hevosen lanta

tietämätön 00

oliko virhe laittaa kasa suoraan omenapuun rungon ympärille,

4

876

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuta heinää

      Riippuupi kasan koosta ja lannan tuoreudesta ja omenapuun iästä. Kompostoitunut hevosen lanta on hyvä lannoite mullan sekaan sotkettuna ja ohut kerros maan päällä toimii kohtalaisen hyvini rikkaruohon torjujana. Mutta iso keko rungon ympärillä voi vaurioittaa puun kuorta ja haitata puun kasvua.

    • tursia

      Edelllinen kirjoittaja onpi oikeassa.
      Siitä en olisi kovin huolissani, että tulee ylilannotusta.. jos en ihan kottikärykaupalla sitä kaatanut? Hevosen lanta ja muukin luomulannoite, siis vaikka kanan, on siitä mukavaa, että se joka tapauksessa luovuttaa typpeä kohtalaisen hitaasti.

      Se liukenee maahan siitä kasasta sadeveden mukana ja lannottaa kyllä samalla vähän muutakin siinä lähistöllä.

      Tiedäthän sen, että puun ravinteita ottava juuristo ei ole rungon luona, vaan suunnilleen samalla linjalla puun latvuston reunan kanssa.

    • ööööööhhh

      Tiedäthän sen, että puun ravinteita ottava juuristo ei ole rungon luona, vaan suunnilleen samalla linjalla puun latvuston reunan kanssa.


      Nyt en ymmärrä? Siis niin syvällä vai leveenä ympäri puuta??

      En oo tuo edellinen.

      • multa on kultaa

        Juuriston aktiivinen osa on suunnilleen yhtä kaukana rungosta kuin oksien kärjet, eli ympäri puuta. Selvensikö?

        Minäkään en oo tuo edellinen :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3540
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3493
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2026
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1952
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1675
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe