Onko kenelläkään kokemusta pääseekö satelliittikännykällä esim Iridium 9555 selaamaan nettiä ja tuleeko sääkartta ladatuksi millään järkevällä nopeudella?. Jos ennuste sisältää esim 10 karttaa a 100kiloa niin onnistuuko laisinkaan?
satelliittipuhelin
7
993
Vastaukset
- miksi nettiin?
Näin todetaan sateliittipuhelimia välittävän firman sivuilla: ”Iridiumin 2400 bit/s datayhteydellä webin käyttö on lähes mahdotonta”.
Sääennusteet saat kyllä iridium-satelliittipuhelimen välityksellä kuten sähköpostiliikenteenkin. Mailasailin nettisivuilta löydät tietoa palveluista. Iridiumin ”air time” maksaa 3-7 euroa/min riippuen palvelun tarjoajasta. Satelliittipuhelimen käyttö ei ole kovin halpaa!
Omilla valtamerireissuillani iridium-kännykkä on ollut jonkinlaisena hätävarusteena. Kaikki sähköpostiliikenne ja säätietojen vastaanotto sujuu ilmaiseksi (winlink) tai lähes ilmaiseksi (sailmail maksaa 250 USD/vuosi) SSB Pactor avulla. Jos on tarve ainoastaan sääfaksien vastaanottoon merellä, siihen ei tarvita kallista radiovarustusta. Ns. maailmanradio PC sääfaksiohjelma riittää. HF-taajuuksilla toimiva sääfax-palvelu on maksuton ja toimii kaikkialla.
Eikö sinulle riitä, että pääset internettiin maissa ollessa? - Seppo Pajari
SSB vastaanotin dekoderi sekä satelliittikännykkä ovat hankinnassa joka tapauksessa. Internettiin pääsee maissa muttei merellä ja muutaman viikon vanhalla tiedolla ei ole merkitystä matkan aikana. Laajakaistasatelliitiantenni on liian kallis. Kysymys on siis missä määrin Iridium tai Inmarsat känny soveltuisi esim. säätiedon, pörssitiedon tai sähköpostin poimimiseen netistä kun bittinopeus on niin alhainen. Muutaman euron hinnalla per vrk ei ole merkitystä
- Laituripurjehtija
Kuten edellä sanottiin, säätiedot saa ilmaiseksi ja sähköpostin 250 USD:llä per vuosi (liikenne hoidetaan radiomodeemilla vapaaehtoisten ylläpitämän verkon kautta).
Nettisurffailuun Iridiumin 2400 bit/s on liian hidas. Se tarkoittaa enintään 300 merkkiä sekunnissa. Tämän sivun, jolla nyt olemme, lähdekoodissa on reilut 50000 merkkiä, joten sen lataus kestäisi karkeasti arvioiden ainakin kolme minuuttia, vaikka kuvia ei ladattaisi lainkaan. Kuvien & kuvakkeiden kanssa, joita tällä sivulla on kymmeniä, lataus kestäisi vielä paljon kauemmmin. Tarvitset siis vähintään pari kymmentä kertaa nopeamman yhteyden edes välttävään nettisurffailuun.
- s.p.
Kiitos, asia selvisi S.P.
- jenne
Itse olen harkitsemassa tuollaista xgatea kun sen saa vihdoin macciin ja isat prohon.
Onkohan jollain kokemusta.
http://www.globalmarinenet.com/isatphone_mac_email.php
JanneOlemme myyneet samaa softaa kuin Globalmarinenet mutta meillä Ocenssin nimellä. Kokemusta on PC-puolen softasta ja sen on toiminut kuin junan vessa. Tarjoaa monipuoliset mahdollisuudet sähköpostin hallintaan ja valikointiin mutta peruskäyttäjä selviää ilman suurempia virittelyjä.
IsatPro:n data on vielä hitaampi (1200 b/s) kuin Iridium (2400 b/s) mutta huhujen mukaan viestinvälitys kyllä pelittää - itse ei ole tullut testattua koska yleensä puhelinvalinta on ollut Iridium. Mutta nyt tilanne saattaa osin muuttua kun IsatProhon saa kohtuuhintaisen ulkoantennin.
Pentti
- sy Snoopy Trinillä
Pentti on ollut munkin asiantuntija viime aikoina, mutta olen ottanut sen linjan, että satelliittipuhelin on vain varalla hätäpuhelimena ja kommunikointi sekä säätiedot merellä hoidetaan HF-radiolla Sailmailin kautta ja maissa normaalisti Internetin kautta. Siihen on sopeuduttu. Sailmail toimii useimmiten tyydyttävästi, joskus satamissa huonosti, jos on paljon häiriöitä. Joskus yhteys merellä voi olla muutamia päiviä nihkeähkö eli joutuu yrittämään sitkeämmin. Sailmail ei ota veneessä vastaan liitteitä. Itse voi lähettää lyhyehköja liitetekstejä. Kuvat ovat systeemille liian raskaita.
www.snoopy.fi uudistuneet kotisivut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1622567- 1602363
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551993Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181967Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."01670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591394Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921272Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää781051Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2071012Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.334961