En osallistu Suviseuroihin

Vastalauseena SRK:n toiminnalle en osallistu Suviseuroihin, yli 20 vuoden perinne katkeaa NYT.
24438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Olet suoraselkäinen vl!

Äänestä

Hoitokokouksia ei anneta anteeksi, pedofiili rehottaa, ilmiantajat
heitetään saatanan haltuun, vanhukset heitetään helvettiin, VAIN ME,
olemme maailman parhaita, muut on maailman ihmiset saatanan
kerjäläisiä..................


Ei suviksiin 20 v. käynyt.

Äänestä

Meidän suku on epävirallisesti tapaamisessamme päättänyt, että nämä ovat viimeiset suviseurat, johon osallistumme. Paljon on ollut hyvää liikkeessämme, mutta sen "oikean raamatullisuuden" ottaessamme omaan haltuumme, olemme unahtaneet, että sen oikean raamatullisen totuuden saavat omakseen myös kaikki ne, jotka hyväksyvät sen oikeallisuuden ja totuuden, mistä Raamattu kertoo ja todistaa, eikä vain se, minkä me Raamatusta olemme vain itsellemme TOTUUTENA pitäneet.

Äänestä
  • Hieno homma!

    Äänestä

  • Lestoja on Suomessa paljon, ja on totta että aina liian sisäänlämpiävät yhteisöt, joissa on tiukat säännöt saavat epäraamatullisia ja inhimillisä piirteitä. Samoin on käynyt Maria-sisarjärjestölle Saksassa. Jos ei olla yhteydessä muihin kristittyihin, pian yhteisö on "johtajiensa" kaltainen. Olen helluntailainen ja hyvin yhteiskristillinen. Uskon että lestadiolaisissa on paljon aitoja uskovaisia. Sielunvihollinen pyrkii aina mustamaalaamaan ja sattamaan huonoon valoon kristityt.
    Kyllä kaikissa seurakunnissa on lustetta ja sielunvihollinen pyrkii sitä kylvämään.
    Onneksi ei meidän tarvitse pettyä Jumalaan ja Sanaan.

    Siunausta myös ja uusia Hengen tuulia lestadiolaisille ja kaikille Jeesuken omille.

    Äänestä

Kuusamossa kävin suvareissa viimeksi. Vuosi oli -85 tjsp. Mieleen jäi kaamea flunssa ja jääkylmät yöt.

Äänestä

Oikein on toteamus.

SRK on äärivanhoollinen, nuoriso on ulkona vl kalkisvanhuksista.
Se todistaa, että SRK johtajiston keski-ikä on >60 v.
Amichit USA samanlaista porukkaa. Pedofiilisekoavaista.

Kieltäydyn suviksista. VL hoitokokous anteeksianto?

Äänestä

minä en oo suviseuroissa ollut enkä toista kertaa mene

Äänestä

Tupakalla voisi käydä

Äänestä

Iso vahinko - aivan kuin ostais vr:ltä lipun junaan, mutta ei kuitenkaan menis.

Äänestä

70-luvulla kehottelivat saatanalle heitettyjä pois sieltä suviksista, nyt ne samat hyväkkäät kehottelee mekäläistä tulemaan sinne.

Äänestä

Oikein! Onnittelen

Äänestä

Muistuttaakohan Olavi "Voittaja" Voittonen alamaisiaan rikostensalaamisesta suviseurasaarnassaan?

Saarnaakohan taas myös Keijo "Kerubi" Marjanen?

Entä Aarno "Hoitojulmuri" Haho?

Äänestä

Boikotointi onkin otettu järjestäjientaholta huomioon. Tiedotteissa näyttää oletus väkimäärä laskenee reilusti.
Vielä kun Olli setä on asetettu puhujantehtävistä tauolle, näin aamun Kaleva kertoo, ei häntäpään pääse kuuntelemaan.

Äänestä
  • Oletko tosissasi?

