Krabi, peace laguna resort and spa bungalowit???

iitujaleevi

Aurinkomatkojen järjestämä matka ja toi kyseinen hotelli. Onko kellään kokemuksia? Millainen toi krabin lomakohde muutoin on, onko shoppailumahdollisuuksia, tai toisin sanoen mitään elämää? bungalowi haluttaisiin, ja toi on vähän rauhallisemmalta paikalta, mutta ois kiva kun palvelut ois kävelymatkan päässä.
Onko muuten noissa bungaloweissa isoja hämähäkkejä? toisin sanoen voiko pahasti anagrofobiset sinne edes astua :D ottaisimme ton de luxe bungalowin joka on hieno ja jossa on poreamme.

2

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikakommentteja..

      Ne deluxe-bungalowit näyttävät esitteissä ja hotellin sivuilla vähän paremmilta kuin mitä todellisuudessa ovat. Aika paljon vaikuttaa se, minkä kämpän sattuu saamaan eli missä kohtaa hotellialuetta bungalow on, pahimmillaan hotellialueen koillis-/itäreunalla missä se hotellialueen "laguuni" on jo jonkin verran rämettynyt eikä esteettisesti erityisen kaunis.

      Ne deluxe-cottaget (bungalowit) ovat käytännössä kaksikerroksisten rakennusten yläkerran asuntoja, eli ötököitä niissä varmaankin vähemmän kuin alakerran asunnoissa (deluxe bungalowit eivät siis ole erillisasuntoja vaan vähintään kahden huoneiston, osassa neljän huoneiston rakennuksia). Vain private cottaget ovat erilliskämppiä.

      Hotellista ei mikään paha matka ole palveluihin, hotellin pää'ovelta' n. 150 metriä pääkadun varteen ja puolisen kilometriä rantaan pääkadun kautta. Oikotietä rannalle hotellialueen "takaportista" matkaa noin 150 metriä.

      Shoppailumahdollisuuksia tuolla kuten missä tahansa thaimaan turistiloukossa, T-paitaa ym. saa edullisesti kun jaksaa tinkiä, ravintoloista saa keskinkertaisesti hyvään tasoon asti ruokaa enemmän tai vähemmän kohtuuhintaan jne. Ei mitään ihmeellistä suuntaan tai toiseen.

      Olennaisinta tuolla Ao Nangissa on kuitenkin ne pitkähäntävenematkan päässä olevat lähirannat ja saaret jotka maisemiltaan ovat edelleen aika ainutlaatuisia melkein mihin tahansa verrattuna. Tosin nykyisin turistien paljous alkaa viedä myös noilta rannoilta alkuperäistä hohtoa.

      Eli jos vaikkapa Phuketin Karon beachista on pitänyt, myös Ao Nangista luultavasti pitää ja extrana sitten nuo paremmat rantamaisemat.

      PS: Se on araknofobia...

      • Pikakommentit 2

        Se vielä unohtui että itse hotellin ruoka on aika keskinkertaista ja kallista verrattuna lähes mihin tahansa kadunvarsiravintolaan.

        Mitään megaluokan yöbiletystä tuolla ei ole, ilta-/yöelämä aika paljon keskittyy rantakadun varren ravintolasyömiseen ja shoppailuun sekä rantakadun länsi-/luoteispäätä lähellä olevan centre point -"ravintolakeskuksen" pubeihin ja kuppiloihin.

        Jossain tällä palstalla oli aiemmin pitempikin keskustelu tuosta Peace Laguna -hotellista, lueskele sieltä tarkempia kommentteja itse hotellista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      310
      3069
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      63
      2370
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      126
      2072
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      350
      2051
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1409
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1303
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1268
    Aihe