Skoda Octavia halpa-auto?????

Hopeaa vain sain

Kun täällä haukutaan toistuvasti Skoda Octavia halpa autoksi aion luovuttaa nyt sen paikan toistaiseksi Volkswagen Golffille, koska te jotka olette perustelleet Skodan myyntilukuja halpis hinnalla saatte nyt itse todeta miten manttelia kantaa Suomen TOP 10 listalla VW-Golf.

Voi sääli kun jäätiin kakkoseksi kuin Ruotsi lätkässä mutta kestetään kisoja tulee ja kisoja menee.

Volkswagen Golf jatkaa köyhien suomalaisten suosituimpana automallina, selvityksestä ilmenee.

Alkuvuoden neljän alkuvuoden kuukauden autorekisteröintitilastojen mukaan uusia autoja on ostettu koko maassa merkittävästi enemmän kuin tammi-huhtikuussa vuosi sitten.

Suosituin malli on jälleen Golf, ja Volkswagen on muutenkin kovassa huudossa - 30 kärkimallin listalla on viisi "Volkkaria". Volkswagen on myös eniten rekisteröityjen pakettiautojen ja eniten yhteisöjen käyttöön rekisteröityjen automerkkien ykkönen.

Golfeja rekisteröitiin alkuvuodesta muutama ajokki alle 2300, mikä on muutama sata vähemmän kuin viime vuoden vertailuaikana,eli köyhyys on vähentynyt.

Golfia peesaa Skodan Octavia-malli, joka on myöskin suomalaisten kestosuosikki. Octaviaa rekisteröitiin alkuvuodesta vain muutama kymmen vähemmän kuin Golfia.

Seuraavassa on köyhien suomalaisten suosimien automallien kymmenen kärki.

Kymmenen eniten rekisteröityä henkilöautomallia (Tammi-huhtikuu 2011)

1. Volkswagen Golf (2295 autoa)

2. Skoda Octavia (2246)

3. Toyota Avensis (2005)

4. Nissan Qashqai (1714)

5. Opel Astra (1440)

6. Ford Focus (1237)

7 Kia Ceed (1212)

8. Volkswagen Passat (1167)

9. Hyundai I30 (991)

10. Ford Mondeo (926)

4

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anti-commie

      Kerran kommari auto,aina kommari auto.....

      • Hämmentynyt käsmies


      • Natsiauto

        >auto,aina kommari

        Onpa mielenkiintoinen näkemys! Mistä muuten tiedät, että autosi on kommari? Puoltaako vasemmalle?


    • Vähän rikkaammat

      En tiiä noista muista vastanneitten jutuista mutta vastaukseni alkuperäis kommenttiin.

      Tutkin väittämäsi asian tältä Skoda palstalta ja oikeassa olet, kyllä Skoda Octavian suurta myyntimäärää on täällä useissa kirjoituksissa perusteltu haukkuen "halpis" auto vain yksi hintaan viittaava nimike esiin ottaen.

      Sitten katsoin Volkkarien hintoja, kyllähän sieltä ihan niinkuin sanot löytyy hinnoista halpis autoksi luokiteltavaa tavaraa jotenka saat minusta seuraa väitteellesi Golf on on toistaiseksi se halpa auto eli köyhät ostaa Golfin koska niitä on eniten myyty (halpis mikä halpis.)

      Me vähän varakkaammat ajamme Skoda Octavialla. Itsellä on 2009 Elegance pikku dieselkoneella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      37
      2086
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1858
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      115
      1289
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1130
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      875
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      71
      835
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      826
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      75
      791
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      753
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      671
    Aihe