Navigon 40 Premium

Jostain syystä koneen sisälle pakotettu nainen on aloittanut mykkäkoulun, eli ei puhu eikä pukahda. Viime talvena tein erään pidemmän reissun ja silloin täti oli muutaman risteyksen verran hereillä ja sen jälkeen se onkin vetänyt lonkkaa.

Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa ja miten ne on mahdollisesti korjattu? äänet pitäisi olla tapissa ja mykistys ei ole päällä. Tänään ajelin pikku lenkin tuossa, käynnistäessä kuuluu se musiikki, mutta neitonen on hiljaa. Olen käynyt kaikki löytämäni asetukset läpi, mutta mitään ongelmaa niissä en ole löytänyt.
8275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voiko vika olla päivityksissä? olen päivittänyt karttoja varmaan 3-kertaa.

Äänestä

Eilen resetoin koneen. Kun laitteen käynnisti, niin käynnistysmusiikki soi ja ensimmäisessä risteyksessä tuli myös "ääniohjaus", seuraavassa liikenneympyrässä masiina taas vaikeni. Myöskin käynnistysmussiiki loppui soimasta. Muuten ihan hyvä masiina, mutta tuo ääniopasteen toimimattomuus tekee laitteesta hankalan käyttää.40

Äänestä

Tänään laittelin koneen huoltoon, masiina tosin poiki jo marraskuussa. Pikku jippo näkyi olevan tuossa huollossa. Papereissa luki, että kuuden kuukauden jälkeen viat aletaan laskea itse aiheutetuiksi. Voi olla että menee omaan piikkiin, vaikka tuskin olen käyttänyt laitetta kymmentä kertaa enempää. Jos korjaus ei mene takuuseen, niin en kyllä uskalla uutta Navigonia ostaa. Sitten pitänee siityä TomTom linjalle.

Masiina lähetetään huoltoon Saksaan. Jos homma ei mene takuuseen, niin laittavat kustannusarvion laitteen korjauksesta. Tällöin minimikorvaus on postikulut Saksasta Suomeen. Nyt pitää jännittää miten äijän käy.

Äänestä

Toisessa ketjussa "TomTom va Mio" Navigonin omistajalla samanlainen okelma!

Äänestä

Tähän mennessä palvelu on ollut hyvää Navigonin puolelta. Kun soittelin ongelmasta tuonne Navigonin asiakaspalveluun, oli palvelu kiitettävää ja selkeää. Sama homma myös UPS noutopalvelusta. Lähetys on ollut reissussa 6-päivää ja tänään masiina oli kuitattu saapuneeksi huoltoon. Nyt vain pitää toivoa, että huolto toimii nopeasti, sillä reilun parin viikon päästä pitäisi lähteä kesälomareissulle. En kyllä ihan usko että saan masiinan takaisin ennen reissun alkamista, mutta parhaassa tapauksessa homma on hoidossa.

Toivottavasti sieltä päin tulee kommenttia mahdollisimman nopeasti ja seurantaa varten koodin, jotta voisi seurata lähetyksen etenemistä. Lisää tietoa kunhan homma etenee.

Äänestä

Olet tehnyt nobelin arvoisen suorituksen,hiljentänyt naisen.

Äänestä
  • Niin taisi käydä.... :)

    Äänestä

Tänään tuli navigaattori huollosta ja pelittää hienosti. Täytyy kyllä kehasta tuota Navigonin organisaatiota, voitanee sanoa melkein että täydellinen suoritus. Sitten kun navi menee uusiksi, on seuraavakin navigaattoori suurella todennäköisyydellä Navigon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


40Premium kirjoitti:

Jostain syystä koneen sisälle pakotettu nainen on aloittanut mykkäkoulun, eli ei puhu eikä pukahda. Viime talvena tein erään pidemmän reissun ja silloin täti oli muutaman risteyksen verran hereillä ja sen jälkeen se onkin vetänyt lonkkaa.

Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa ja miten ne on mahdollisesti korjattu? äänet pitäisi olla tapissa ja mykistys ei ole päällä. Tänään ajelin pikku lenkin tuossa, käynnistäessä kuuluu se musiikki, mutta neitonen on hiljaa. Olen käynyt kaikki löytämäni asetukset läpi, mutta mitään ongelmaa niissä en ole löytänyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu