Bellan kuomun pesu

Päijännemies

Heissan kaikille ja neuvonpyyntö! Talvella ostin Bellan, siisti ja kiva peli. Mutta kangaskapelli likainen, lienee jotain homettakin. Miten pesu? Fairylla ja sitten järvessä huuhtelu... Vai miten pitäisi toimia, että hyvä tulisi? Eikös ainakin Biltemassa ole kuomunkyllästys aerosolia vedenpitävyyden varmistamiseksi. Kyseessä sininen kangaskuomu. Kenellä olisi hoito- ja pesuohjeita?

11

6819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+9

      Itse olen pessyt tavallisella pyykinpesuaineella ja painepesurilla. Sen jälkeen kylläste päälle ja avot.

    • fairionkemikaali

      Ei fairya järveen kiitos! Terveisin
      naapuri

    • bella702

      Ei mitään pyykinpesuainetta, eikä varsinkaan painepesuria, varma keino tuhota kuomu lopullisesti. Bellan kuomut ovat käsittääkseni VA-varusteen tekemiä, Sunbrella-kankaasta. Tämän pitäisi selvitä kuomun merkinnöistä, jos ovat vielä näkyvissä. VA-varusteen sivuilla on seuraavat hoito-ohjeet:
      -----------------------
      HOITOOHJEET VENEKUOMUKANKAALLE

      On suositeltavaa että Sunbrella-kankaat puhdistetaan säännöllisesti ennen kuin lika ja rasva muodostavat pinttyneen kerrostuman kankaaseen. Poista irtolika harjaamalla, huuhtele haalealla vedellä. Pesu n. 30 °C vedellä mietoa saippuaa käyttäen, huuhtele huolella runsaasti vettä käyttäen. Älä käytä liuottimia. Sunbrella-kankaan kuivattaminen tapahtuu parhaiten reilusti tuulettamalla.

      Pesun jälkeen kankaan vettä hylkivä pinta saattaa vaatia uusintakäsittelyn. Tähän tarkoitukseen löydät meiltä erityisesti Sunbrella-kankaille suunnitellun, kankaan hoitoon tarkoitetun tuotesarjan Hoitotuotteet –osiosta. Sunbrella-kankaat ovat lämpöherkkää 100% akryylikuitua. Pesun ja puhdistuksen yhteydessä EI SAA KÄYTTÄÄ KOVAA LÄMPÖÄ , kangas saattaa kutistua. HUOM. vain KÄSINPESU. Huolehdi aina hyvästä ilmanvaihdosta ja tuuletuksesta. Puhdista tuote ennen talvisäilytystä. Pesu haalealla vedellä. Talvisäilytys lämpimässa tilassa, ei veneessä.
      ----------------------
      Mäntynestesaippua on hyvä aine. Eikä sitten tosiaan muita kyllästeitä, kuin Sunbrellalle suunniteltuja, muut voivat heikentää saumalankoja.

      • Laiskis!

        Aluksi pesin käsin laakapesuna pressun pesuun tarkoitetuilla erikoisaineilla. Sitten laiskistuin ja pesin ne osat, joissa ei ole pleksi-ikkunoita isossa mattopyykkikoneessa pyykinpesuaineella ilman linkousta. Vasta sen jälkeen tiesin, mitä on todella puhdas pressu. Ei tullut niin hyvää käsin pestessä.


      • Tehopesu

        Vastaan samoin kuin tuo toinenkin nimimerkki. Jos haluaa puhdasta, se ei onnistu noilla "virallisilla" ohjeilla. Tuotevastuun takia ohjeet ovat äärimmäisen varovaisesti laadittu. Nimimerkin "On sitä räplätty" ohjeet tuottavat varmasti tyydyttävän tuloksen.

        Tottakai hieman rajumpi pesu voi lyhentää kuomun elinikää jonkin verran. Toinen vaihtoehto on sitten veneillä vähän pitempään sen likaisen kuomun kanssa.


    • On sitä räplätty

      Kuules Bella702, et ilmeisesti ole koskaan pessyt oikeasti likaista ja homeista kuomua? Ei siinä auta 30 astetta ja saippua! Minä pesin kaksi kuomua noin 50 asteisella vedellä ja karkealla harjalla. Toiseen (VA-varusteen tekemään) käytin valkaisuaineellista omo:a ja annoin seistä 20 min, sitten kova harjaus, tarkka huuhtelu ja kuivaus ulkona, lopuksi käsittely kyllästykseen tarkoitetulla aineella.
      Ei kutistunut ei rikkonut saumoja tai mitään muutkaan. Eikä kannata tehdä kuin valkealle/beigelle/harmaalle kuomulle. Saman muuten tekivät Venemestarissakin. Värilliselle kirjo-omo. Kuivana näyttää puhtaalle, mutta märkänä näkyy joitakin harmaita laikkuja. Toisen Turussa tehdyn käsittelin samoin mutta Star Briten kuomun puhdistusaineella. Tuli vähän puhtaampi ja aine maksoi paljon enemmän. Jos saisin irti ikkuna osat tekisin kuten ed. kirjoittaja.

    • kfkfdsk

      Jep, nimenomaan näin. Voisin veikata että Sunbrella tuotteissa on hinnoissa vähintään 90% ilmaa ja AINOASTAAN niitä saa käyttää!!!

    • kloorittaja

      Se home ei lähde millään. Itse käytin ensin homeenpoistosuihketta > ei mítään vaikutusta, vaikuttava aine joku klooriyhdiste. Sitten käytin laimennettua kloriittiia > ei juurikaan vaikututsta. Lopuksi lutrasin laimentamatonta kloriittia > yhä jäi pilkkuja. Suraavana (=viime) kesänä kaikki saumat alkoi lahota yhtä aikaa henäkuussa juuri kesälomareissun lopulla, onneksi. Uuden kuomun toimitus pitäisi olla viikon sisällä.

      Neuvo: Alkää jättäkö märkää rättiä helteeseen veneen säilytyslaatikoon. Tulee kalliiksi se rätti.

    • Anonyymi

      Lähtee natrium hypokloriitilla

    • Anonyymi

      hypokloriittia suositellaan, anna vaikuttaa noin 1-2 tuntia ja huuhtele kylmällä vedellä, lähtee homeet ja tulee kuin uusi

    • Anonyymi

      joo se on paras

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11778
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5126
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      49
      1844
    Aihe