Taksien tulisi monesta syystä noudattaa yleisiä liikennesääntöjä ja takseista erikseen annettuja määräyksiä. Tänä aamuna oli Tuusulantiellä klo 8.30 ikävä esimerkki, jolloin tumman Mersun kuljettaja, Helsinkitaksi nro 576, rikkoi määräyksiä kolmella tavalla lähes samaan aikaan:
- puhui matkapuhelimeen ajon aikana
- pisti tupakaksi ajon aikana
- ajoi vajailla valoilla, ilmeisesti sumuvalot, jolloin takavalot eivät toimi
Vajailla valoilla ajaminen on takseilla valitettavan yleistä, merkillistä, ettei ammattikuljettaja tiedä, että takavalot eivät syty, jos ainoastaan pienet etuvalot ovat päällä. Tätä näkee erityisesti Mersu- ja Bemaritakseissa jatkuvasti.
Ajovalot siis päälle ja määräyksien noudattaminen kunniaan!
TAKSIT, NOUDATTAKAA MÄÄRÄYKSIÄ
19
473
Vastaukset
- 22
Vitun idiootti ,mee hoitoon.
- tax ari
terve kaikille
kyllä täälläkin palstalla voi antaa ihan asillisenkin vastauksen .
Elikkä, kukaanhan ei ole täydellinen, mutta kännykkään puhumis kieltoahan rikkoo lähes kaikki niin taksit kuin muutkin, ja tupakkia ei saisi polttaa autossa
kun tätit kärsii tupakin hajusta. Mutta valo määräykset on sellaiset että uusimmissa autoissa (myös yksityis autoissa on päiväajovalot jolloin takavalojen ei tarvitse palaa ja jos joku tuli tuusulantiellä 8.30 vastaan niin oli varmasti jo valoisaa, niin että ei tarvi olla takana valoja. eilkkä yhteen vetona, ei se taksi nyt niin hirveän suuri rikollinen sitten loppujen lopuksi ollutkaan.
Aurinkoista päivää kaikille taksi naisille ja miehille. - 00..
On todella vastuutonta touhua, selvästi asennevammainen, mutta valitettavasti ei ole ainoa taksikuski, joka on noin välinpitämätön. Alaa vaivannee jonkinlainen heikko työmoraali...?
- turva-asiakas
Taksinkuljettaja on vastuussa asiakkaistaan ja tulisi olla erityisen tarkkana eri turvallisuusasioissa. Kyllä takavalojen käyttö, vaikkakin se jostain käsittämättöämästä syystä on joissain tapauksissa vapaaehtoista, on liikenneturvallisuuden kannalta suotavaa.
Eiköhän taksilaissa selvästi kielletä taksissä tupakointi, kuten muuallakin asiakspalvelupisteissä ja julkisissa tiloissa. Suomessa miljoonat muutkin, paitsi tätit, eivät halua oleskella tupakansavussa tai -hajussa.- nci54+4+9jn
mersussa ei pala takavalot päiväajovalojen kanssa.sumuvaloja sen sijaan ei saa päälle niin ettei takavalot palaisi
- suhari?
Taksikuskithan ovat yleisesti ottaen täysiä tumpeloita, idiootteja, jotka eivät yksinkertaisesti ole päässeet mihinkään kunnon koulutukseen /työhön vajaaälyisyytensä vuoksi. Sitten kun renkinä ajavat hienolla? autolla esiinnytään täysin mulkkuna liikenteessä, kun ei osaa :
A) lukea
B)kirjoittaa
C)LIIKENNESÄÄNTÖJÄ, jotka koskevat kaikkia!!!- jorysu
mikäs sä sitten luulet olevasi ääliö?
- EXÄ TAXI renki.
Siksi lopetin taksirengin koiranhomman, kun olikin enemmän järkeä kuin niillä jotka siihen iäksi kiinni jää. Yleiskunto paranee heti jos lähtee oikeisiin töihin, eikä haudo persettään ja kassejaan hikisen kumijalan penkkiin päivästä päivään.
- juuuufd
mä ainakin vaikka paskannan omassa taksissani ja se ei sulle kuulu!ja kannattaisko ottaa selvää aiheesta päiväajovalot!!!!!
- Vapaalla vai töissä?
No sä et todellakaan sitä tee. Sä et vedä edes röökiä omassa taksissas, koska laki sanoo niin. Mieti nyt mitä ihmisille suustas päästät tollo.
- juuuufd
Vapaalla vai töissä? kirjoitti:
No sä et todellakaan sitä tee. Sä et vedä edes röökiä omassa taksissas, koska laki sanoo niin. Mieti nyt mitä ihmisille suustas päästät tollo.
mä poltan just niin paljon kun haluan ja sulta en ääliö kysele
- suhari56
Vapaalla vai töissä? kirjoitti:
No sä et todellakaan sitä tee. Sä et vedä edes röökiä omassa taksissas, koska laki sanoo niin. Mieti nyt mitä ihmisille suustas päästät tollo.
mikäs sä oot täällä viisastelemaan?vittuako se sulle kuuluu mitä omistaja tekee omassa autossaan?
- Isäntä Itte
Saatanan kumihuulet,lopetakaa se tupakanpoltto,hyvän sään aikaan,se on kuin tutti roikkuis suussa !
- kultaketju.
Kunnon taksisäntä polttaa autossa kuubalaista sikaria.On nääs sen verran massia.Eihän uudessa mesessä muuta kehtaa polttaa.Antaa köyhien kanssa autoilijoiden olla vaan kateellisia.
- Hämmästynyt asiakas
Sellaistakin kuulee taksinkuljettajalta, että taajamassa päiväsaikaan valoisalla ei taksin lainkaan tarvitse käyttää valoja, siis mitään valoja. Olis kyllä jatkokoulutuksen paikka! Selkeästi määrätään, että ainakin päiväajovalot....
Taksitarkastajalle kun asiasta mainitsin, häntä ei asia kiinnostanut lainkaan, vaan kehoitti ottamaan poliisiin yhteyttä.
Mikä taksialaa vaivaa, välinpitämättömyys, heikko työmoraali, huono koulutus, asenneviat??? - Pulmunen?
Harmittava tapaus kun olet joutunut yksittäinen taksinkuljettaja uhriksi, joka sattuu olemaan siinä uskossa, että mitään valoja ei tarvitsisi käyttää. Näinhän se ei ole. Päiväajovalot on taas asia erikseen, josta ylemmissä viesteissä joku mainitsikin miten homma toimii.
Mikä ylipäänsä vaivaa mitä tahansa alaa? Välinpitämättömyyttä, heikkoa työmoraalia ja asennevikoja näkee ihan joka puolella oli ammatti sitten mikä tahansa. Taksikuskit ovat kyllä koulutuksensa saaneet siinä missä muutkin ammatit, mutta joku ei sitten toimikkaan koulutuksen mukaisesti on ilmeisesti välinpitämätön, heikon työmoraalin omaava asennevikainen kaveri. - nyrkillä turpaan
38Helsinki-taksia ajaa joku vajakki vanhempi "herra". Ei tunnu liikennesäännöt koskevan häntä lainkaan ja yrittää kisailla liikennevalolähdöissä ym. sairasta.
- ljfpuyf
Yksin ei voi kisailla, eli olitko sinä se "toinen sairas" joka lähti kisailuun mukaan?
- RUAHAHAHAHAAAA
ljfpuyf kirjoitti:
Yksin ei voi kisailla, eli olitko sinä se "toinen sairas" joka lähti kisailuun mukaan?
"yrittää kisailla"
Sulla vikaa ymmärryksessä? No siksihän oletkin alalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778