Romanit leiriytyivät

Hanasaareen

6

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rautahattu

      eihän se romania mikään köyhä maa ole siellä on paljon korkeanpi elintaso kuin täällä suomessa jos verrataan esim. romanian kerjäläisiä suomalaiseen keskiluokkaan itse olen suomalainen pien palkkainen mutta en suinkaan kerjäläinen ja itselläkin on asuntovaunu mutta kesäloman reissut jää kyllä vaunun kanssa etelä ja keskisuomen alueelle kun ei rahat riitä lapin tai pohjoissuomen kiertämiseen toisin kuin romanikerjäläisillä on varaa euroopan matkoihin ja viime kesänä kun poliisit hakivat kalasataman romani leiristä suomessa varastettuja mopoja polkupyöriä ja kohtalaisen uuden soliferin asunto vaunun olivat he ostaneet ne tuntemattomalta mieheltä eli eivät olleet varastaneet eli tässä nähdään elintasoero ero romanian ja suomen välillä romaniassa kerjäläisetkin reissaavat ympäri eurooppaa ja ostavat käteisellä uudehkoja asuntovaunuja mopoja ja autoja itse työssäkäyvänä suomalaisena joudun ostamaam osamaksulla vanhankin vaunun euroopan matkoista vaunun kanssa näen korkeintaan unta

    • 42434

      Helsingin sosiaaliviraston johtava asiantuntija Jarmo Räihä kertoo Romanian romanien valitelleen sitä, ettei Helsingissä tahdo ansaita kerjäämällä riittävästi rahaa.

      • on se niin

        vittumaista

        "Helsingin sosiaaliviraston johtava asiantuntija Jarmo Räihä kertoo Romanian romanien valitelleen sitä, ettei Helsingissä tahdo ansaita kerjäämällä riittävästi rahaa. "


    • valivalivali

      " Valittaminen kuuluu tähän rotuun "

    • Voisiko joku lähellä asuva viedä sinne pari helsingin matkailuesitettä, joista löytyy hotellien ja leirintäalueiden osoitteita?

      *– Leiri on parin Romaniasta saapuneen suvun hallinnassa ja vaikuttaa siltä, että se, ketkä alueella voivat yöpyä, on aika tarkkaan säänneltyä, Räihä kertoo.*
      Vai onko tuo nyt romanian-mafian tms aluetta ja siellä ei ole suomen viranomaisilla enää valtaa eikä suomen kansalaisilla asiaa?

      Toistakaa pari kertaa mielessänne: Leiri on parin Romaniasta saapuneen suvun hallinnassa.

      Voi #"¤#"¤ sentään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      94
      1083
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      742
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      624
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      556
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      500
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      492
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe