Kokemuksia?

africahik

Heippa!

Opiskelen lähihoitajaksi ja olen ajatellut joskus tulevaisuudessa asua jonkin aikaa Etelä-Afrikassa, ehkä puoli vuotta, ehkä vuoden, ehkä en lähde ollankaan, ehkä olen siellä loppuikäni, saa nähdä :)

Olen hakenu netistä tietoa Etelä-Afrikasta, mutta haluaisin kuulla ihan käytännön kokemuksia: Esim. mitä Kapkaupungissa/Krugerissa/Durbanissa ym maksaa elää, tai mihin päin ylipäätään kannattaa muutta? Turvallisuus? Yksin ei varmaan kannata liikkua hämärän jälkeen? Onko valkoisena lähihoitajana (naispuoleisena) ihan mahdottomuus saada mistään töitä? Mitä asioita kannattaa ottaa huomioon lähtiessään?

Jos joku nyt luulee, niin en ole sinne ihan suoralta kädeltä muuttamassa, mutta kiinnostus olisi kova. Haluan toki ensin käydä siellä vaikka lomalla ja nähdä paikkoja, mutta se ei ole taloudellisesti mahdollista toistaiseksi, joten haluaisin kuulla ihmisten kokemuksia Etelä-Afrikasta.

Ja ihan kaikenlaiset kokemukset ovat tervetulleita! :)

Kiitos!

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AP

      Ps. Piti vielä lisätä, että mikäli jollakulla on kokemuksi (positiivisia tai negatiivisia) muista Afrikan maista, nekin ovat tervetulleita, sillä ei tuo E-A ihan päätetty kohde vielä ole ;D Kenia, Namibia ja Botswana ovat kuulemma ainakin kivoja paikkoja!

    • sdffffdfdfdfdfdf

      Lähi hoitajana sinulla varmaan on jo surkea palkka.
      Terveysalan ongelma on aina se rekisteroiminen. Jos saat sen järjestettyä niin sitten voit mennä ja luultavasti saat jopa tyoluvan
      Ehkä helpottaisi jos olisit sairaanhoitaja.
      Toinen asia on surkeat palkat.
      Sairaalat ovat huonossa kunnossa. Olen kuullut kauhu tarinoita. Sairaanhoitajat tekevät minkä voivat, mutta potilashuolto ei oikein ole länsimaista tasoa.
      Minun muistini mukaan yhteen aikaan sairaanhoitajien yo-vuoro oli 12 tuntia. Ja tämä sen takia että monet sairaanhoitajat asuvat townshipeissä ja se on liian vaaarallista tehdä tyomatkoja iltaisin

    • AP

      Kiitos vastauksesta!

      Opiskelen siis lähihoitajaksi, mutta en työskentele sairaalassa eikä hoitotyön parissa juurikaan valmistuttani, vaan kehitysvammaisten lasten kanssa, joten ajattelin lähinnä lapsiin tai jopa kehitysvammaisiin liittyvää työtä. En hoksannut sanoa sitä aluksi.

      Millaisia mahdollisuuksia tämänkaltaiseen työhön mahtaa olla?

    • sdffffdfdfdfdfdf

      mahdollisuuksia tyohon on paljon.
      Mutta mahdollisuuksia tienata sillä alalla on lähes olematonta.
      Jospa vaihtaisisit alaasi fysioterapeutuksi tai joksikin muuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4921
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3404
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3308
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2599
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      13
      1295
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe