Näinkö meni tuo suomenruotsalaisten sanonta?
Mistä sitten johtuu, että suomenruotsalaiset haluavat kuitenkin väkisellä aina vetää itsensä "eri kansaksi" ja korostaa äidinkielen merkitystä, jonka perusteella lajitellaan "yksi kansa" kahdeksi kansaksi?
Otetaan esimerkkinä tämä Granlund, josta suomenruotsalaiset yrittää väkisellä tehdä äidinkielenään ruotsia puhuvaa, vaikka hän on suomenkielinen. Miksi tuo äidinkieli asia on niin tärkeä ominaisuus juuri suomenruotsalaisille? Kenellekään suomenkieliselle ei olisi tullut mieleenkään lähteä miettimään jonkun jääkiekkoilijan äidinkielen merkitystä hänen suomalaisuuteensa. Suomenkieliset siis pystyvät paremmin olemaan "yksi kansa", mutta surut itse haluavat, että Suomessa on kaksi kansaa ja kaksi kieltä.
Suomenruotsalaisilla on tapana myös luetella listoja "suurista" suomenruotsalaisista ihmisistä. He eivät ole sitä "yhtä kansaa" vaan he ovat nimenomaan sitä toista kansaa eli suomenruotsalaisia.
Tuo suomenruotsalaisten sanonta yksi kansa - kaksi kieltä ei pidä paikkaansa heidän omasta mielestä, koska lokeroivat itsensä niin voimakkaasti eri kansaksi kuin muut suomalaiset.
Yksi kansa - kaksi kieltä
2
134
Vastaukset
- vbgfrt
Tämähän on "kielipolitiikkaan" verhottua rasismia. Osaamalla pientä kielimurretta, olet sivistyneempi, kulttuurin tuntija, murre avaa myös jotkut helskatin portit, muihin kieliin..? Ei voi olla kuin. Yksi kansa ,yksi kieli..! Katso vaikka Ruotsin uutta kielilakia. Myös muut maat ovat käytännössä yksikielisiä, muutamaa harvaa poikkeusta lukuunottamatta. Mutta luulempa niittenkin muutavan kielipolitiikaansa jossain vaiheessa. Kieli nimittäin obn myös hajoittava tekijä, siinä tilanteessa jossa on paljon eri kieliä kansalla.
- holvihanti
RKP:n möhlöjen tiimi oli edustettuna jääkiekon mm kisoissa:
-Stefan Wallin
-Grönholm
- Jallis Harkimo
ylen toimittaja esitti ansiokkaan kysymyksen "aijotteko kannatta suomea" varsin hätäinen vastaaushan oli kykykykyllä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 464199
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on84115Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist403338Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai843313En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143137Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642850Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42440- 252439
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h512186Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141878