lämpötila oli n. 7-8 celsiusta otimme 20 litraa. Kun maistelin vettä, siinäoli huomattava ”karvas, metallinen maku.
Edellisen kerran maistelimme vettä noin viikko sitten ja paikalla oli myös maanomistaja Olavi Nieminen, joka asiantuntijana arvioi veden maun olevan epämiellyttävä ja karvas.
Koska vesi saattoi olla happiköyhää laitoin akvaarioilmastimen n. ¼…1/2 teholle ja pidin sitä alkuun päällä n 12 tuntia, jolloin happimäärä tasaantui.
Taivassalosta pyydimme n. 120 kpl ns. ”Tiuroja”, jotka ovat pieniä kaloja, joita köytetään syöttinä pitkässä siimassa. Valitsin tästä määrästä 12 kalaa, jotka olivat erittäin virkeitä ja vahingoittumattomia ja laskin ne puhtaaseen muoviämpäriin. Joukossa oli särkiä, kolmipiikkejä, pieniä ahvenia ja muita kaloja. Joukossa oli iso ahven 170 mm ja kiiski 150 mm. Kalat uiskentelivat virkeinä ja vilkkainan. 10 tuntia, minkä jälkeen liikkeet alkoivat hidastua ja vähitellen kalat kuolivat lukuun ottamatta isoa ahventa ja kiiskiä, jotka elivät vielä 3 vuorokautta, kunnes lähdimme pois mökiltä.Nyt on kulunut jo 8 vuorokautta ja tilannetta emmer tiedä nyt. Vedn lämpötila pysyi viileänä varjopaikassa n. 10 asteessa koko ajan. Pienet kalat kuolivat n. 2:n vuorokauden aikana, mutta isot eivät vielä.
Mahdollisesti tekemäni virheet:
1)Merivedessä elävät kalat eivät ehkä selviä jokivedessä-
2)Joku kala on saattanut vahingoittua pyyntihetkellä.
3)Happipitoisuus on saattanut olla liian korkea.
Seuraava koe tulee olemaan kokeilu makean veden kaloilla.
Kokeen tehnyt ryhmä
Eläinkokeet TSV:n tekovedellä!
Kokeeilijat
0
56
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637