Viihde ADSL puhelinjohto

Ethylmann

Jouduin vaihtamaan kamo-viihteen ADSL-viihteeseen taloyhtiön katv-operaattorin vaihdon takia. Maksimi dl-nopeus pitäisi olla jossain 20 Mb/s, minulla on 10. Nyt se kysymys:

Voiko puhelinpistokkeen ja modeemin välinen johto pelkästään aiheuttaa tuon eron? Käytössä on 5 m puhelinjohto pistokkeesta modeemiin. Seinäpistoke on hankalasti sisustettu raskaiden kalusteiden taakse, joten ennen roudaamista ajattelin kysyä.

Modeemin ADSL info:

._._._._._Downstream Upstream
Rate : 12414 Kbit/s 1022 Kbit/s
Noise margin : 10.1 db 18.3 db
Attenuation : 28.8 db 14.4 db
_._._._._._Local Remote
FEC Errors : 33674 0
HEC Errors : 110290 0
CRC Errors : 30016 0

4

342

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ethylmann

      Tai muotoilen kysymyksen uudelleen, kun tokihan se VOI aiheuttaa. Siis, onko syytä olettaa, että vaihtamalla tuon 5 m puhelinjohdon modeemin mukana toimitettuun n. 1.5 m aika tavallisen oloiseen kaapeliin nopeudet paranisivat merkittävästi?

      • Ethylmann

        Ja tuo "puhelinjohto" on siis valmis kaapeli, joita myydään kaupoissa kotipuhelimen johdoksi.


    • Jejej

      Niin tähän kysymykseen on aika hankala vastata, koska pitkän kaapelin laatu vaikuttaa suuresti asiaan (hintakaan ei takaa laatua), sekä asiaan vaikuttaa myös meneekö pitkä kaapeli jonkin häiriölähteen läheltä jne...., joten varmimman tuloksen saat testaamalla. Samallahan voit tehdä kunnon kevät siivouksen joten ei se turhaa ole. Jopa kaapeli puristuksissa kaapin alla saattaa aiheuttaa huomattavaa häiriötä.

      Jos talossasi on toisia puh pistokkeita niin kannattaa kokeilla niissäkin. Sekä katkasta hetkeksi virrat modeemista niin toisella kerralla saattaa kätellä nopeamman yhteyden. Sekä kannattaa hieman heilutella puh pistoketta hapettumien jne... likaisuuksien takia.

      Lukemien perusteella on hyvin mahdollista että huono kaapeli vaimentaa liikaa. Huonolaatuisen linjan kanssa on kaapelilla suurempi merkitys kuin hyvälaatusen linjan kanssa. Mielummin lyhyt puh kaapeli ja pitkä verkkokaapeli kuin toisinpäin.


      "Maksimi dl-nopeus pitäisi olla jossain 20 Mb/s, minulla on 10."
      Jos ollaan oikein tarkkoja niin sinulla on 12414 Kbit/s. Ja varmaan tiesitkin että toi nopeus tarkoittaa vain sitä nopeutta millä data liikkuu maksimissaan sinun ja palvelimen välillä, kun lataat netistä jotain niin tietokone juttelee samalla palvelimen kanssa, joten varsinainen tiedosto tulee silloin hitaammin. Yksinkertainen lasku 12.414 * 0.83 = 10. Jolloin esim http://speedtest.net/ lukeman pitäisi näyttää lähelle tota.

      • Ethylmann

        Tuo 10 Mb/s oli juurikin käytännön dl-nopeus network-gadgetin mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      54
      1536
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1166
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      79
      720
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      698
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      539
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      520
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      54
      464
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      27
      456
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe