Yksi kansa - kaksi kieltä

tjh3

Näinkö meni tuo suomenruotsalaisten sanonta?
Mistä sitten johtuu, että suomenruotsalaiset haluavat kuitenkin väkisellä aina vetää itsensä "eri kansaksi" ja korostaa äidinkielen merkitystä, jonka perusteella lajitellaan "yksi kansa" kahdeksi kansaksi?
Otetaan esimerkkinä tämä Granlund, josta suomenruotsalaiset yrittää väkisellä tehdä äidinkielenään ruotsia puhuvaa, vaikka hän on suomenkielinen. Miksi tuo äidinkieli asia on niin tärkeä ominaisuus juuri suomenruotsalaisille? Kenellekään suomenkieliselle ei olisi tullut mieleenkään lähteä miettimään jonkun jääkiekkoilijan äidinkielen merkitystä hänen suomalaisuuteensa. Suomenkieliset siis pystyvät paremmin olemaan "yksi kansa", mutta surut itse haluavat, että Suomessa on kaksi kansaa ja kaksi kieltä.
Suomenruotsalaisilla on tapana myös luetella listoja "suurista" suomenruotsalaisista ihmisistä. He eivät ole sitä "yhtä kansaa" vaan he ovat nimenomaan sitä toista kansaa eli suomenruotsalaisia.

Tuo suomenruotsalaisten sanonta yksi kansa - kaksi kieltä ei pidä paikkaansa heidän omasta mielestä, koska lokeroivat itsensä niin voimakkaasti eri kansaksi kuin muut suomalaiset.

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vbgfrt

      Tämähän on "kielipolitiikkaan" verhottua rasismia. Osaamalla pientä kielimurretta, olet sivistyneempi, kulttuurin tuntija, murre avaa myös jotkut helskatin portit, muihin kieliin..? Ei voi olla kuin. Yksi kansa ,yksi kieli..! Katso vaikka Ruotsin uutta kielilakia. Myös muut maat ovat käytännössä yksikielisiä, muutamaa harvaa poikkeusta lukuunottamatta. Mutta luulempa niittenkin muutavan kielipolitiikaansa jossain vaiheessa. Kieli nimittäin obn myös hajoittava tekijä, siinä tilanteessa jossa on paljon eri kieliä kansalla.

    • holvihanti

      RKP:n möhlöjen tiimi oli edustettuna jääkiekon mm kisoissa:
      -Stefan Wallin
      -Grönholm
      - Jallis Harkimo
      ylen toimittaja esitti ansiokkaan kysymyksen "aijotteko kannatta suomea" varsin hätäinen vastaaushan oli kykykykyllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      89
      4695
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      204
      4615
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      111
      3081
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3057
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2278
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2177
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2153
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2112
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      1958
    Aihe