Laitan tämän tännekin, kun en ole varma kumpaan tämä kuuluu (toinen on tuolla Pelot ja Jännitys -osiossa)
Moi,
Onko muilla hengenahdistusta / jatkuvaa rintakipua lähestulkoon aamusta iltaan kun on heikko periodi ahdistuksen kanssa?
Itsellä tätä on nyt jatkunut jo muutaman viikon, ja se on tosi ärsyttävää.
Tämä ahdistus on nyt iskenyt uudelleen pitkän ajan jälkeen (edellisen kerran se aiheutti unettomuutta ym. stressiä, muttei sentään rintakipua. Se hoidettiin masennuslääkkeillä kuntoon.)
Nyt olen joutunut olemaan tekemisissä enemmän tuttujen kanssa, joille haluan esittää jotain täydellistä tyyppiä, mikä nyt sitten ahdistaa. Pelkään totaalista paniikkikohtausta näissä tilanteissa, jolloin en todella tiedä mitä tapahtuisi (sairaala / sydäri mitä muuta?)
- Huomaan ajattelevani kaikenlaisia selityksiä, että en tapaisi näitä ihmisiä...
- Mutta siis ehkä eniten ihmetyttää tämä rintakipu, ja se lisää tietenkin ahdistusta, koska muistuttaa tästä jännityksestä ja siten lisää sitä. Kävin n. puoli vuotta sitten lääkärintarkastuksessa, missä tutkittiin sydän ym. eikä mitään löytynyt. (Silloin tuntui olevan stressistä johtuvaa rintakipua, mikä töiden helpotuttua hävisikin).
- Pari kaljaa auttaa huomattavasti, mutta krapulassa tämä on moninkertaisesti huonompi & kuolemanpelko on aika hirveä.
- Olen lisäksi huonossa fyysisessä kunnossa ja poltan.
Kivut (esim. rintakipu) osana ahdistusta / stressiä
1
782
Vastaukset
- masennuksesta toipuu
Voi rassu. Mulla on toiseen kertaan paha masennus ja burn out. Olin uupuneiden kuntoutuskurssilla ja siellä tutkittiin kaiiki paikat, samoin oma lääkäri on tutkinut myös fyysisiä vaivoja. Kurssilla oli hyvät lääkärit ja materiaalit, suosittelen! Siellä tuli myös selväksi, että masennus ja uupumusoireisto aiheuttaa myös fyysisiä vaivoja milloin missäkin, ei välttämättä ole sydänvikaa tai muuta sellaista. Silloin kun ahdistaa, ruumis reagoi mielen pahaan oloon milloin mitenkin.
Tilanteesi on tuttu minullekin. Sitä haluaisi olla vain, pingottamatta, omissa oloissaan. Toisaalta se lisää masennusta, koska meitä ei ole luotu olemaan yksin. Toivon, että jaksaisit olla oma itsesi näiden(kin) tuttujen kanssa. Itse uskaltauduin joskus avautumaan ja kertomaan todellisuuden. Kas vain: kullatun kuoren alla oli myös ongelmia, joita toinen ei ollut koskaan kertonut! Toisaalta sitä pelkää, että hylätään, ja sekin kuuluu masentuneen ja uupuneen taudin kuvaan.
Ehkä lääkitys kannattaisi aloittaa uudelleen.
Eli: välttämätttä sinulla ei ole sydänvaivaa, voi olla masennuksesta. Paniikkikohtaus ei aiheuta sydäriä, vaikak se tuntuu juuri siltä. Varaa itsellesi paperipussi ja jos kohtaus meinaa tulla, hengittele siihen, kunnes menee ohi.
Muuten kaljasta: nousuhumalassa olet hyvässä kunnossa, mutta kalja vie aivoista viimeisetkin serotoniinit sekä kehostas B-vitamiinit, joten krapulassa olo on entistä pahempi.
Kokeile käydä seurakunnassa, Jeesus poistaa kuolemanpelkosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913125
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.652713- 2032250
- 741886
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91711- 1061529
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811140
- 951089