Kivut (esim. rintakipu) osana ahdistusta / stressiä

Ahdistunut M83

Laitan tämän tännekin, kun en ole varma kumpaan tämä kuuluu (toinen on tuolla Pelot ja Jännitys -osiossa)

Moi,

Onko muilla hengenahdistusta / jatkuvaa rintakipua lähestulkoon aamusta iltaan kun on heikko periodi ahdistuksen kanssa?

Itsellä tätä on nyt jatkunut jo muutaman viikon, ja se on tosi ärsyttävää.

Tämä ahdistus on nyt iskenyt uudelleen pitkän ajan jälkeen (edellisen kerran se aiheutti unettomuutta ym. stressiä, muttei sentään rintakipua. Se hoidettiin masennuslääkkeillä kuntoon.)

Nyt olen joutunut olemaan tekemisissä enemmän tuttujen kanssa, joille haluan esittää jotain täydellistä tyyppiä, mikä nyt sitten ahdistaa. Pelkään totaalista paniikkikohtausta näissä tilanteissa, jolloin en todella tiedä mitä tapahtuisi (sairaala / sydäri mitä muuta?)

- Huomaan ajattelevani kaikenlaisia selityksiä, että en tapaisi näitä ihmisiä...

- Mutta siis ehkä eniten ihmetyttää tämä rintakipu, ja se lisää tietenkin ahdistusta, koska muistuttaa tästä jännityksestä ja siten lisää sitä. Kävin n. puoli vuotta sitten lääkärintarkastuksessa, missä tutkittiin sydän ym. eikä mitään löytynyt. (Silloin tuntui olevan stressistä johtuvaa rintakipua, mikä töiden helpotuttua hävisikin).

- Pari kaljaa auttaa huomattavasti, mutta krapulassa tämä on moninkertaisesti huonompi & kuolemanpelko on aika hirveä.

- Olen lisäksi huonossa fyysisessä kunnossa ja poltan.

1

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masennuksesta toipuu

      Voi rassu. Mulla on toiseen kertaan paha masennus ja burn out. Olin uupuneiden kuntoutuskurssilla ja siellä tutkittiin kaiiki paikat, samoin oma lääkäri on tutkinut myös fyysisiä vaivoja. Kurssilla oli hyvät lääkärit ja materiaalit, suosittelen! Siellä tuli myös selväksi, että masennus ja uupumusoireisto aiheuttaa myös fyysisiä vaivoja milloin missäkin, ei välttämättä ole sydänvikaa tai muuta sellaista. Silloin kun ahdistaa, ruumis reagoi mielen pahaan oloon milloin mitenkin.

      Tilanteesi on tuttu minullekin. Sitä haluaisi olla vain, pingottamatta, omissa oloissaan. Toisaalta se lisää masennusta, koska meitä ei ole luotu olemaan yksin. Toivon, että jaksaisit olla oma itsesi näiden(kin) tuttujen kanssa. Itse uskaltauduin joskus avautumaan ja kertomaan todellisuuden. Kas vain: kullatun kuoren alla oli myös ongelmia, joita toinen ei ollut koskaan kertonut! Toisaalta sitä pelkää, että hylätään, ja sekin kuuluu masentuneen ja uupuneen taudin kuvaan.

      Ehkä lääkitys kannattaisi aloittaa uudelleen.
      Eli: välttämätttä sinulla ei ole sydänvaivaa, voi olla masennuksesta. Paniikkikohtaus ei aiheuta sydäriä, vaikak se tuntuu juuri siltä. Varaa itsellesi paperipussi ja jos kohtaus meinaa tulla, hengittele siihen, kunnes menee ohi.
      Muuten kaljasta: nousuhumalassa olet hyvässä kunnossa, mutta kalja vie aivoista viimeisetkin serotoniinit sekä kehostas B-vitamiinit, joten krapulassa olo on entistä pahempi.
      Kokeile käydä seurakunnassa, Jeesus poistaa kuolemanpelkosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe