Olisiko kenelläkään aavistusta mistä mahtaisi löytää vanhaan analogiseen Sumlogiin (8 kn) siipipyörää.
Tuntuu olevan aika heikko saanti kun on kaupoista kysellyt, eikä maahantuoja HAKA:ltakaan tahdo enää löytyä. Nopeampaan lokiin löytyi yhdeltä kauppiaalta vielä siipipyörä, mutta ei lienee käy tähän.
VDO sumlog siipipyörä/potkuri
15
1661
Vastaukset
- adfy
Varttoopas vähän, käyn huomenna penkomassa varastoani. Onko se sellaisen ruuvipotkurin näköinen? Yhteystiedot voisit laittaa, eihän sitä tiedä kuinka monta rupellia tulee tarjolle.
- 7
Poistin juuri omasta veneestäni Sumlog II mittarin ja anturin, siinä olisi siipipyöräkin tallella. Mittari ei toiminut ja en jaksanut sitä korjailla, vaan kulutushysterian mukaisesti ostin uuden. Tosin analoginen näyttö on mielestäni kyllä selkeämpi...
Rojut olisivat Espoon Suomenojan satamassa.- 10
Olisin kiinnostunut mittarista varaosiksi, omasta on mailimittarin yksi ratas rikki.
korjaaja@hotmail.com - karica
Onko anturi vielä tallella. Voisin hakea pois.
- Not-real
Siihen käypi vihreä propeli, minulla on ylimääräinen sellainen... Edellyttäen että mittarisi on hidas-alueen mttari, olisko se 0-10 knot alueelle, Nopeamman alueen mittarille valkoinen propelli.
Jos tarve vihreälle, laita viesti: marko@humberg.fi
Propelli on nyt Porvoossa. - Veedeeoo
Huomasin Maritimissa Veman analogisella näytöllä olevia lokimittareita.
Menee VDO:n paikalle ja toimii GPS tekniikalla. - harms
Kiitos kovasti vastauksista ja tarjouksista!
Siis mittari on juuri tuo hitaan alueen mittari eli 0-10 kn. (muistin väärin et ois ollu max 8kn)
Yhdeltä venekauppiaalta löysin juuri vihreitä propelleja ja hän ainakin oli sitä mieltä, että juuri vihreä propelli on nopeempan mittariin ja valkoinen hitaampaan. Itselläni aiempi on ollut valkoinen propelli. Ainakin kuvan perusteella propellit näyttää samalta, mutta vois ottaa varman päälle ja etsiä saman väristä eli valkoista. Onko muilla mitään kommentteja / kokemusta väristä, kun on vähän eri näkemyksiä?
Tässä muuten linkki kyseiseiselle venetarvikekauppiaalle ja potkuri:
http://www.b-marine.net/sumlog-potkuri-uusi-p-1901.html
Olen erittäin kiinnostunut myös käytetystä kunhan on ehjä.
Sähköpostia voi laittaa: harmarock@jippii.fi
Joo ja veneenlasku tietty jo ensviikon loppupuolella, mut voihan sitä aina sukellellakin. - harms
Nyt kun vielä katsoin tuota vihreän propellin kuvaa uudestaan niin onhan tuossa lavat paljon suoremmassa kuin vanhassa valkoisessa potkurissani, missä lavat olivat enemmän kierteellä.
Mutta tosiaan jos löytyypi oikeaa, niin ei muuta kun mailia mulle niin eiköhän päästä kauppoihin. - harms
NONIIIN!!
POHJASSA KOMEILEE NYT EHJÄ SIIPIPYÖRÄ ELI HOMMA BUENO! - vdo ikivanha mutta t
Minulla myös vdo hitaampi siipipyörä. Myötäseen näyttää aika täsmälleen oikein, mutta luovilla liikaa. Keskiarvona näyttää jonkin verraan liikaa, mutta luulen noiden vaihtelujen johtuvan aaltojen aiheuttamasta veden virtauksesta myötäseen.
- Fjord21W
Sumlog SL --> 30 kn. mykkänä. Onko vinkkiä mistä saisi osia. Kolme johtoa tässä versiossa.
- Veedeoo
Mulla on myös tuo valkoinen ropelli ja max 10kn mittari. Ero on jopa 10% luokkaa gepsiin nähden joten olisi kiva tietää miten tota virhekerrointa saisi pienemmäksi? Kalibrointiruuvi on jo ääripäässään.
Peli on kuitenkin symppis ja mitannut matkaa jostain aikojen alusta joten ei siitä viittis luopuakaan. Onko tietoa miten sen näytön saisi korjattua kun on jollain tavalla päässyt särööntymään sisältä käsin? Samoin tripin reset-kumitutin on ajan hammas syönyt. - loki mykkänä
Mulla on vaijeri mennyt tuosta kyseisestä VDO sumlogista. Mahtaakohan jostain vielä löytyä?
- Matti Lappalainen
Sain uuden muovisen siipipyörän Siemensiltä Saksasta ilmaiseksi. Takuu oli kestänyt 16 v! www.snoopy.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769