Perussuomalaisten kalenterista näkyy, että Ari ja Tony kiertää ympäri Suomea. Eilen oli Pohjanmaa, tänään Oulu ja huomenna Kuopio. Julkisuutta ja ääniä ropisee ja tällä palstalla arvostelu yltyy siis kaikki faktorit näyttää kaakkoon ja vastustajat vetävät vaalivankkureitamme. Hyvä tulee.
Kiertue jatkuu
Hyvin menee
22702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Varokaa ettei Halme istu ratissa,jää muuten viimeiseksi kiertueeksi. Kyyyllä uskon että kansaa saapuu pällistelemään että :"tuommonenko se huumehalme sitten on"? Ääniä ei Halme kyllä noilta lakeuksilta ja korkeuksilta saa.
Tony Halmeelle " asiantuntijat " veikkasivat eduskuntavaaleissa 400-3000 ääntä, Tony sai noin 16 000.
Veikkaan Ari Halmeelle 22 000 ääntä koko Suomesta, josta Hesasta ja Uudeltamaalta puolet ja loput muualta Suomesta.Kiristillisistä vain Kallis saanee enemmän. Ellei saa Ari on MEP.
SIINÄ ON SUOMELTA OIKEA MIES BRYSSELIIN.
..riitä kuin täällä mainostamaan? Köyhää....
tietenkään paljon kankkuna karvota, mutta poimitaan marjatkin maasta. Suomea kannattaa kiertää . Mainokset toimitetut jutut on arvokasta kamaa. Silti on mukava seurata saako Perussuomalaiset ääniä 2,0 prosenttia, joka ei ole paljon, riittää paikkaan ja se olisi kova juttu.
kuulijoiksi katteettomalle EU-huuhaalle
Tämä hölmö osaa myös kirjoittaa. Samaten osaa varmaan jauhaa purkkaa ja kävellä yhtäaikaa ja osaa numerotkin 164.
mihinkähän lähtis nauramaan:))
että suap siltäe jästipiältä olla raahassa.
Minua ee kyllä haettoes
vaekka Soiniki mänis yhtämatkoo, että Perussuomalaeset saesivat ehtijä vähä paremman miehen puhheenjohtajan paekalle ens´kerralla.
Emäntäkkii suuttu ko eijoo naesehokasta.
Ari Halme on tehnyt jotta hänet pitäisi valita EU edustajaksi. Sen verran tiedän, että Tonylla ja Arilla on sama äiti (isästä en tiedä?) ja että hän myös jonkun sortin rikollinen. Johan koko EU kuolee nauruun jos täältä lähetetään edustajiksi toinen toistaan hölmömpiä rikollisia. Miten se Tony muuten ehtii kiertää ympäri Suomea eihän hän ole ehdokkaana EU vaaleissa. Hoitaisi nyt edes jotenkuten sen tehtävän johon hänet on valittu eikä tekisi vaalityötä velipojalleen työaikana. Tony on ollut alun toista vuotta kansanedustajana, josta osan aikaa niin pöpperössä, ettei edes muista mitä on eduskunnassa puhunut ja sen jälkeen peräti koomassa kuukausitolkulla. Yrittäisi nyt edes mutta ei taida pojasta olla enää mihinkään muuhun vetämään muulina vaalivankkureita.
En ole tiennytkään, että eduskunta kokoontuu myös lauantaisin ja sunnuntaisin. Jos ei kokoonnu, niin miks Tony ei saisi käydä tapaamassa kansalaisia. Ainakin meillä päin näyttää lähes jokaisen marketin pihassa pällistelevän enemmän ja vähemmän istuvia kansanedustajia milloin minkäkin asian varjolla. Nyt näyttävät yrittävän saada kansalaisia innostumaan EU-vaaleista, että kansa kävisi äänestämässä. Jospa se Tonykin on ollut samalla asialla kuin muutkin kansanedustajat.
Mikä pettymys!
Se ukko oelj tääs tatti.
Mitenkä se Soini (?) ilikes ennustoo Halameen "läpimennoo" Euroopan parlamenttiin vaekka puolueella pitj olla kokeneempiakkii ehokkaeta.
Jäi siinä kuulijoellakii haavi aaki ja kalakukko lipsahti veärään kurkkuun.
Sanovat vielä jäläkeen päennii, että puuhevonen Kuopion torilla veäns yljmeäräsen paskan. Jos että usko nii kääkee kahtomassa..
ku tullee se perssetti naene eholle!
sitte myöhi valjmiehe kans laakasemma ku tullee tuttu pilikka!
Eekös teellä ollunna laettoo naasta ehki eholle?
Se paksump Halamettiki oli sanonu olevasa pohojalaene ku oli Nurmossa käänynnä!
Pittee kuulemma laettoo kalliimpia sakkoloeta ja linnoon istuttoo huumeiset kekkaloijjat ja muuta rikollisettii...
voe tokkiisa
Olin eilen Kuopion torilla ja väkeä oli paljon. Sanoivat torilla , että kahviakin meni 300 kuppia. Salamavalot räiskyi joten eiköhän Savon Sanomissa, Viikko-Savossa, Uutis-Kukossa ja iltapäivälehdissä juttua ole.
Näkyipä keskustan kansanedustaja Markku Rossikin katsovan väenpaljoutta matkan päästä...En itse ole paikkaan EU-vaalissa uskonut, mutta jos sama tilanne on jokapuolella maata voi yllätys tapahtua. ainakin kannatus nousee viime kerrasta.
oli torilla. Luulitko Paavo, että paikalla olleet Keput ovat Halmeen äänestäjiä?
Nurina ei varmaan sinun korviisi kantautunut.
Sehän on selvä,etteivät kaikki pitäneet näkemästään.Sen kai kuitenkin myönnät , että väkeä oli paljon, eikä nuo lehtijutukaan varmaan huomiotta jää. A. Halme taitaa saada muutaman sata ääntä Kuopiostakin. Ilman tätä käyntiä tuskin olisi saanut. Timo Soinihan tunnetaan Kuopiossa hyvin ja häntä jututti hyvin moni. Kyllähän se show Tonyn ja Timon ympärillä pyöri. A. Halme jäi vähän varjoon, mutta veikkanpahan Kuopiosta miehelle kuitenkin 500 ääntä.
Nyt meni metsään. Hyvä jos saa 50 ääntä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000003527740
huuhaata oli.
Kokoomuksen peitejärjestö?
ja sinne jääköön. Nämä pellet ovat viemässä Suomea syvemmälle EU-ahdistuksen syövereihin. Varokaa!
Jos Perussuomalaisissa haluttaisiin panostaa jatkuvuuteen, kannattaisi keskittää Veli-Matti Saarakkalalle sen verran ääniä, että Uutispäivä Demarin profetia perussuomalaisista uhkakuvana yleensä ja Veli-Matti Saarakkalasta erityisesti toteutuisi.
Yleensä perussuomalaisten vaalivoitto (1970, 1983) on palauttanut sosialidemokratian laadun entiselleen, enemmän demokraattiseen suuntaan kummassakin tapauksessa.
Saarakkalaa tuskin valitaan europarlamenttiin, mutta yhtenä eurokriittisen puolueen kuopuksena hänestä voisi kasvaa vielä aikakin kansanedustaja.
Saarakkala on poliittisesti terävämpi kuin toinen jo kansanedustajaksi ehtinyt Salovaara, joka lähinnä toistelee itseään.
Salovaara on kyllä hyvä esiintyjä niin kuin poliitikon ja nimenomaan julkkispoliitikon tuleekin, mutta mielestäni Halmeen veljekset ovat jo parhaansa perussuomalaisuudelle antaneet, joten tällä kertaa ehkä kannattaisi äänestää Saarakkalaa.
Mitä taas tulee Ari Halmeen linjaan niin ainakaan FSTn debatissa ei siitä tullut paljoa esille.
kun en ollut mukana:
Puhuttiinko siellä Kuopiossa Perussuomalaisten EU-vaalitilaisuudessa siitä, missä vaiheessa se Perussuomalaisten ympärille perustettava oikeistopopulistinenhanke on?
Timo Soini mainitsi sanomalehti Karjalaisessa joku vuosi sitten aikeistaan asemoida Jörg Heider -tyyppinen oikeistopopulistinen puolue keskustan ja kokoomuksen väliin..
Soini tuli räväkästi esiin vuonna 2000 ja teki itsestään avauksellaan tunnetun ja veti homman nousuun. Viime vaaleissa Halme ja Soini tulivat Vitsbackan seuraksi eduskuntaan. Eihän sitä puoluetta enää tarvi perustaa se on jo - Perussuomalaiset ja kannatus näyttää nousevan.