Kukkapenkin perustaminen

Väärässäkö?

Hei vaan,

kysymykseni koskee suodatinkankaan käyttöä. Olemme mieheni kanssa rakentamassa kukkapenkkiä, johon olisi tarkoituksena laittaa riippaomenapuu, pari havukasvia ja ruusua sekä perennoja.

Ostimme suodatinkangasta ja minun ajatuksenani oli, että ensin kaivamme syvän kuopan penkille ja laitamme suodatinkankaan pohjalle. Tämän jälkeen sitten multa ja istutukset. Mieheni kuitenkin sanoo, että suodatinkangas laitetaan ihan viimeisenä penkin päälle niin, että istutuksille tehdään kankaaseen reiät. Tämän jälkeen kankaan päälle levitetään koristekiveä. Kuulostaako tämä mieheni ajatus järkevältä vai onko hän kenties juuri oikeassa ja oma ideani meni metsään? Itseäni pelottaa, että kasvien juuret tukehtuvat kankaan alla eivätkä ne saa tarpeeksi vettä...

Kertokaa nyt viisaammat miten meidän tulisi toimia?

2

2729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumpikin on eri aine

      juurimatto tulee sinne kuopan pohjalle ja mullanpäälle tulee ohuempi kangasmainen juttu jonka päälle kivet tai murskeet Molemmat on vettä läpäiseviä materiaaleja.

    • Ex-puutarhuri

      Helpommalla pääsee jos kukkapenkin perustaa maan pinnan yläpuolelle. Itse olen käyttänyt seuraavaa konstia onnistuneesti:
      Hesaria maanpinnalle, niin että reunat ovat reilusti päällekkäin. Paksuus suunnilleen sunnuntai-Hesari avattuna. Kaikki kastellaan, jotta pysyvät paikoillaan mullan levittämisen ajan. Sitten siihen multaa reilusti päälle ja kasvit istutetaan siihen.
      Hesari tappaa nurmikon alta kesässä ja kun istutettujen kasvien juuret ovat tarpeeksi syvällä, pääsevät ne Hesarista läpi. Maan pinnasta ylöspäin istutuksen etuna on myös parempi lämpösuma sekä se etteivät kasvit lillu vedessä syksyisin/keväisin.
      Miehesi idea on rikkaruohojen puolesta hyvä, mutta ongelmaksi luultavasti muodostuu se, että kasvit kasvavat eikä aukkoja muisteta suurentaa samaan tahtiin. Puut kuristuvat lopulta. Pari vuotta sitten kaatui meillä iso kataja ja syyksi paljastui tyveen nuorena sidottu naru, joka oli jäänyt maan alle. Se oli osittain katajan sisällä ja heikensi sen kohdan niin että puu kaatui myrskyssä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3402
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1883
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1537
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1421
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1068
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1014
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      941
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      806
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      696
    Aihe