että salaisessa kokouksessa oltiin ajamassa samaa asiaa, jota SDP ajoi avoimesti.
Salakokouksen osanottajilla oli tieto SDP:n linjasta, mutta SDP:lla ei ollut tietoa salakokouksista. Mutta mitäpä väliä? Salakokouksissakin oltiin tultu samaan loppupäätelmään kuin SDP.
Salakokouksen osanottajilla oli tieto SDP:n linjasta, mutta SDP:lla ei ollut tietoa salakokouksista. Mutta mitäpä väliä? Salakokouksissakin oltiin tultu samaan loppupäätelmään kuin SDP.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Demarit reivasivat Euroopan kurssin terveelle väylälle.
Muuten oikein, mutta SDP tiesi kokouksen päätöksistä. Se yritti harhauttaa "esittämällä uusia vaatimuksia".
Lyhyt on valheen jälki SDP.
Mistä sinä sen tiedät? KUinka SDP olisi voinut tietää salaisten kokouksien päätöksistä? Tiesikö kepu?, Tiesikö persut, kokoomus? Viitasen esiintulo kyllä oli turha, kun hän kertoi sen totuuden, että Rehn yrittää nyt pelastaa kepun menetettyä kunniaa tulemalla kertomaan tässä vaiheessa, että mepä oltiin jo päätetty asiasta. Turha enää kepulaisia keittää omassa sapessaan heidän armottoman vaalitappionsa jälkeen. Antaa pullaposkirehnin lässyttää.
Valheen jäljet jäi pettäjän tielle ja vaaleissa tuli tuomio kepulle.
Kyllä tiesi. Se oli tiedossa jopa Suomen asiaa valmistelevilla virkamiehillä.
SDP yritys nostaa profiliaan pättyi demareiden kasvojen menetykseen.
Kepulla on rahat loppu.
Salakouksessa on voitu "valmistella", mutta sehän ei riitä päätösten pohjaksi. Nyt se on kirjattu suurenvaliokunnan päätöksellä Suomen eduskunnan kannaksi. Siinä ei ole Kataisella valtuuksia mennä muuttelemaan. Jos se ei kelpaa euromaiden valtiovarainministereille - asia on selvä. Suomi ei osallistu laina- ja vakauspaketteihin. Näinhän sen pitäisi ja pitää mennä.
On tuskainen käy harhaan
Vei valhe sun
Mun elon ainaisen
Kiemurtelkaa demarit kiemurtelkaa. Rehn paljasti asiaan suunnitellun jo pitkälle. Demareilla oli tämä tiedossa ja demarit yritti ottaa irtopisteitä, mutta juoni paljastui.
Missä SDP siellä petos.
Jarmo Korhosen työhuoneessakin Apollonkadulla käytiin perustamassa ihan salaa eräs KMS. Työhuoneen haltija osasi alunperin asiasta sanoa vain, että hain korkeintaan joitain papereita huoneestani ja siellä istui silloin liuta tuntemattomia miehiä, joiden kanssa minulla ei ole mitään tekemistä.
Aikoinaan taisi tulla hieman polemiikkia siitäkin, kun Annukka Jäätteenmäki muutteli erään kepukokouksen pöytäkirjan sisältöä jälkikäteen...
.
se on ihan jokapäiväistä leipää
Vain joku ulkopuolinen kiinnitti huomiota
.
Takkula: Jäätteenmäki muutti pöytäkirjaa
Keskustan varapuheenjohtaja Hannu Takkula kertoo pyytäneensä puolueen työvaliokunnan pöytäkirjasta kopion itselleen mahdollisia poliisikuulusteluja varten, koska selitykset muuttuivat Irak-kohun edetessä.
Takkulasta on täysin väärin väittää, että keskustan työvaliokunnan pöytäkirja olisi jollakin tavoin ollut vaikuttamassa Anneli Jäätteenmäen eroon. Takkula korostaa, että Jäätteenmäki oli itse korjannut pöytäkirjaa. Hän lisää, ettei tiedä, miksi Jäätteenmäki näin teki.
Takkula sanoo pelänneensä, että muuttuneiden selitysten jälkeen mahdollisesti myös maaliskuun 7. päivänä pidetyn työvaliokunnan kokouksen pöytäkirjaa muuteltaisiin. Nytkään pöytäkirjaa ei Takkulan mukaan tarkistettu normaaliin tapaan seuraavassa kokouksessa. Jäätteenmäki teki korjaukset yksin kolme viikkoa myöhemmin (28. maaliskuuta), hyväksyi ja allekirjoitti samalla pöytäkirjan. Sen jälkeen sitä pidettiin lukitussa kassakaapissa, Takkula kertoo.
Hänen mukaansa pöytäkirjaa ei jaettu sihteerin allekirjoittamana puoluehallituksen jäsenille jo 18. maaliskuuta, vaikka näin keskustan jäsenverkostolle lähetetyssä kirjeessä väitettiin.
Pöytäkirja pelasti puolueen
Takkulan mielestä pöytäkirjan julkitulo pelasti puolueen, vaikka se on harmillisesti sekoitettu ulkoministeriön Irak-vuotoon, joka on täysin eri asia.
"Jopa se, että pöytäkirja olisi tullut julki viikkoa myöhemmin, olisi voinut olla kohtalokasta puolueelle. Olisi ollut katastrofi, jos kuulusteluissa olisi puhuttu *kahdesta korvasta* tai briefing-papereista, kun pöytäkirjassa lukee asiapapereista", Takkula huomauttaa. Tällä hän viittaa Jäättenmäen puheisiin *kahdesta korvasta*.
Keskustan syytä pyytää anteeksi
"Onhan tämä ollut melko arvoton näytelmä kaikkien kannalta, erityisesti puolueen. Toisaalta se kertoo karulla tavalla meidän poliitikkojen suhteesta valtaan", Takkula luonnehtii pääministerin vaihtumiseen ja nyt syyteharkintaan edennyttä Irak-skandaalia.
Keskustan pitäisi Takkulan mielestä pyytää äänestäjiltä anteeksi presidentti-instituution sotkemista puolueen vaalikampanjaan. Takkula korostaa, että hän ei hyväksy väärien tai kyseenalaisten keinojen käyttöä vaalityössä, vaan kampanjan on oltava kaikilta osin avointa ja läpinäkyvää.
Pysytäänpä nyt tämän päivän asioissa: Hävettääkö olla demari?