Viihde ADSL puhelinjohto

Ethylmann

Jouduin vaihtamaan kamo-viihteen ADSL-viihteeseen taloyhtiön katv-operaattorin vaihdon takia. Maksimi dl-nopeus pitäisi olla jossain 20 Mb/s, minulla on 10. Nyt se kysymys:

Voiko puhelinpistokkeen ja modeemin välinen johto pelkästään aiheuttaa tuon eron? Käytössä on 5 m puhelinjohto pistokkeesta modeemiin. Seinäpistoke on hankalasti sisustettu raskaiden kalusteiden taakse, joten ennen roudaamista ajattelin kysyä.

Modeemin ADSL info:

._._._._._Downstream Upstream
Rate : 12414 Kbit/s 1022 Kbit/s
Noise margin : 10.1 db 18.3 db
Attenuation : 28.8 db 14.4 db
_._._._._._Local Remote
FEC Errors : 33674 0
HEC Errors : 110290 0
CRC Errors : 30016 0

4

342

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ethylmann

      Tai muotoilen kysymyksen uudelleen, kun tokihan se VOI aiheuttaa. Siis, onko syytä olettaa, että vaihtamalla tuon 5 m puhelinjohdon modeemin mukana toimitettuun n. 1.5 m aika tavallisen oloiseen kaapeliin nopeudet paranisivat merkittävästi?

      • Ethylmann

        Ja tuo "puhelinjohto" on siis valmis kaapeli, joita myydään kaupoissa kotipuhelimen johdoksi.


    • Jejej

      Niin tähän kysymykseen on aika hankala vastata, koska pitkän kaapelin laatu vaikuttaa suuresti asiaan (hintakaan ei takaa laatua), sekä asiaan vaikuttaa myös meneekö pitkä kaapeli jonkin häiriölähteen läheltä jne...., joten varmimman tuloksen saat testaamalla. Samallahan voit tehdä kunnon kevät siivouksen joten ei se turhaa ole. Jopa kaapeli puristuksissa kaapin alla saattaa aiheuttaa huomattavaa häiriötä.

      Jos talossasi on toisia puh pistokkeita niin kannattaa kokeilla niissäkin. Sekä katkasta hetkeksi virrat modeemista niin toisella kerralla saattaa kätellä nopeamman yhteyden. Sekä kannattaa hieman heilutella puh pistoketta hapettumien jne... likaisuuksien takia.

      Lukemien perusteella on hyvin mahdollista että huono kaapeli vaimentaa liikaa. Huonolaatuisen linjan kanssa on kaapelilla suurempi merkitys kuin hyvälaatusen linjan kanssa. Mielummin lyhyt puh kaapeli ja pitkä verkkokaapeli kuin toisinpäin.


      "Maksimi dl-nopeus pitäisi olla jossain 20 Mb/s, minulla on 10."
      Jos ollaan oikein tarkkoja niin sinulla on 12414 Kbit/s. Ja varmaan tiesitkin että toi nopeus tarkoittaa vain sitä nopeutta millä data liikkuu maksimissaan sinun ja palvelimen välillä, kun lataat netistä jotain niin tietokone juttelee samalla palvelimen kanssa, joten varsinainen tiedosto tulee silloin hitaammin. Yksinkertainen lasku 12.414 * 0.83 = 10. Jolloin esim http://speedtest.net/ lukeman pitäisi näyttää lähelle tota.

      • Ethylmann

        Tuo 10 Mb/s oli juurikin käytännön dl-nopeus network-gadgetin mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1466
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1071
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      835
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      816
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      762
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      83
      681
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe