Miten pääomatulot vaikuttavat työmarkkinatukeen?
Ääriesimerkki: Saan tämän vuoden heinäkuussa 20000e pääomatuloja mutta vuoden muina kuukausina en saa pääomatuloa lainkaan.
Lasketaanko vaikutus työmarkkinatukeen kuukausittain vai vuositasolla eli saanko työmarkkinatukea esimerkin tapauksessa lainkaan missään kuussa ennen tai jälkeen heinäkuun?
Lisäkysymys liityen tuloharkinnan soveltamiseen:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/301210124937ML?OpenDocument
(Kun työmarkkinatukea maksetaan 180 ensimmäisen työttömyyspäivän ajalta ansiopäivärahan enimmäisajan jatkoksi niin tuloharkintaa ei sovelleta.)
Jos tänä aika saan pääomatuloa esimerkiksi 20 000e jonkin kuun aikana ja kuitenkin tämä 180pv raja tulee vastaan myöhemmin kesken vuoden niin vaikuttaako tämä pääomatulo loppuvuoden työmarkkinatukikuukausiin alentavasti?
Työmarkkinatuki ja pääomatulot
20k
3
386
Vastaukset
- kela
Hei,
Et tarkemmin eritellyt minkätyyppisistä pääomatuloista on kyse. Esimerkiksi metsän yksittäinen myyntitulo ei erikseen vaikuta tarveharkinnassa vaan metsätulo arvioidaan keskimääräisen tuoton mukaan.
Voisimme selvittää pääomatulojen mahdollista vaikutusta juuri Sinun kohdallasi tarkemmin puhelinpalvelussa 020 692 210.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta- 20k
Kyse on osinkotuloista sekä osakkeiden myyntivoitoista.
- kela
Hei,
kiitos tarkennuksesta. Vaikutus lasketaan vuositasolla.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741