Tyylipäivitys +50 ?

Neiti Näpsä

Äsken rupesin netistä hakemaan tällaiselle maalla asuvalle, viiskytkolme ikäselle naiselle sopivaa muotiblogia, lehteä tai julkaisua, jonka kautta voisi aina päivittää out ja in -vaatteet.
Olen pitkä ja "hyvärunkoinen", ryhdikäs ja koroissa viihtyvä. Aina olen löytänyt helposti mieleiseni vaatteet ja ollut enemmänkin mustaa ja valkoista suosiva tyylikäs tyyppi. Villapaita ja merkkifarkut ovat toki paikallaan myös.
Kun luin noita kaikenmoisia kirjoituksia eri palstoilta, hämmennyin.
Siellä moititaan yli viiskymppisten naisten vaatetusta, ei saa olla seksikäs, ei käyttää minihameita, ei olla enää pitkiä hiuksia....siis pitäisi olla näkymätön ja hiljaa. Eli oikeastaan siis ei ollenkaan yhteiskuntakelpoinen.
Kuka näitä sääntöjä tekee? Nuorehkot, pullukat naiset, jotka eivät mahdu napapaitoihin, ja joiden miehet katselevat meitä vanhempia naisia sillä silmällä. Vai meidän ikäisemme miehet, jotka yrittävät kaikin tavoin lannistaa tällaista viiskymppistä naista tuntemaan itsensä elähtäneeksi.
Ja joita harmittaa, kun nuoremmat miehet näköjään pääsääntöisesti ovat kiinnostuneita meistä...roolit ovat mielestäni näissä asioissa kääntyneet päinvastoin, ei enää vanhempi mies ja nuorempi nainen.
Mutta, itse asiaan: osaako kukaan hivenen samoilla linjoilla oleva ikäiseni nainen vastata, mistä löytäisin em.blogin tai lehden? Yksi ihailemani vaatetyylin omaava on Islannin suurlähettiläs, Elin Flygenring.
Ja millaisia lehtiä selaamalla voi esim. tietää, että nyt pitää olla pitsikotelomekko päällä yo-juhliin?

2

346

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wraz

      ole vaan rohkeasti kaunis,tyylikäs ja seksikäs,niin minäkin yli 60v, ja näitä blogeja tulee vielä jossa huomioidaan upeat vanhemmat naiset 60 70 80 90 ! kaunista kesää )

    • ikä=nro

      Tsemppaan minäkin Sinua! Blogivinkkiä ei tule täältäkään, mutta kuten totesit, löydät helposti vaatteita :) joten tärkeintä on tietää ja tuntea se "oma tyylinsä".

      Asian vierestä sen verran, että ikä on niin sangen suhteellista, ja kakskymppisen silmissä 50vuotias on tosiaan vanha... näin se vaan on. Rakas äitini joskus kertoo vieraille tarinaa, kuinka olen koulussa kirjoittanut aineen: Äiti on vanha ja lihava ja harmaatukkainen ja tekee hyvää ruokaa..." Äiti oli tuolloin 31vuotias, normaalipainoinen mutta kovin lyhyt, omasi luonnonväriset suomalaishiukset (ei ole harmaantunut vieläkään)
      Se, että teinitytöt kauhistelevat "vanhojen" pukeutumista, on varmasti vähän tätä samaa asiaa, se taas, että ikäisemme miehet sitä arvostelevat, onkin varmasti pelko siitä, että itse näyttävät 10v ikäistään vanhemmilta ja samanikäinen nainen 10v. nuoremmalta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1471
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      282
      1043
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      814
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      619
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      501
    12. 32
      491
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      465
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. 32
      429
    16. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      31
      429
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe