ARHINMÄEN HYRRÄTAKI

Hehetshhh

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini latasi torstain Iltalehdessä, että vasemmistoliiton osallistuminen hallitusneuvotteluihin on "rappion toteemi, huijauksen huippu".

- Vielä vaalitaistelussa vasemmistoliitto haukkui kokoomusta lähes kaikesta, mutta nyt ollaankin valmiita samaan hallitukseen, Soini ihmetteli.

Iltalehti kysyi vasemmistoliiton puheenjohtajalta Paavo Arhinmäeltä kommenttia Soinin purkaukseen.

Vastauksena oli nauruntapainen purskahdus.

- Hehetshhh (kävelee pois).

Hetkeä aiemmin Arhinmäki korosti, että vasemmistoliitto ajaa kaikkia vaalilupauksia Säätytalollakin.

- Joidenkin pitää olla sillä tavalla selkärankaisia, että yritetään toteuttaa sitä, mitä vaaleja ennen on luvattu.

TOMMI PARKKONEN

1

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vasemmistoliitto voi vielä taipua kannattamaan EU:n vakausjärjestelmiä.
      LUE MYÖS

      Ensimmäinen neuvottelupäivä ei tuonut ratkaisua

      Katainen: Vasemmistoliitolle ei vapaita käsiä EU-politiikassa

      Puheenjohtaja Paavo Arhinmäen mukaan puolue neuvottelee väliaikaisesta ja pysyvästä vakausmekanismista osana hallitusneuvotteluiden kokonaisuutta.

      Arhinmäki muistutti, että vasemmistoliitto on koko ajan ilmoittanut suhtautuvansa kielteisesti Portugalin tukipakettiin.

      Arhinmäki vakuutti poistuessaan Säätytalolta, että puolue aikoo pysyä mukana hallitusneuvotteluissa.

      STT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      111
      3617
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      66
      3257
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2724
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2543
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2154
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2113
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1792
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1716
    Aihe