venekerho - ei liittymismaksua

Löytyykö venekerhoja joissa ei olisi mm. liittymismaksuja ja muutenkin maksut olisi minimissään, ei mitään turhaa kerhotilojen ym -saarien maksamista? Ei olisi tarvetta edes satamalle/laituripaikalle.
181451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ööö....yleensä kerhoon liitytään juurikin noiden suiden takia eli voidaan viettää aikaa kerhon saaressa ja sen kautta saadaan venepaikka turvallisemmasta satamasta. Onko ainoa tavoitteesi sitten saada veneeseesi kerhon lippu pelkän Suomen lipun tilalle?
Onhan olemassa navigaatioseuroja tähän tarkoitukseen

Äänestä
  • Kerhoilla on myös nosturit , veneiden säilytysalueet ja omat venepaikat. Ollaanpas nyt rehellisiä, mikähän se suurin syy kullakin kerhoon kuulumiseen on.

    Äänestä

provo vai mikä logiikka kysymyksessäsi on?

Äänestä

Meni kyllä vähän yli... Jos pelkkiä kavereita etsit niin mene torille.

Äänestä

On olemassa sellainen kuin YP, oliko se nyt Yhtyneet vai Yhdistyneet Purjehtijat. Käsittääkseni melko puhtaasti "pöytälaatikkoseura", joka tarjoaa jäsenilleen lähinnä pääsyn SPV:n alaisiin kilpailuihin, perälipun ja katsastuksen.

Ihmettelijöille: vaikka valtaosa seurojen jäsenistä liittyykin juuri satama-, telakointi- ja saaripalveluiden vuoksi, niin on olemassa pieni joukko purjeveneilijöitä, jotka haluavat osallistua kilpailuihin mutta eivät kaipaa muita seurapalveluita. Olevan kysyjän kuuluvan heihin.

Äänestä

Itä-Helsingin Pursiseura on tällainen pienillä maksuilla pyörivä seura. Kotisatamaa ei ole, liittymismaksu 100e, jäsenmaksu 50e:
http://ihps.suntuubi.com/

Äänestä

http://www.snavs.fi

Jäsenmaksu 35 €/vuosi katsastusmaksu 15 € vuosi. Liittymismaksu 150 €, ja jäsenyys edellyttää vähintään saaristolaivurin pätevyyttä. Venepaikka ja kerhosaari löytyy.

Äänestä
  • mitä helvettiä tollahan on noi tekstit jotain somaliaa tai mitä lie. kuka tollaseen liittyy missä ei puhuta edes kotimaan kieltä.

    Äänestä

  • 8 kirjoitti:

    mitä helvettiä tollahan on noi tekstit jotain somaliaa tai mitä lie. kuka tollaseen liittyy missä ei puhuta edes kotimaan kieltä.

    Ihan ruotsia nuo näyttivät olevan, joten jos olet läpäissyt yläasteen hyväksytysti, niin ymmärrät kyllä ruotsia. Ja tuossakin kerhossa uskosin olevan aikamoinen määrä suomenkielentaitoisia jäseniä, joten siitä on turha valittaa.

    Vai oliko ongelmana tuo laivurintutkinnon suorittaminen??? Pitäisi osata muutakin kuin plotterin tuijotusta...

    Äänestä

  • valittaja_lkv kirjoitti:

    Ihan ruotsia nuo näyttivät olevan, joten jos olet läpäissyt yläasteen hyväksytysti, niin ymmärrät kyllä ruotsia. Ja tuossakin kerhossa uskosin olevan aikamoinen määrä suomenkielentaitoisia jäseniä, joten siitä on turha valittaa.

    Vai oliko ongelmana tuo laivurintutkinnon suorittaminen??? Pitäisi osata muutakin kuin plotterin tuijotusta...

    Tuijotan bloteriin ja olen suuri merikarhu blop blop blop ja ajan venettä kilsoja tunnissa niin vitusti!

    Äänestä

Esimerkiksi Rajahaudan veneilijöillä ei ole mitään liittymismaksua eikä turhia kerhotiloja tai saaria. Varmaankin oleellinen kysymys on mistä päin etsit tälläista venekerhoa.

Äänestä

Myy veneesi,ettei tarvii toisten siivellä ratsastaa.

Äänestä
  • Kumma viesti. Millähän perusteella väität kysyjän halunneen ratsastaa "toisten siivellä"? Hänhän nimenomaan sanoi, ettei halua niitä palveluita, joita useimmat seurat tarjoavat ja joihin enin osa maksuistakin kuluu.

    Äänestä

Löytyypä toki: Sohvaperunakerho. Sellaisessa et tarvitse köyhänä edes venettä, katselet vaan telkkarista (josta et tietenkään maksa lupamaksua) Navigare-veneilyohjelmaa.

Äänestä
  • Facebookistakin löytyy Köyps.

    Kesällä sitten mukaan Persopeniin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhä veneilijä kirjoitti:

Löytyykö venekerhoja joissa ei olisi mm. liittymismaksuja ja muutenkin maksut olisi minimissään, ei mitään turhaa kerhotilojen ym -saarien maksamista? Ei olisi tarvetta edes satamalle/laituripaikalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu