Persut jyrähti Kotkassa

Valtuustoaloite

Suomi24 / Paikkakunnat / Kymenlaakso / Kotka / Tähän on tultu

Tähän on tultu

Arto Hirvonen
17.5.2011 11:10

Jälleen Kotkan Perusuomalaiset joutuivat tekemään alla olevan valtuustoaloitteen, kun valtuuston kyselunnilla ei asiaa saanut kysyä ja kun kaupunginhallituksen virkavalmistelijat niputtivat aikaisemmat kaupunginhallitukselle osoitetut oikaisuvaatimukset ja valitukset 87 asiakirjanippuun, jota Kotkan kaupunginhallituksen luottamusmiehet eivät edes kokouksessa avanneet. Täten jäljempänä olevat asiat ovat Kotkan kaupungilla tähän mennessä edelleen kokonaan käsittelemättä.

Arto Hirvonen PS

Valtuustoaloite "ei toivottujen henkilöiden" kiusaamisen kartoittamisesta Kotkan kaupungin työyksiköissä.

Keväällä 2007 jouduin esimieheni puhutteluun. Työskentelin silloin Kotkan kaupungin maahanmuuttajapalveluissa. Esimieheni kertoi minulle terveisiä kaupungin ylemmiltä virkamiehiltä. Viesti oli, että jos en lopettaisi kirjoittamista lehtien yleisönosastoille ja politiikan harrastamista, sahaisin omaa oksaani ja minua varten keksittäisiin perusteet lopettaa työurani kaupungin palveluksessa.

Museomestari Asko Kervisen tapauksessa mentiin vieläkin pidemmälle. Kervistä vastaan kerättiin useita vuosia niin kutsuttua mustaa listaa väitetyistä laiminlyönneistä työpaikallaan. Kopio listasta on hallussani ja sinne on kirjattu tapauksia, joissa kahvitunti on venynyt muutaman minuutin liian pitkäksi, tai kuinka Asko on ollut eri mieltä jonkun toisen työntekijän kanssa. Pitkälti tämän listan avulla todistettiin Askon muka olevan kelvoton ihminen työpaikallaan ja lähtö tuli. Musta lista on edelleen kaupungin arkistoissa ja sen väärien ja valheellisten tietojen avulla tehdyt päätökset voimassa.

Tiedossani on eräs kolmaskin henkilö, joka on kaupungilla töissä ollessaan joutunut vastaavanlaisen vallan väärinkäytöksen kohteeksi. Häntäkin on uhkailtu erottamisella, vaikka mitään varsinaista laiminlyöntiä ei työtehtävissä ole voitu osoittaa. Todellinen syy on vain henkilökemioissa ja mielipide-eroissa. Tämä nainen ei kuitenkaan halua nimellään esiintyä.

Perussuomalaiset on tehnyt lukuisia aloitteita, joissa on vaadittu Asko Kerviseen kohdistuvien väärien ja valheellisten tietojen ja niiden pohjalta tehtyjen päätösten korjaamista. Nämä vaatimukset ovat edelleen voimassa. Lisäksi esitämme, että kaupunki asettaa ulkopuolisen selvitysmiehen tutkimaan, kuinka systemaattista ja johdettua kaupungin työpaikoilla eri syistä "ei toivotuiksi" henkilöiksi päätyneiden henkilöiden ulossavustaminen on ja mitkä ovat sen vaikutukset esimerkiksi sairauspoissaoloihin ja työhyvinvointiin.

Kotkassa 16.5.2011
Juho Eerola
Perussuomalaisten valtuustoryhmän puolesta

7

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatko-osa

      KOTKAN KAUPUNGINVALTUUSTOLLE

      Valtuustoaloite

      Valtuustoaloite kaupunginlakimies Marianna Ruonalan 29.7.2004 laatiman valheellisen asiakirjan väärien tietojen oikaisemiseksi ja laittoman mustan listan hävittämiseksi ym.

      Kotkan kaupunki on Euroopan unionin perusoikeuskirjan 8 artiklan, 2 kohdan perusteella velvollinen oikaisemaan kaupunginlakimiehen laatiman valheellisen asiakirjan väärät tiedot.

      Kaupunginlakimiehen 29.7.2004 laatimassa asiakirjassa on laittoman mustan listan vääriä tietoja Asko Kerviselle annetuista lukuisista töiden laiminlyöntihuomautuksista. Kaupunginlakimiehen laatimaa asiakirjaa on käytetty oikeudessa Kervisen vahingoksi, jolloin asiakirjan väärät tiedot on ehdottomasti oikaistava.

      Perussuomalaiset vaativat kaupunginhallitusta ryhtymään toimenpiteisiin pitkään jatketun laittomuuden lopettamiseksi. Tässä yhteydessä on syytä korostaa Kotkan kaupunginjohtaja Henry Lindelöfin virka-aseman tuomaa vastuuta, jotta Asko Kervisen vahingoksi laadittu musta lista ja väärät asiakirjatiedot oikaistaan.

      Kotkan kaupunginjohtajalla on virkavelvollisuus edistää väärien ja valheellisten asiakirjatietojen oikaisua, että tämä Asko Kerviseen kohdistunut pitkäaikainen kiusaaminen ja vääryys saadaan oikaistua.

      Tämä Perussuomalaisten valtuustoaloite koskettaa myös viranomaispäätöksissä käytettyjä laittomia mustan listan toisintokappaleita ja Kaakkois Suomen työsuojelupiirille toimitettujen väärien ja luvattomien asiakirjatietojen oikaisua.

      Kotkan Perussuomalaiset ovat jättäneet kaupunginvaltuustolle jo kolme valtuustoaloitetta laittomien ja väärien asiakirjatietojen hävittämiseksi. Ensimmäinen valtuustoaloite asiassa on tehty 26.1.2009 ja seuraavat valtuustoaloitteet on jätetty 22.3.2010 ja 7.6.2010, mutta asiaan ei ole reagoitu virkavelvollisuuden tai lain edellyttämällä tavalla.

      Kolmen valtuustoaloitteen lisäksi Perussuomalaisten varavaltuutettu Jari Taipale on tehnyt kaupunginvaltuustolle 4.2.2010 päivätyn kunnallisaloitteen väärien ja valheellisten asiakirjatietojen mitätöimiseksi, mutta Taipaleen kunnallisaloite on kuntalain 4 luvun, 28 §:n vastaisesti jätetty käsittelemättä. (Jari Taipaleen kunnallisaloite on liitteenä).

      Kotkan kaupungille ja kaupunginhallitukselle on myös osoitettu 28.11.2010 päivätty vaatimusasiakirja pitkään jatketun laittomuuden lopettamiseksi ja väärien ja perättömien asiakirjatietojen hävittämiseksi. (Vaatimus on liitteenä).

      Kokoomuksen kaupunginvaltuutettu Seppo Eerola on vuonna 2008 tehnyt epäasiallisten tietojen ja salassa pidettävien lista asiakirjojen käyttötarkoituksesta valtuustokyselyn, mutta asiantilaan ei tullut muutosta.

      Asko Kervinen on toimittanut Kotkan kaupunginhallitukselle 18.11.2010 päivätyn vaatimuksen, joka tulee ottaa väärien asiakirjatietojen hävittämisessä huomioon.

      Kotkan kaupunginhallitukselle on toimitettu myös 14.11.2010 päivätty asiakirja jatketun rikoksen avunantoa koskevassa kysymyksessä, joka on syytä huomioida.

      Kouvolan hallinto oikeuden 10.7.2007 antamassa 07/0337/1 päätöksestä ilmenee, että Kotkan kaupunki on ylläpitänyt seikkaperäistä luetteloa Kervisen töiden laiminlyönneistä ja käyttänyt laittomissa lista asiakirjoissa Kervisen ei julkisia terveydentilatietoja ilman Kervisen kirjallista tai suullista lupaa.

      Lukuisissa Kotkan kaupungin asiakirjoissa on kirjauksia Kervisen töiden laiminlyönneistä, mutta Kervisen nimikirjaote on puhdas ja Kymenlaakson museojohtajan 7.1.2009 päivätystä asiakirjasta 1126/2008 054 KH ilmenee, ettei mitään töiden laiminlyöntejä ole.

      Perussuomalaiset vetoavat myös Kymenlaakson käräjäoikeuden lainvoimaiseen 5.5.2010 annettuun 10/1046 päätökseen ja vaadimme hallintolain 50 §:n nojalla ja Euroopan unionin perusoikeuskirjan 8 artiklan perusteella, että Kotkan kaupungin laittomassa käyttötarkoituksessa ylläpidetyt mustat listat ja väärät asiakirjatiedot hävitetään ja kaikki Asko Kervistä koskevat päätökset kumotaan väärien ja valheellisten asiakirjatietojen käytön vuoksi.

      Vaadimme asian käsittelyyn myös ihmisoikeusasiana ja jatketun laittomuuden rikostorjunta-asiana, jolloin kysymyksessä on laittoman menettelyn pysäyttämistoimenpide.

      Kotkan kaupunginjohtajan on tunnustettava tosiasiat pitkäaikaisesta laittomuudesta ja vahingonteosta.

      Kotkassa 16.5.2011
      Juho Eerola
      Jorma-Kalevi Merivirta
      Freddy Van Wonterghem
      Arto Hirvonen

    • Kotkan ongelma

      voi jumalauts, eiktää koskaan lopu?

      • Eerolan puhe enteili

      • Eduskuntaan vaan
        Eerolan puhe enteili kirjoitti:

        Tästähän puhuttiin torilla http://www.youtube.com/watch?v=wuYNAMhh4I8

        Oikeusministeriöön tai lakivaliokuntaan valmisteltavaksi ja Kotkalle suitset suuhun.


      • ilmoita!!

        ilmoita asiaton viesti -linkki on tuolla ylhäällä --------------------------------^


    • poistattaja

      Asiaton ja palstan aihepiiriin sopimaton viesti on ilmoitettu ylläpidolle.

    • Näin sitä pitää

      http://www.kymensanomat.fi/Mielipide---Sana-on-vapaa/2011/05/18/Sananvapauttani yritettiin kahlita/2011311210197/69

      Sananvapauttani yritettiin kahlita
      18.5.2011 4:00

      Sunnuntaina 15.5 oli Kymen Sanomien yleisönosasto pyhitetty kirjoituksille sananvapaudesta. Aihe oli tärkeä ja kirjoitukset hyviä. Asiasta muistui mieleeni henkilökohtainen kokemus siitä, kuinka omaa sananvapauttani taannoin koetettiin kahlita.

      Keväällä 2007 jouduin esimieheni puhutteluun. Työskentelin silloin Kotkan kaupungin maahanmuuttajapalveluissa. Esimieheni kertoi minulle terveisiä kaupungin ylemmiltä virkamiehiltä.

      Viesti oli, että jos en lopettaisi kirjoittamista lehtien yleisönosastoille ja politiikan harrastamista, sahaisin omaa oksaani ja minua varten keksittäisiin perusteet lopettaa työurani kaupungin palveluksessa.

      Vastasin esimiehelleni, että voi kertoa niille kaupungin ylemmille virkamiehille sellaisia terveisiä, että en aio lopettaa yleisönosastokirjoittelua, enkä myöskään politiikan harrastamista. Kerroin, että molemmat kuuluvat sananvapauden ja kansalaisoikeuksien piiriin. Muistutin myös siitä, kuinka työpaikkamme asiakkaina on ulkomailta Suomeen turvaa hakemaan tulleita henkilöitä, joita on kotimaissaan sorrettu juuri samalla tavalla kuin minua, eli poliittisella painostuksella.

      Muutamaa vuotta aiemmin oli tapetilla ollut Kotkan museomestarin, Asko Kervisen tapaus. Myös hänelle oli keksitty sopivat syyt, jotta ahkera yleisönosastokirjoittaja saatiin pois kaupungin palveluksesta.

      Tänä keväänä kuntamme ylemmät virkamiehet saivat mitä halusivat ja työurani Kotkan kaupungin maahanmuuttajapalveluissa loppui ainakin neljän vuoden ajaksi. Politiikan harrastaminen ei kuitenkaan loppunut, vaan muuttui työksi.

      Lehtiin kirjoitteleminenkin jatkuu, mikäli toimitukset vastaisuudessakin haluavat sananvapauttani kunnioittaa.

      Juho Eerola

      Kansanedustaja (ps.)

      Kotka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4156
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3394
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1771
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1630
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1411
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      910
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      851
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      808
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      773
    Aihe