Varokaa reijitettyä mustaa muovia mansikkamaalla

Simo Pekka

Mulla on viisi vuotta vanha mansikkamaa, jossa on 9 riviä , n. 400 tainta. Yhteen riviin tuli vahingossa reijitetty musta muovi, muissa normaali mustamuovi.
Se reijitetty muovi on täysi susi. Sen reijistä työntyy rikkakasvit ja jos poistat rikan, niin reikä kasvaa ja sitä rataa. Se on nyt ihan repaleinen ja penkki aika pahasti heinittynyt. Muut rivit on tiptop kunnossa ja muovit ehjät. Niillä alkuperäisilla reijillä ei ole ollut mitään positiivistä vaikutusta ainakaan satoon.
Koko tuote on hyvä esimerkki siitä, miten jotkut puutarhasta ja varsinkaan mansikasta mitään ymmärtämättömät " insinöörit ja sisustusarkkitehdit" suunnittelevat tuotteita , joita markkinoidaan mitä ihmeellisimmillä ominaisuuksilla. Minulle tuote tuli tosissaan vahingossa. Vituttaa tuommoiset alalla toimivat markkinoijat ja tuotteet. Täyttä paskaa koko reijitetty muovi.

3

4663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viljelijä mummo

      Kuulehan ystäväinen. Osta maatalouskaupasta niitä purupaaleja ja laita niista heti taimen istutuksen jälkeen koko penkin reunasta toiseen ja huolellisesti taimen ympärille oikein taputtelet juurelle sitä purua.

      Senjälkeen kastele heti taimet kunnolla ja penkki yli asti. Nyt tarkoitan, että istutat mansikan noin 50 cm levyiseen kohopenkkiin ja teet tämän alkuhomman huolella.

      Tulet huomaamaan, että mansikkasi voivat paremmin purupenkissä, kuin mustan muovin alla.
      Sehän on luonnotonta viljelyä, tuo muovikate.

      Tulet yllättymään, miten puhtaat ovat marjat ja penkit jatkossakin, sillä mansikan ikä on 5 vuotta, mutta itselläni on penkit, kuin vasta istutetut. Onnellisia hetkiä mansikan viljelyssä sinulle ja kauniita ilmoja niitä tarvitaan.

    • Anonyymi

      Voi hyväänen laita 400 tai 1000 ,tainta johonkin puulaatikko taitaa olla pallot kateissa ?

    • Anonyymi

      Nykyään suojamuovit jotka tarkoitettu esim mansikkamaalle, mätänevät. Ostin puuilosta muka tarkoitukseen sopivaa suojaa joka estäisi rikkaruoho kasvua. Kahden vuoden kuluttua kate on ihan niinkuin paperia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2878
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      4
      1610
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1305
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1037
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      902
    Aihe