riejussa kierrokset nousevat itsestään, ongelma alkoi yhtäkkiä. käyntiin laittaa nii huudattaa nii että ku kaasuu laittaa ni ei paljoo nouse enää. mikä vikana?
Kierrokset nousee itestään
36
37932
Vastaukset
- KUISKUIS
Hmm mulla ilmeni eilen ihan sama vika. Mulla on tosin Gilera. Sitte kun pistin uudestaan tulille nii ei enää ottanu kovia kierroksia. Mul kyl tasaantu ehkä minuutin päästä...
- derbpoika
Mul on sama (vika) 2008 mallisessa derbi x-racessakin. Kierrokset nousee paljon korkeammalle kuin muuten. Ääni tasaantuu n. 6 sek kuluttua. Ja kierrokset nousevat aina silloin kun mopolla ei ole ajettu viikon ajan. Mistä tämä ilmiö voisi johtua?
- sdfg4
Todennäköisesti pieni imuvuoto. Eli kaasarin ja imukaulan välinen kumi ei ole kunnolla tiiviisti kiinni imukaulassa. Kokeile vaikuttaako kaasarin liikuttelu erisuuntiin samalla kun mopo on käynnissä asiaan.
- derbipoika
Voihan se siitä sitten johtuakin :)
Kannattaisko niitä väljiä ja paskoja koneita välillä vähän rempata ja käydä läpi? auttaa kummasti
- Anonyymi
vitun pälli ei auta asiaan millaan lailla jos imuvuoto
- ollif
mopoon tehty koneremontti 2.5.2011 ja pyttyvaihdettu myös
- Anonyymi
Aika kaua sitte tehty ite tekisin jo nytte
- Anonyymi
Jos pytyn meinaa vaihtaa, ei kannata ostaa Gustavsbergia. Ido on paljon parempi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos pytyn meinaa vaihtaa, ei kannata ostaa Gustavsbergia. Ido on paljon parempi.
IDOlta löytyy myös ns. reunattomia malleja, joiden puhdistus on paljon helpompaa. Suosittelen.
- imuvuoto
ongelma voi johtua myös siitä jos imukaulan kiinnitys klemmarit on liian kireällä, sillä silloin imukaula muotoutuu soikean muotoiseksi ja ilmaa pääsee imukaulaan. Itelläni ollut tuo vika muutaman kerran derbi drd 2007:ssa.
- 4563564356
mullakin on ollut tuo ongelma kun vaihdoin uuden kaasuvaijerin ja sitten kun vähän löysytin nii toimi
- xjonnejko
tyhjä käynti liian korkea
- kierrostenleijuminen
mikä voi olla vika kun välillä kierrokset huutaa tapissa tyhjäkäynnillä siis ja välillä iha normisti ja sama kun ajaa jos ajaa kovaa ja sit ottaa suoraa kytkimest kii ni huutaa kierrokset joku4-6 palkkii derbissä mutta jos annat koneen itse jarruttaa niin sitten toimii. voiko vikana olla imuvuoto, kaasarissa paskaa tai että käy liian rikkaalla ,muuta ongelmaa en ainakaa itse keksi?
- Tehariterhi
Sairko korjattua? Itellä sama ongelma ja apuja etin nyt kovasti😄
- Jutustelija1
Tehariterhi kirjoitti:
Sairko korjattua? Itellä sama ongelma ja apuja etin nyt kovasti😄
Imuvuoto on usein syy, kun koneen käydessä ruskautat boosteria imusarjaan ja kierrokset kohoaa taivaisiin niin sillä varmennat vian.
Sitten ei muuta kuin uusi imusarja. - Derbi
Jutustelija1 kirjoitti:
Imuvuoto on usein syy, kun koneen käydessä ruskautat boosteria imusarjaan ja kierrokset kohoaa taivaisiin niin sillä varmennat vian.
Sitten ei muuta kuin uusi imusarja.Terve. Mulla on sama vika eikä ollut imuvuoto. Apuja?
- Jutustelija1
Derbi kirjoitti:
Terve. Mulla on sama vika eikä ollut imuvuoto. Apuja?
Palauttaako kaasu normaalisti kun lasket siitä irti?
Onko ryyppy päällä?
- Vilmi
mulla on Derbi X-Race 2007 ja sama juttu et huutaa ehkä 5sec kylmällä koneella ja sit laskee tasaseks tyhjäkäynniks, jos kone on lämmin ni ei huuda ollenkaan
- Derbi
Wtf ei toi oo ongelma se on normaalia et 10sec huutaa sit laskee vittu teidän kanssa
- Greisii
Joop sähköinen rikastin anturi avustaa kylmä käyntiä.
- Anonyymi
Kylmällä koneella huutaa hetken ku käynistää
- Anonyymi
Derbi kirjoitti:
Wtf ei toi oo ongelma se on normaalia et 10sec huutaa sit laskee vittu teidän kanssa
Sinähä se ammattilainen oot
- Anonyymi
Johtuu ryypystä, luultavasti sulla autom. Ryyppy tai käytät käsiryyppyä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kylmällä koneella huutaa hetken ku käynistää
Iha normaalia.
- Anonyymi
vika voi myös johtua siitä että kampiakselin tiivisteet rikki
kannattaa käydä liikkeellä tarkistamassa nuo viat (jos ei imuvuotoa)- Anonyymi
Mitkä kampiakselin tiiviseistä?
- Anonyymi
Sillon savuttais vitusti, ois hän siitä maininnu
- Anonyymi
Itselläkin on sama ongelma, osaako kukaan auttaa
- Anonyymi
imuvuoto varmaan tai kaasuvaijeri huonosti eli hirttää. Itellä oli mankissa sama vika vaihoin imukaulan ja alko pelaa.
- Anonyymi
Mitä tehdä jos kierrokset leijaa roxissa
- Anonyymi
Sääjä seosruuvia ja tyhjäkäyntiä
- Anonyymi
Perse!
- Anonyymi
Mikäs se sulla o
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikäs se sulla o
Mulla derpissä kierrokset leijjaa ajessakin. Säädin seosruuvia myötäpäivään että sais rikkaampaa seosta nii nyt käy normaalisti. Voiko kierrosten leijuminen johtua siitä, että käy liian laihalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla derpissä kierrokset leijjaa ajessakin. Säädin seosruuvia myötäpäivään että sais rikkaampaa seosta nii nyt käy normaalisti. Voiko kierrosten leijuminen johtua siitä, että käy liian laihalla?
Lähes aina jos kierrokset leijaa, nii on laihal.... imuvuoto tai suutin liian pieni yms
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1203721Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai282783Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72655Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322353Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82174- 381726
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581106Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361010"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For81995Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75984