ajelin pulkalla päin puuta; hammas katkesi ja luulen, että löin päänikin. jotenkin maailma taantui paikoilleen.
mutta taantunutta tässä on muutkin; selailin TA:n keskustelupalstaa. siellä helsingin yrjö kirjoittaa mutta mitään ei anna. ei mitään uutta, ei mitään eteenpäin vievää.
jumalauta; puolue tippuu jo rekistereistäkin, puolet äänestäjistä on kadunnut ja mitään ei olla tekemässä, ei edes funtsita missä mentiin metsään.
palstan kommunisteille ihan asiallinen kysymys ilman mitään provoiluntarvetta - herran jumala, lähden huomenna prahaan, en edes huomenna ole vastaamassa - uskotteko ihan vilpittömästi jotta seuraavissa vaaleissa saatte sen murskavoiton jota suomen kansa peräänkuuluttaa teille tulevaksi?
joskus vietnamin sodan aikaan
4
59
Vastaukset
"jumalauta; puolue tippuu jo rekistereistäkin, puolet äänestäjistä on kadunnut ja mitään ei olla tekemässä, ei edes funtsita missä mentiin metsään."
Päinvastoin ollaan funtsimassa, kuten täältä voit havaita: http://www.skp.fi/2011-9-5/vaalitulos-haastaa-vastarintaan-ja-yhteistoimintaan , ja tiedän, että tekemässäkin, koska itse olen omalta osaltani tekijänä, mutta ei ne jutut kuulu julkisuuteen.
"uskotteko ihan vilpittömästi jotta seuraavissa vaaleissa saatte sen murskavoiton jota suomen kansa peräänkuuluttaa teille tulevaksi? "
En usko, ja onko sellaista peräänkuulutettu?Miksi osallistutte vaaleihin yleensä olenkaan?
Ettekö te osaa marxin oppeja, jonka mukaan tiedesuuntanne saavuttaa tavoitteensa ainoastaan väkivaltaisesti kumoamalla vallassa olevan yhteiskuntajärjestyksen?
Vai onko oppinne sittenkin uskontoa ja tänään uskontoanne tulkitaan niin, että vaalit ovat juuri tuo väkivaltainen tapa kumota vallassa oleva yhteiskuntajärjestys?
Siinä tapauksessa vuonna 1918 oli voimassa toisenlainen uskontonne tulkinta.
.........................Joko kohta kerrot meille palstalaisille, että mikä SKP:n ehdokasasettelussa meni pieleen - kuka tai ketkä ehdokkaista pilasivat vaalituloksen?
Onko Helsingin Yrjö kysellyt sitä sinulta vai oletko kertonut tietosi puolueelle niitä kenenkään ehtimättä edes sinulta kyselemään?
................Haloo, Änkyrä.
Puhuit taas suu vaahdoten henkilökohtaisesta omaisuudesta.
"Esimerkiksi sosialistisessa vallankumousprosessissa yhteiskunnan haltuun siirretään keskeiset tuotantovälineet, ei kenenkään henkilökohtaista omaisuutta."
Eikö mielestäsi keskeiset tuotantovälineet voi kuulua henkilökohtaiseen omaisuuteen?
Miten määrittelet henkilökohtaisen omaisuuden?
Vai puhutko taas asioista suu vaahoten ilman pienintäkään käsitystä käsitteiden sisällöstä?
Olet vain kuullut isojen poikien puhuvan "henkilökohtaisesta omaisuudesta" ja se mielestäsi vaikutti tosi hyvältä joten aloit itsekin käyttää termiä tuntematta sen merkitystä?
Onko toimintasi tyypillistä kommunisteille - puhutaan suu vaahdossa tietämättä edes mistä puhutaan?
......................
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022