Morjens!
Voiko olla totta että Helsingissä on alueita, joissa oman auton pitämisestä parkkiruudussa pitää pulittaa 10 000 euroa tai ylikin? Kaverini Itä-Helsingistä väitti näin.
Varoittakaa ihmeessä jos sellainen alue jossain on!
Sama heppu sanoi, että hänen pitää käydä kääntämässä parkkikiekkoa neljän tunnin välein aina puolille öin asti. Melko ikävää jos pitäisi matkustaa jonnekin julkisilla tai jos vaikka on kipeänä.
Ei tällainen voi olla totta, eihän? Kertokaa jos on niin tiedän olla ostamatta asuntoa sieltä!
Oma paikka - silti parkkikiekko?
16
247
Vastaukset
- Huvittavan outoa!
Kalliossako käännetään parkkikiekkoa omalla hallipaikalla? Niissä muutamassa parkkihallissa, mitä alueella on. Onpahan erikoista. Kalliossa on kaikki outo mahdollista, kun koko alue on kumma paikka. Eräs ranekin kirjoittaa tälle palstalle esiintyen välillä tyttönä välillä poikana. Tarkistaisi värkkinsä, niin tietäisi, mikä on.
- Totta ikävä kyllä
Näyttää olevan totta:
http://www.adressit.com/aurinkolahden_parkkipaikat
Parkkikiekkoa täytyy käydä kääntämässä neljän tunnin välein.
Nimimerkki Tosiasiaa! valottaa tässä parkkipaikan - jota joutuu tosin jonottamaan ties kuinka kauan - hintaa:
"Kun autoja Aurinkolahden varakkaalla asuma-alueella on paljon, voi olla, että heti ei saa parkkihallipaikkaa, vaan joutuu vähän aikaa odottamaan. Parkkihallipaikat maksavat monissa yhtiöissä lähes 10 000 euroa"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9592684
Eli totta mooses, näin se nyt vaan on. On paikkoja joissa saat pulittaa parkkiruudusta 10 000 euroa päästäksesi ruuvaamaan pysäköintikiekkoa neljän tunnin välein klo 12 asti.- Mikä Kiekko
On se kallio merkillinen paikka. Hilda-Rane ruuvaa jotain kiekkoa neljän tunnin välein ja käy jossain parkkihallissa, vaikka hänellä ei ole autoa eikä ajokorttia. Mitähän Hilda-Rane siellä kallion parkkihallissa puuhaa,ei kai hae seuraa kaipavia miehiä..
- Totta ikävä kyllä
Mikä Kiekko kirjoitti:
On se kallio merkillinen paikka. Hilda-Rane ruuvaa jotain kiekkoa neljän tunnin välein ja käy jossain parkkihallissa, vaikka hänellä ei ole autoa eikä ajokorttia. Mitähän Hilda-Rane siellä kallion parkkihallissa puuhaa,ei kai hae seuraa kaipavia miehiä..
Jos vilkaisit noita faktoja, niin kyllä niissä puhutaan Aurinkolahdesta, ei Kalliosta. Sattumalta tiedän kuitenkin miten Kalliossa pysäköidään, siellä asukaspysäköintilupa maksaa muutaman kympin vuodessa ja tietysti jos on hallipaikka niin voi joutua maksamaan siitä vuokraa kympinkin kuussa.
Vain idiootti ostaa jonkun parkkihalliosakkeen. Taitaa luetun ymmärtäminen olla vähän hakusessa.
Ei kukaan valvo pysäköintiaikaa autohallipaikalla jonka omistat, ja siitä se 10.000 € tuleekin, toisaalta saat sen takaisin kun poismuuttaessasi myyt sen (tai vielä fiksumpana laitat sen vuokralle). Ydinkeskustassa autohallipaikka voi maksaa yli 30.000 €.
Kantakaupungissa asukkaat voivat seisottaa autojaan kadunvarrella hankkimalla asukaspysäköintitunnuksen jonka hinta on muutaman kympin vuodessa (edellyttää tosin että on kirjoilla asunnossa joka sijaitsee alueella, omistaa ajokortin, ja on auton haltija). Aurinkolahdessa tätä mahdollisuutta ei ole, vaan kaikki kadunvarsipaikat ovat aikarajattuja.
Ja jos haluat nähdä autonomistajan helvetin, niin pistäydy Pikku-Huopalahdessa, siellä ei käytännössä ole minkäänlaisia laillisia pysäköinkipaikkoja...
- SYMPPIS MAKE
un on aivan pakko antaa mieheni naida anaaliin pari-kolme kertaa viikossa. Hän on sanonut lähtevänsä jos en suostu. Tänään taas oli sen aika. Liukuvoide alkaa olla lopussa, pitää varmaan itse ostaa lisää ettei tartte kuivaan työntyä. Monesti hän haluaa pyllystä otetun munan siirtää suuhuni.Oloni on aika alistettu, mitä voin tehdä ettei mies lähde lätkimään?SYMPPIS MAKE ???
- MAKE=SUUSEKSIÄ
MAKE MIKSI TEET NÄIN, onko AA SSA Kovat paineet, vain matkitko IMF valuuttarahaston New Yorkin tapausta vai nousiko kusi päähän ??
- tiesitkö
Parkkikiekon kääntäminen autoa liikuttamatta on rikos... tai ainakin pysäköintivirhe.
Kaikkein surkempia ovat ne jotka eivät voi käyttää autoaan, etteivät menetä turilla saamaansa ilmaista parkkiruutua :) - Sivusta ihmettelijä
Itsehän te helsinkiläiset olette äänestäneet vihreät valtaan. Sitä saa mitä pyytää. Nyt ollaan jo niin pitkällä, että kunnon ihmisten asuminen käy sietämättömäksi ja jäljelle jäävät vain tukitapaukset.
- Kallion Kundi
Jep täällä kalliossa vihreät vallassa ja sietämätöntä asua, ei parkkipaikkoja, jos saat jonkun kadunvarsipaikan on autosi moukaroitu ja putsattu narkkien toimesta.
Itse luovuin autosta kun kuusi kertaa siihen vuoden aikana murtauduttiin ja tehtiin ilkivaltaa.
Aluehan on nykyään kuin kaatopaikka, kaikki asuntolat, narkkien tukipisteet ja romanien tukikeskukset on sijoitettu kallioon, Mitä tästä tulee, vapaiden vuokra-asuntojen määrä on kasvussa ja niitähän suurin osa kallion asunnoista onkin. - Totta..
Näin se on, täällä Vuosaaressakin äänestetään paljon vihreitä, eikä ihme, vuokrakasarmeja on paljon ja niitä Aurinkolahteenkin rakennetaan kun kovan rahan asunnot eivät mene kaupaksi.
- Kateuspuolue
Totta.. kirjoitti:
Näin se on, täällä Vuosaaressakin äänestetään paljon vihreitä, eikä ihme, vuokrakasarmeja on paljon ja niitä Aurinkolahteenkin rakennetaan kun kovan rahan asunnot eivät mene kaupaksi.
Vihreä taitaa tulla kateudesta? vihreänä kateudesta.
Vihreäthän ovat samalainen kateuspuolue kuin kommunistit aikoinaan. Päämääränä on hankaloittaa niiden elämää joilla on enemmän omaisuutta.
- Moka-Moga
Näin A-lahden asukkaiden kertomaa...
"Havaitsin pys.rajoitteen Solvikinkadulla vasta nyt (!), ja kyllä keitti. SOitin heti rak.virastoon (kuvittelin että asia hoituu as.pys.lapulla), jossa kerrottiin ettei tällä alueella ole asukaspysäköintisysteemia. Ohjasivat liikennesuunnitteluun. Siellä Sari Piela kertoi saaneensa muitakin soittoja. Kun kysyin, mikä ajatus on siivittänyt tällaiseen menettelyyn, hän sanoi suunn.periaatteen olevan sellainen että taloyhtiöiden pitää itse huolehtia pysäköinnistä, kyse on kuulema asukkaiden yhdenvert.periaatteesta. Kerroin että talossa on 65 huoneistoa ja autopaikkoja 40, joten suunnittelussa on tullut karkea virhe, jota ei voi nyt maksattaa asukkailla. Ja mikä yhdenvertaisuus tässä nyt on? En minä ainakaan sellaista havaitse, kun minulla ei kerta kaikkiaan ole tässä kaupungissa paikkaa, jossa voisin pitää autoani, en saa sitä edes maksamalla (vrt asukaspysäköintioikeus kantakaupungissa). Älytöntä on että me metron vieressä asuvat joudumme ajamaan henkautolla päiväksi kantakaupunkiin!!"- Nätti-Jussi
Rankkaa tekstiä ja täysin "mogan" mainostamien puheiden vastakohtia.
Oikein sääliksi käy noita Aurinkolahden asukkaita, huh huh, mahtaa ottaa päähän.
- ____________________
"65 huoneistoa ja autopaikkoja 40"
"en saa sitä edes maksamalla"
Ja Mogan mukaan jokaiselle asunnolle on oma parkkipaikka....
"joudumme ajamaan henkautolla päiväksi kantakaupunkiin!!"
Onneksi Kalliossa löytyy tällekin A-lahden asukkaalle parkkipaikka....- Pikku yksityiskohta
Pikanttina nyanssina todettakoon, että Moga väitti, ettei keskustaan tarvitse mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464061Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411491
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39958Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein129958- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!334881Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62790