leikkaus tehdään ymmärtääkseni vasta syksyllä, mutta huomasin että luumupuussani on n. 6 suoraan ylöspäin sojottavaa melko paksua piiskaa. Pitääkö näistä joku jättää leikkaamatta, vai voinko kutistaa puutani leikkaamalla kaikki nuo oksat pois? Puu on ilman noita oksia jo n. 3,5m korkea ja tekee runsaasti luumuja.
Vastaukset 5
- luumubuu
"Aikaisemmin luumu- ja kirsikkapuiden oikea leikkausajankohta oli loppukesä ja syksy. Nykytietämyksen mukaan luumupuut ja muut luumarjaiset hedelmäpuut onkin viisainta leikata aikaisin keväällä ennen kuin puun nestevirtaukset alkavat liikkua. Luumupuun versot maistuvat jäniksille ja saattaakin käydä niin, että töpöhännät tekevät kevätleikkauksen suojaamattomille puille. Nestevirtauksen alettua ei pidä enää katkoa oksia, sillä leikkauspinnat vuotavat liikaa. Vähäisemmästä nestevirtauksesta huolimatta syysleikkauksia ei siis suositella, sillä leikkauspinnat ovat syksyllä alttiita erilaisille taudinaiheuttajille."
http://www.pellervo.fi/pellervo/8_99/luumut.htm
En osaa vastata pitääkö leikata vai ei, mutta tänä keväänä ei enää kannata koskea luumupuuhun, yllä mainituista syistä johtuen. - Uuttamulle
Ok. kiitos tuosta. Enemmänkin silti mietityttää tuo pitkien piiskojen leikkaaminen.. tarpeen vai ei? Itse leikkaisin mielelläni, sillä kovin kauniita ne eivät ole, ja puu on muutenkin turhan suuri ja pientä pihaa varjostava.
- 19+6
Jos häiritsee niin leikkaa, mutta tosiaan vasta ensi keväänä, ehkä joskus maalis-huhtikuussa. :)
- Uuttamulle
19+6 kirjoitti:
Jos häiritsee niin leikkaa, mutta tosiaan vasta ensi keväänä, ehkä joskus maalis-huhtikuussa. :)
Mutta ei tarvitse jättää yhtäkään selkeää latvaoksaa?
- juhuju
Uuttamulle kirjoitti:
Mutta ei tarvitse jättää yhtäkään selkeää latvaoksaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2821126Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "260951Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49910- 102853
- 99799
- 73798
- 107669
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2551Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11458