Löysin tälläisen nettisivun; http://www.fashionayahshop.com/
Uskaltaako tilata vai kannattaako suosiolla jättää väliin?
Olen vähän skeptinen näiden kiinakauppojen suhteen ja muutaman nettikaupan henkilön kanssa olen laitellut sähköposteja.Vakuuttelevat kyllä, että tavara tulee ja kehottuvat tekemään ns."koe tilauksen", jotta nään, että he lähettävät tavarat. Eräästä kaupasta sain myös listan seurantakoodeista mitä he ovat viimisimpänä lähettäneet asiakkailleen. Tietenkään en nää,että mitä on lähetetty ja kelle, mutta että paketti on lähtenyt matkaan ja sen että mihin päin maailmaa.
Mikä olisi turvallisin tapa maksaa, kenties paypal? Olen sitä käyttänyt ebayn kaupoissa ja aina on tavarat saapuneet perille.
Tai jos jollain on linkitellä vaate yms. kauppoja, mistä on tavarat tullu perille niin olisin oikein kiitollinen..
Kiitos suuresti jo neuvoista ja avusta etukäteen!
Uskaltaako tilata?!?
2
240
Vastaukset
- aitoa asiaa
Onko tää sivusto täynnä tuoteväärennöksiä ja kopioita, vai miksi käyttävät tunnettuja brändejä myynnissään?
Tjaa, luottokortti on yleensä hyvä tapa maksaa nettikaupoissa, niin voit saada "verifiend by visa/mc" rahat takaisin, jos tuote jää saamatta.
Oma asiasi ja riskisi, itse en tykkää suosia singaporelaisia tai kiinalaisia piraattituotteita.....- 68
Piraattejahan nuo aloittajan linkkaamat tuotteet ovat. Toisaalta alkuperäisetkin saattavat olla Kiinassa valmistettuja. On paljolti kyse siitä, minkälaatuisia piraatit ovat. Tullikin voi ruveta hankalaksi tuoteväärennösten suhteen.
Verified by Visa ei Kiinankaupoissa toimi. Kannattaa ehkä käyttää mielummin Paypalia, jos siihen on mahdollisuus. Paypaliin voi sitten olla kytkettynä luottokortti. Joissakin paikoissa on vielä Escrow-palvelu Paypalin ja myyjän välillä. Tällöin maksu suoritetaan myyjälle vasta, kun lähetys on kuitattu vastaanotetuksi. En tiedä tuon Escrowin toimivuutta ongelmatilanteessa. Kannattaa tällöin ehkä kääntyä suoraan Paypalin tai luottokortin myöntäjän puoleen.
Olen itse tilaillut jonkin verran tavaraa Kiinasta sekä Ebayn että Alibaba/Aliexpressin kautta. Tavarat ovat tulleet kaikki. Toimitusaika on vaihdellut 1,5 -4 viikon välillä. Jotkin myyjät eivät ole tilauksen jälkeen vastanneet sähköposteihin. Tavaroiden laatu on ollut odotusten mukaista. Olen kyllä ennen tilaamista tehnyt aina melkoisen taustaselveityksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17213125
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545468Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454860Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392808Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1231989Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1141734Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1101552Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481