Pahimmillaan ruotsinkielisen eliitin Suomeen aikaansaama epäoikeudenmukainen kielivähemmistön suosiminen johtaa pidemmällä aikavälillä sisällissotaan. Sitä ennen väkivaltaisuudet lisääntyvät erilaisten ääriliikkeiden suosion kasvaessa. Tilannetta tulee pahentamaan aivan lähitulevaisuudessa Suomen entisestään heikentyvä taloudellinen tilanne ja entistäkin kovempi kilpailu resursseista eliitin ja valtaväestön kesken. Kun taloudellinen tilanne heikkenee, myös valtaväestön elinolot heikkenevät ja sitä kautta myös asenteet jyrkentyvät ja raaistuvat.
Ruotsinkielinen eliitti joutuu ennemmin tai myöhemmin rakentamaan betoniaidattuja ja aseistettujen vartijoiden turvaamia asuinalueita. Perussuomalaisten menestys oli esimakua. RKP suorastaan kerjää omalta kannaltaan vieläkin pahempien liikkeiden kehittymistä, sillä RKP:n ajama marginaalisen vähemmistön etujen yksisilmäinen suosiminen, on kestämätön. Tällaiset kestämättömyydet johtavat aina rähinään, myös "sivistyneessä" Euroopassa.
Ruotsinkielinen eliitti joutuu nyt ja tulevaisuudessa taistelemaan, ääritilanteissa tarvittaessa asein, eliittiasemansa puolesta tai lähtemään pakolaisiksi Ruotsiin tai muualle, missä eliittiasema ei enää olisikaan niin varma. Ankkalampi on pian sähköistetty.
Ankkalampi on pian sähköistetty
14
218
Vastaukset 14
- Niinpä.
Väkivaltaiset reaktiot ovat yleistyneet, eikä ihme. Niin kovasti ovat surusvekot sitä kerjänneet tolkuttomalla vaatimisellaan.
Jos päättäjät eivät kuuntele kansan tahtoa, niin jotenkin kansa siihen vastaa. Se näkyy ja tuntuu sitten kaduilla.
Niin makaa kuin petaa.... - ålänningen
Men här på Åland pratar vi förstås helst svenska, eftersom det är vårt modersmål !!
- Huom!
Miksi käytät sanaa "helst". Siellä rasistisaarellasi suomen kieli on pannassa.
Mantereella samankokoista kielivähemmistöä hyysätään, siellä sorretaan.
Ahneidenmaan systeemi on outo jäänne apartheid- systeemin kaatumisen jälkeen.
Alä ihmettele seurauksia....
- Jeppis.
samma här i Österbotten och!
- guss
Här i Nyland talar vi förstås också svenska!
- 228w
I PERNÅ pratar vi också svenska.
- Niin se vaan on
Suomenruotsalaisista tulee 10 vuoden sisällä Suomessa väestönosa, jonka suosio on samalla tasolla kuin romanien. Sitä saa mitä kerjää.
- 22
I Pargas talar vi också svenska ;)
- fgdfgdfgdf
ainostaan vihaiset hammaslääkärit tulevat jäämään jäljelle
- _hehe_
Tala är silver men tiga är guld !!
Tala jää aina siis toiseksi !!- Obs!
perushurri kirjoitti:
Det är klart att man måste få tala sitt modersmål.
Kukaan ei ole kieltänyt sinua puhumasta ruotsia. Vain se on kielletty, että pääväestön olisi SINUN takia myös opiskeltava ja puhuttava kieltäsi.
Tiedät tämän hyvin, mutta tyypillisenä nettisvekona valehtelet. - bORGÅTIPPAN
Obs! kirjoitti:
Kukaan ei ole kieltänyt sinua puhumasta ruotsia. Vain se on kielletty, että pääväestön olisi SINUN takia myös opiskeltava ja puhuttava kieltäsi.
Tiedät tämän hyvin, mutta tyypillisenä nettisvekona valehtelet.I Borgå flaggar vi för svenska språket.
- ingolf
Obs! kirjoitti:
Kukaan ei ole kieltänyt sinua puhumasta ruotsia. Vain se on kielletty, että pääväestön olisi SINUN takia myös opiskeltava ja puhuttava kieltäsi.
Tiedät tämän hyvin, mutta tyypillisenä nettisvekona valehtelet.Jag har många gånger nekats att tala svenska.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 67861
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22822Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha535756- 80677
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561