    Eikö Olavi Voittonen saarnaa suviseuroissa?

    Äänestä

yhden henkilön poisjäänti paljon missään näy.

Äänestä

Joo, terve menoa vaan ;-)

Äänestä

Heh, Heh !

Tosi uskottavia nää poisjäänti ilmoitukset..
Kuinkahan moni teistäkin on oikeesti ees vl ? Ees nimellisestikään ?
Toki mahollista, on , että ootte uteliaisuudesta kenties oikeestikin käyneet joskus suviseuroissa ?

Mutta mahtuuhan tänne bittiavaruuteen löpinää ja ja akanoitakin lentelemään.

Edelleenkin kaipaisin ib- numerooiden näkymistä viesteissä.
En siksi, että voitais tunnistaa kirjoittaja, mutta se näyttäisi, kuinka hirveän paljon tulee samasta sylttytehtaasta materiaalia, nikillä ja ilman.
Moni, moni sinisilmäinen hämmästyisi.

Onhan se mukavaa kannattaa ja tukea omaa kirjoitustaan, ei tule erimielisyyttä kovin helposti !

Satunnaisille lukijoille: kaikki ei ole tosiaankaan sitä , mitä täällä väitetään, lähtökohtaisesti on lähes kaikki täällä viesteissä käännetty nurinpäin

Terveisiä vaan Heinolan suuntaan ja Aurajoen rannalle tyttelille ja Krista 22v:lle !

Jk.
( Toi ensimm. vuosikuku ao. iässä on kyllä oikeesti aika monta numeroa enemmän.... mutta ei kerrota sitä muille ? )

Äänestä
  • Tällä palstalla ei ole mikään sitä,miltä äkkiseltään näyttää. Lähtökohtasesti täytyy lukea joka viesti epäillen

    . Mihinkäs "oikeutta uhreille" hävisi,kun hänen esittämänsä totuus rupesi selviämään kuplaksi?

    Moniko lie uskonut hänenkin jutut. Itse en uskonut alkuunkaan.

    Täällä on kourallinen ihmisiä,jotka yrittää ajaa omia tarkoitusperiään keinoja kaihtamatta.

    Äänestä

Yritätkö sönköttää, ettei ei-vl saisi kieltäytyä lähtemästä jonnekin suviseuroihin? Uhmaan tätä kieltoasi ja ilmoitan, etten enää koskaan lähde.

Äänestä

lyhyemmät vessajonot!

Äänestä

Meen vappaaehtosesti ja suurella riemulla !

Äänestä

Vielä ennen pedofiilikohua olin aikeissa piipahtaa Lumijoella, kun suviseurat ovat melkein naapurissa, ihan vain verestämään lapsuus- ja nuoruusmuistoja seurakentällä, ja miksei vaikka moikkaamassa kaukaisia tuttuja. Pedofiliakohu kumminkin lyttäsi viimeisetkin aikeeni, en aio missään muodossa (rahallisesti tai lisäyksenä kävijälukuun) olla tukemassa järjestöä, joka on peitellyt pedofiliaa ja insestiä, ja ylipäänsä toimintakulttuurillaan mahdollistanut sen ja suojellut tekijöitä. Tänä vuonna en aio avata edes suviseuraradiota, niin kuin tein vielä viime vuonna, mutta varsin naiivia ja ennalta-arvattavaa juttuahan sieltä on aina tullut.

On yleensäkin rohkeaa ja suoraselkäistä vl:ltä jäädä pois suvareista. Kyselyä ja ihmettelyä varmasti tulee sukulaisilta ja läheisiltä, joten harvoin se on ihan yksinkertainen ja helppo juttu se poisjääminen. Kuinkahan moni sinne ylipäänsä vain tavan vuoksi menee?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Merijärvi kirjoitti:

Vastalauseena SRK:n toiminnalle en osallistu Suviseuroihin, yli 20 vuoden perinne katkeaa NYT.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu