Yksi kansa - kaksi kieltä

tjh3

Näinkö meni tuo suomenruotsalaisten sanonta?
Mistä sitten johtuu, että suomenruotsalaiset haluavat kuitenkin väkisellä aina vetää itsensä "eri kansaksi" ja korostaa äidinkielen merkitystä, jonka perusteella lajitellaan "yksi kansa" kahdeksi kansaksi?
Otetaan esimerkkinä tämä Granlund, josta suomenruotsalaiset yrittää väkisellä tehdä äidinkielenään ruotsia puhuvaa, vaikka hän on suomenkielinen. Miksi tuo äidinkieli asia on niin tärkeä ominaisuus juuri suomenruotsalaisille? Kenellekään suomenkieliselle ei olisi tullut mieleenkään lähteä miettimään jonkun jääkiekkoilijan äidinkielen merkitystä hänen suomalaisuuteensa. Suomenkieliset siis pystyvät paremmin olemaan "yksi kansa", mutta surut itse haluavat, että Suomessa on kaksi kansaa ja kaksi kieltä.
Suomenruotsalaisilla on tapana myös luetella listoja "suurista" suomenruotsalaisista ihmisistä. He eivät ole sitä "yhtä kansaa" vaan he ovat nimenomaan sitä toista kansaa eli suomenruotsalaisia.

Tuo suomenruotsalaisten sanonta yksi kansa - kaksi kieltä ei pidä paikkaansa heidän omasta mielestä, koska lokeroivat itsensä niin voimakkaasti eri kansaksi kuin muut suomalaiset.

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vbgfrt

      Tämähän on "kielipolitiikkaan" verhottua rasismia. Osaamalla pientä kielimurretta, olet sivistyneempi, kulttuurin tuntija, murre avaa myös jotkut helskatin portit, muihin kieliin..? Ei voi olla kuin. Yksi kansa ,yksi kieli..! Katso vaikka Ruotsin uutta kielilakia. Myös muut maat ovat käytännössä yksikielisiä, muutamaa harvaa poikkeusta lukuunottamatta. Mutta luulempa niittenkin muutavan kielipolitiikaansa jossain vaiheessa. Kieli nimittäin obn myös hajoittava tekijä, siinä tilanteessa jossa on paljon eri kieliä kansalla.

    • holvihanti

      RKP:n möhlöjen tiimi oli edustettuna jääkiekon mm kisoissa:
      -Stefan Wallin
      -Grönholm
      - Jallis Harkimo
      ylen toimittaja esitti ansiokkaan kysymyksen "aijotteko kannatta suomea" varsin hätäinen vastaaushan oli kykykykyllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8347
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5290
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3656
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2539
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe