"Kriisin katkaiseminen onnistunee lopulta vasta saneerausten eikä suinkaan talouskasvun tai varsinkaan vyönkiristysten avulla, arvioi LSR:n Dumas. "
Demarit nielaisi ja lähti viemään Suomea tuhontielle!
tämän ansan
12
63
Vastaukset
- kysyja.
tuhon tielle? mille helvetin "tuhon tielle"? esim. kreikka paketti, jos se laukeaa kokonaan, maksaa per suomalainen 200 e. onko sinun taloutesi todella niin huonolla totalla, etta 200 e kaataa sen?
koettakaa perSSut nyt tajuta ensi se, etta kyseessa on takaus, ei laina. ja tuo mahdiollinen lainakaan ei taatusti lankea kokonaisuudessaan. sita lyhennetaan ja kreikassa on taman vuoksi vedetty nyt pussi suu tosi tiukalle.
sen sijaan se olisi kylla tuhon tien jos perSSut ryhtyisivat hoitamaan suomen taloutta. silloin me olisimme todella kreikan kaltaisessa kurimuksessa hyvin nopeasti. viittaan tassa nyt vain teidan puoluueenne edustajien lausuntoihin jonka mukaan ulkomaiset yritykset pitaisi saada pois suomesta.
siis kuinka kukaan voi menna lausumaan mitaan nain typeraa? no, onhan tama perSSupalsta, jonka riveista loytyy taysin typeryyksia suustaan suoltavia "neropatteja". odotan todella mielenkiinnolla eduskunnan kyselytunteja, silla ne tulevat olemaan seuraavat nelja vuotta tahattoman komiikan riemuhetkia.
ps. terveisia muuten lontoosta...- pölö vahtoot aas
"maksaa per suomalainen 200 e. onko sinun taloutesi todella niin huonolla totalla, etta 200 e ka"
Oletpa höylipoika. Et vaikuta täyspäiselle. Jakelet tolleen rahaa pois. Kreikka ei maksa mitään takasi. Nyt joudutaan maksamaan lisää. Samaten käy Portugalille. Irlanti? Espanja, Italija. Paltianmaissa meillä riskitakauksia.
Takausrahastoon pohjaton kuilu meill
"puoluueenne edustajien lausuntoihin jonka mukaan ulkomaiset yritykset pitaisi saada pois suomesta"
Misä tällänen lausunto löyty?
Mistä kiimasi :Suomi kuseen? Avaudu?
Lue avaus uudestaan ja pyydä sen selitys täyspäiseltä, vaikka rautalangasta! - Suomalainenmies
Krikalle annettiin lainaa ja kaikki teitää ettei sitä rahaa saa koskaan takaisin. Rahasäkin suu on siellä kyllä kokolailla supussa, mutta kansa mellakoi sen takia kaduilla ahkeran työnteon sijaan!
Nyt sinne kaavaillaan uutta köyhäinavustusta, jonka Saksakin on onneksi osannut torpedoida!
Täysin pohjaton kaivo on nämä "lainat". Suomi selvisi 90-luvulla samanlaisesta ahdongosta ihan itse ankarilla laihdutuskuurilla, ahkeralla työnteolla, kärsivällisellä asenteella ja terveellä asenteella. Maksakoot rikkaat valtiot rahaa käyhille jos siihen pystyvät, Suomella ei siihen ole rahaa.
Mitä järkeä on ottaa lainaa muilta että saa antaa rahaa toiselle, joka ei sitä ansaitse?
Rahan sijaan Suomi voisi lähettää Portugaliin valtuuskunnan joka opettaa niille miten suosta noustaan, siitä meillä on kokemusta!
Jos köyhälle antaa kalan, on se vähän aikaa iloinen, kunnes on uusi nälkä. Opetetaan se kalastamaan! - pikkurahoja vai?
"maksaa per suomalainen 200 e. onko sinun taloutesi todella niin huonolla totalla, etta 200 e kaataa sen? "
Viishenkinen talous 1000? Näitä laskuja meinaat voi heitellä vapaasti postiluukusta ja kansa riemuitsee? - tyhmyys maksaa?
pölö vahtoot aas kirjoitti:
"maksaa per suomalainen 200 e. onko sinun taloutesi todella niin huonolla totalla, etta 200 e ka"
Oletpa höylipoika. Et vaikuta täyspäiselle. Jakelet tolleen rahaa pois. Kreikka ei maksa mitään takasi. Nyt joudutaan maksamaan lisää. Samaten käy Portugalille. Irlanti? Espanja, Italija. Paltianmaissa meillä riskitakauksia.
Takausrahastoon pohjaton kuilu meill
"puoluueenne edustajien lausuntoihin jonka mukaan ulkomaiset yritykset pitaisi saada pois suomesta"
Misä tällänen lausunto löyty?
Mistä kiimasi :Suomi kuseen? Avaudu?
Lue avaus uudestaan ja pyydä sen selitys täyspäiseltä, vaikka rautalangasta!"Kaikkein kinkkisin tilanne syntyy silloin, kun Kreikka ja muut ajautuvat velkasaneeraukseen, koska silloin mekin joudumme mukaan saneerattavien maiden joukkoon, tai maksamme nuo antamamme takuut. Ja, koska jo nyt joudumme maksamaan takausten takia 1.4% kovempia korkoja, joista aiheutuu meille ylimäärärisiä korkokuluja 2 miljardin verran, niin ei ole vaikea ennustaa meidän kohtalomme olevan nyt PIIGS-maiden käsissä, kiitos Kataisen, Kiviniemen, Urpilaisen, Sinnemäen, Wallinin"
- idiootin talouslasku
pikkurahoja vai? kirjoitti:
"maksaa per suomalainen 200 e. onko sinun taloutesi todella niin huonolla totalla, etta 200 e kaataa sen? "
Viishenkinen talous 1000? Näitä laskuja meinaat voi heitellä vapaasti postiluukusta ja kansa riemuitsee?Jokainen suomalainen on yli 13000€ edestä velkaa . Nämä on näitä kusetus laskelmia. Nyt 200€ ensiviikolla 340€ sitärataa konkurssi.
- rautaako?
Voi herranen aika teidän kanssanne!
Ei kukaan ole kieltänyt sittä etteikö kriisimaat saattaisi päätyä saneeraukseen. Ei kai niitä tuettaisi jos voisivat itse hankkia lainaa markkinoilta? Se että ne eivät saa lainaa markkinoilta tarkoittaa sitä että markkinat arvioivat luottotappioriskin liian korkeaksi. Eli siis juuri tuon velkasamneerauksen mahdolisuuden.
Ja te uskotte Soiniin kun hän väittää että muut kun hän eivät riskiä että maat ajaoutvat saneeraukseen. KAIKKI TUNNISTAVAT SEN RISKIN!
Tukien tarkoitus on alentaa riskiä sekä pienentää velkasannerauksen tappioita, antamalla maille aikaa saada taloutensa tasapainoon sekä myydä valtion omaisuutta. Hallitsematon velkasaneeraus - eli Soinin tie - on hyppäy tuntemattomaan jonka seuraukset eivät ole arvaamattomat, mutta seurausken voimmakkuus on.- vastuunkantaja
Höpö höpö. Tukien ainoa tarkoitus on tehdä tulosiirtoja veronmaksajilta suurpääomalle. Tämä on vain ja ainoastaan euron kriisi, eli rahoituskriisi.
Ja sen pääarkkitehtejä on pankit ja niiden raha-ahneet pankkiirit, jotka suuroptioiden toivossa antoivat riskilainoja ja nyt itkevät, kun niillä on riski menettää sijoituksensa. Toiset esittäjät on kriisimaiden hallitukset, jotka lainarahalla rahoittivat makeat elämät.
Nyt halutaan meistä näiden kulutusjuhlien maksaja, ilman vastiketta ja ilman omaa syytämme!! Täällä on jo kaksi ilmoittautuneet sen kannattajiksi, mutteivat halua antaa omasta pussistaan, vaan pitäisi jokaiselta ottaa ja paljon. Olisi paljon uskottavampaa heiltä, mikäli näyttäisivät julkisesti esimerkkiä ja lähettäisivät omaa rahaa vaikka portugaliin. Voisin silloin itsekin vähän laittaa ja kaikki olisi tyytyväisiä.
- itäsuomi
Ei kukaan ole kieltänyt sittä etteikö kriisimaat saattaisi päätyä saneeraukseen. Ei kai niitä tuettaisi jos voisivat itse hankkia lainaa markkinoilta? Se että ne eivät saa lainaa markkinoilta tarkoittaa sitä että markkinat arvioivat luottotappioriskin liian korkeaksi. Eli siis juuri tuon velkasamneerauksen mahdolisuuden.
******************************************************************
Ja EU: n asia on taata heidän lainojaan/ lainata heille suoraan ?
Olemmeko siis jo EU: n liittovaltiossa ? Talous- ja vapaakauppaliitoissa tämä ei ole yleinen tapa. - Ruotsi Soinin tiellä
Samaa mileltä on helppo olla. Ruotsi on hypännyt jo tuntemattomaan kun ei aioi lähteä lapioimaan kruunujaan Portugalille. Nej dag sanoi Ruotsi.
- jespers
Otetaan markka takasisin, niin niitä ei tartte lähettää Kreikkaan, koska eihän ne käy siellä. Markka oli hyvä raha ja kun kerran kävin ulkomailla sillä sai hyvin ruplia. Naistakin olisin saanu.
- rehellisyyttäpeliin
Taas menee lisää rahaa kankkulan kaivoon Kreikkaan.
Miksi kaikki eivät saa elää samalla tavalla ilmaiseksi toisten rahoilla jatkuvasti?
Kaikkien Suomen kansalaisten velat/lainat tulisi mitätöidä HETI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925941
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv943011Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48764