Äsken rupesin netistä hakemaan tällaiselle maalla asuvalle, viiskytkolme ikäselle naiselle sopivaa muotiblogia, lehteä tai julkaisua, jonka kautta voisi aina päivittää out ja in -vaatteet.
Olen pitkä ja "hyvärunkoinen", ryhdikäs ja koroissa viihtyvä. Aina olen löytänyt helposti mieleiseni vaatteet ja ollut enemmänkin mustaa ja valkoista suosiva tyylikäs tyyppi. Villapaita ja merkkifarkut ovat toki paikallaan myös.
Kun luin noita kaikenmoisia kirjoituksia eri palstoilta, hämmennyin.
Siellä moititaan yli viiskymppisten naisten vaatetusta, ei saa olla seksikäs, ei käyttää minihameita, ei olla enää pitkiä hiuksia....siis pitäisi olla näkymätön ja hiljaa. Eli oikeastaan siis ei ollenkaan yhteiskuntakelpoinen.
Kuka näitä sääntöjä tekee? Nuorehkot, pullukat naiset, jotka eivät mahdu napapaitoihin, ja joiden miehet katselevat meitä vanhempia naisia sillä silmällä. Vai meidän ikäisemme miehet, jotka yrittävät kaikin tavoin lannistaa tällaista viiskymppistä naista tuntemaan itsensä elähtäneeksi.
Ja joita harmittaa, kun nuoremmat miehet näköjään pääsääntöisesti ovat kiinnostuneita meistä...roolit ovat mielestäni näissä asioissa kääntyneet päinvastoin, ei enää vanhempi mies ja nuorempi nainen.
Mutta, itse asiaan: osaako kukaan hivenen samoilla linjoilla oleva ikäiseni nainen vastata, mistä löytäisin em.blogin tai lehden? Yksi ihailemani vaatetyylin omaava on Islannin suurlähettiläs, Elin Flygenring.
Ja millaisia lehtiä selaamalla voi esim. tietää, että nyt pitää olla pitsikotelomekko päällä yo-juhliin?
Tyylipäivitys +50 ?
2
290
Vastaukset
- wraz
ole vaan rohkeasti kaunis,tyylikäs ja seksikäs,niin minäkin yli 60v, ja näitä blogeja tulee vielä jossa huomioidaan upeat vanhemmat naiset 60 70 80 90 ! kaunista kesää )
- ikä=nro
Tsemppaan minäkin Sinua! Blogivinkkiä ei tule täältäkään, mutta kuten totesit, löydät helposti vaatteita :) joten tärkeintä on tietää ja tuntea se "oma tyylinsä".
Asian vierestä sen verran, että ikä on niin sangen suhteellista, ja kakskymppisen silmissä 50vuotias on tosiaan vanha... näin se vaan on. Rakas äitini joskus kertoo vieraille tarinaa, kuinka olen koulussa kirjoittanut aineen: Äiti on vanha ja lihava ja harmaatukkainen ja tekee hyvää ruokaa..." Äiti oli tuolloin 31vuotias, normaalipainoinen mutta kovin lyhyt, omasi luonnonväriset suomalaishiukset (ei ole harmaantunut vieläkään)
Se, että teinitytöt kauhistelevat "vanhojen" pukeutumista, on varmasti vähän tätä samaa asiaa, se taas, että ikäisemme miehet sitä arvostelevat, onkin varmasti pelko siitä, että itse näyttävät 10v ikäistään vanhemmilta ja samanikäinen nainen 10v. nuoremmalta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491757
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121601Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va291216Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931151- 911093
- 74971
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta351933- 62819
- 49791
- 50786