Olin Pikavippienkaa kusessa.

Susku222

Eli tuota kaikki alkoi siitä kun kaverini halusivat mennä baariin ja juuri sillon ei sattunut olemaan rahaa tilillä, ja minä tyhmänä menin otta 400 euron lainan no maksoin sen pois ja sen jälkeen vielä n 5 pikavippiä ja maksoin pois, sen jälkeen otin lisää ja mietin et saan noiki vielä helposti maksettua mutta otin vielä lisää ja sitten olinkin aika pahassa kusessa.

n. 3650€ velkaa.

Hain omasta pankista lainaa 1000€ eivät myöntäneet koska näkivat siellä tililläni pikavippejä ja pokeripelaamis historiaa, sanoivat että pitäisi ottaa elämä takas raiteilleen tai jotain tollast :D?.

No menin sampo pankkiin ja sain sieltä lainan 10,000€ euroa.

Josta maksan nytten 3650e pikavipit pois ja loput säästöön.

Kertokaa omia kokemuksia kun haitte pankista lainaa.

13

669

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susku222

      Hain siis omasta pankita myös 10,000 euroa lainaa, kirjotusvirhe.

    • ....

      Loput velasta "säästöön"?

      Hassu provo.

    • Atte229

      Mm tuttu tunne itelläkin 3000E tällä hetkellä vippejä rästissä, fiksu kun olen niin pääs noinkin isoo summaan nousemaan, ja 19vuotta vasta ikääkin :) Lukio vasta käyty loppuun, ja luottotiedot jo menossa, paras ratkaisuhan oisi saada jstn pankista iso laina jolla maksaa noi pois, mutta ei taida olla mahollista, kun ei hirveästi säännölisiä tuloja ole ollut!

    • Pankista laina vippe

      jen maksuun? Miten sait 10000€ lainan vaan kävelemällä uuteen pankkiin ja sanomalla haluavasi kyseisen lainan? Mua auttais tosissaan jos saisin jo pankista 2000€ lainan, jolla päästä eroon vippikierteestä. Omasta pankista eivät myönnä, koska näkevät vippihistoriani. Kerran kävin toisessa pankissa kysymässä, että olisiko mahdollista saada kulutusluottoa/luottokorttia asiakkaaksi liittymisen yhteydessä. Sanoivat, että väh. 4kk historia pitäisi olla vakituisista tuloista tilille, ennen kuin kannattaa hakea. Tätä yhtä reissua lukuunottamatta en ole yrittänyt käydä muissa pankeissa kyselemässä. Ihan oikeasti, millä tavalla kannattaisi mennä johonkin toiseen pankkiin kyselemään lainaa? Teen töitä osa-aikaisena henkilöstövuorkausyrityksen kautta, mutta tuloja tulee n. 1000€ bruttona kuukaudessa.

    • näin sitä eletään

      Otin lainaa pankista maksimi käyttölainat napsahti tilille. Pelasin pokeriturnauksia ja triplasin rahat. Terveisin 35000€ rikkaampi. Vittu on siiisstiii! Köyhät :)

      • palotipu

        Pässi!


    • 16+7

      Itse kanssa otin kerralla 10.000€ pikavipit, päivittäin otan ruletista 300€. Ihan kivasti sai kuukaudessa kaikki vippit maksettua pois, ja sen jälkeen se onkin vain pelkkää plussaa tilille..

    • kierteessä myöskin

      Mullakin ongelmia näiden vippien kanssa. Kertyneet omaa tyhmyyttä, kun otin aina vain uusia vippejä, jotta saisin edelliset maksettua pois. Nyt velkaa yhteensä lähes 2000 euroa.

      Nyt on kuitenkin tilanne parantunut sen verran, että sain työpaikan, eli suunnitelmissa olisi pikkuhiljaa maksaa näitä vippejä pois. Pelottaa vaan, että menevät perintään sun muuta, ennenkuin viimeinen on poissa laskupinkasta :( Täytyy vain toivoa, että tarpeen tullen saisi vähintäänkin penrintätoimistoilta hieman "neuvotteluvaraa"... tosin ihan omaa tyhmyyttä jos tiedot menee :(

      Olisihan se helppoa ja "turvallisempaa" jos saisi pankilta parin tuhannen euron lainan, jolla maksaa nuo pois kerralla kaikki, mutta epäilen suuresti, että myöntävät. Täytyy vaan yrittää pyristellä eteenpäin.

    • pikavippi nyyh...

      Minulla on ollut yli vuoden pikavippikierre. Kaikki vipit olen saanut onneksi maksettua ajallaan kun olen siirtänyt vuokran maksuja yms. Olen aina joutunut ottaa uusia vippejä kun loppukuuksi ei ole ollut rahaa kaikkien laskujen jälkeen :/
      Olen ollut peliriippuvainen mihin ne rahat tuhlaantuivat aina.
      Nyt on vain luottokorttivelat jäljellä. Luottokortin sain stocmannille ja se 600 euroa meni heti täyteen pelaamisen takia.
      Minulla on säännölliset tulot niin sain onneksi maksetuksi ne vipit aina pois. Viimeisimmän maksoin pois viikko sitten. Nyt on ihanaa kun ei ole vippien maksua tiedossa, se oli todella stressaavaa.
      Viimeisimpiä vippejä otin niin että otin 300 euroa ja 2kk maksuaikaa eli pienemmässä erässä piti maksaa takaisin joka helpotti vähän.
      Pelaamisen olen onneksi saanut hallintaan eikä siihen mene enää satoja euroja kerralla. veikkauksen sivuille laitoin päivän pelirajaksi 20euroa.
      Pitää suunnitellamenot tulojen mukaan. Itselleni olen piirtänyt taulukon jokaisesta kuukaudesta puolivuotta eteenpäin jajokaiseen sarakkeeseen kirjoitan mitä laskuja missäkin kuussa tulee maksettavaksi. Se tekee asiasta selkeämmän kun siitä voi yhteenlaskea miten paljon menee palkasta laskuihin, kuin että laskut olisivat vain pinossa jossakin.
      Ja maksan laskut aina ennen eräpäivää sen kuun palkasta mihin laskun eräpäivä sijoittuu. Minulla on vielä se hyväpuoli että saan palkan 2 kertaa kuussa, eli ei tule kerralla koko palkkaa tuhlattavaksi :D
      Minulle tuo laskujen paperille kirjoittaminen allekkain on auttanut suunnittelemaan maksujen laskua todella paljon, ja niitä on ihana yliviivata sitämukaa kun niitä saa hoidetuksi :D
      Ja kaikesta muustakin elämisestä kannattaa säästää!
      TSEMPPIÄ vippien kanssa, se on aivan kamalaa muttasiitä pääsee eroon kunnon suunnitelmalla!
      Minä olen päässyt vihdoin siitä kierteestä ja tuntuu todella hyvältä. Kesälomarahat tulee heinäkuussa ja niistä ei onneksi mene yhtään vippeihin!

    • kamisa

      Toimiiko todella? Olen itsekkin kusessa kesän jäljiltä kun ei tullu tukia ja oli pakko elää vipillä..

      Millaset maksuehdot sait ja kuinka vanha olet? Itse 19 niin en epäilen, että lainaisivat :(

    • qwerty11
    • http://pikavippi.blo
    • maanmiehet

      Rahaa ei oo mutta kusessa on oltu ennekin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1020
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe