mitä ihmettä ihmiset täälä harjavalassa tekke kui tää on joka ilta iha kuolenut paikkaa ? istuko kaikki kotonaa ja kattele tv tai ryypäille jossain ?
olen siis muutanut tänne 3v taakse ulokomailtta ja en ymmära.
Miksi täälä on niin hiljaista ?
3
139
Vastaukset
- tämän asuttaja.
Mitä tarkoitat sillä, että tämä kylä olisi ns. kuollut paikka iltaisin? Siis etteikö täällä ole mitään tapahtumia vaiko ettei ihmisiä yksinkertaisesti näy missään? Siis näy ulkoilemassa, makoilemassa nurmikoilla, nojailemassa lyhtypylväisiin vai mitä sinä nyt yrität selittää?
Kai internet-aikana olisit saanut helposti selville etukäteen esim. sen, että suurin osa suomalaisista on hyvin, HYVIN sulkeutuneita, paitsi tietenkin sitten kun on otettu hiukan sitä ihanaa alkoholia kielenkantojen irroittamiseksi? Lisäksi osa tekee vuorotyötä, pihatöitä kotonaan yms. Harjavalta on myös niin pieni kaupunki ja asukkaat hajaantuneet joka puolelle, että eihän täällä voikaan ketään nähdä illalla missään. Jos pyörälenkille lähdet niin vastaantulijat voi laskea kahden käden sormilla.
Wellcome to hell my friend! - ulko mimmi
no just sitä mä tarkoitan mitä just kirjoitit :) vaan viikonloppuna on jotain säpinää factory´n edessa. mut muuden kyllä ei ihmisia laikaan kulkee. missä on kaikki nuoreet ? ei niintäkaan näy missaan ?
- tämän asuttaja.
Mitä sillä ihmismäärällä tekee sitten? Ei yhtään vitun mitään. Jos haluat väen keskelle niin paina junalla Poriin ja mene kävelykadulle päivystämään, taikka aja pikavuorolla kampin terminaaliin Helsinkiin. Siellä saat sitä populaa lähellesi. Mutta varo illalla ettei joku jumalanhylkäämä mamujengi vie rahojasi ja luuriasi. Täällä ei sitä pelkoa ole ainakaan. Pitää nauttia pienemmistä asioista, esim. Viitalan uudesta terassista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857