yhtään mitään. Ruotsin kielen asema ei talan sekoiluilla miksikään Suomessa muutu. Askel hänellä vain lyhenee ja keinutuoli narahtelee yhä harventuvassa tahdissa.
Tala on vuosikaudet hieman, khm runkkarimaisesti, kuvitellut että kun hänellä on yksikin nettipalsta "hallussaan" niin homma on kannaltaan kunnossa.
Mutta kun ei vaan ole. Tala on luuseri, mutta mitä "parhaimmasta päästä". Ei se että hän saa kriittiset avaukset poistetuksi tältä rupukämäseltä palstalta mitään ruotsinkielen aseman muutosta todista!
Se todistaa vain sen, että Tala on hävinnyt vuosia jatkuneen nettisekoilunsa.
Se on hieno juttu, se.
Tala ei ole oppinut vuosien saatossa
2
146
Vastaukset
- Leipälapio
Mies.Suomalainen: "Ruotsin kielen asema ei talan sekoiluilla miksikään Suomessa muutu."
Tala on osaltaan "sekoiluillaan" pahan kerran sekoittanut pakkoruotsittajien pasmat. Kiivailu pakkoruotsin ja sen seurannaisilmiöiden puolesta ei ole vahvistanut ruotsin kielen asemaa kansan enemistön keskuudessa. Siitä on tutkittua näyttöä vaikka kuinka paljon. Ruotsin kielen asemaa muuttumattomana, kiveen hakattuna ja pysyvänä olotilana on horjutettu. Kokoomuksenkin puoluevaltuutetuista jo huomattava osa on valmis luopumaan maan kaksikielisyydestä ja enemmistö pakkoruotsista. Siinä on Mies.Suomalaiselle purtavaa kerrakseen.
Pysyvä dokumentti Talan vastustajien taktiikan epäonnistumisesta, valheiden levittämisen taktiikasta, on Wikipediassa: (http://fi.wikiquote.org/wiki/Keskustelu:Heikki_Tala).
Jonkin kansanryhmän oikeus omaan kieleensä on aivan eri asia kuin suuren enemmistön pakkokielivelvollisuus. Niillä on ero kuin yöllä ja päivällä. - Muutos on totta
Mies Suomalaisen ei kannata nähdä unta, että ruotsin kieli palautettaisiin yo-tutkinnon pakolliseksi aineeksi. Se ei onnistu, vaikka nähtävissä on, että ruotsia kirjoitetaan entistä vähemmän!
Eikä ruotsin opiskelun aikaistaminen tule onnistumaan. Kansa lähtee kadulle, jos sitä ministeri Virkkunen vielä yrittää!
Eikä ylimmät päättäjämme enää valttämättä suostu julkisuudessa teeskentelemään kaksikielisyyttä, kun he ovat suomenkielisiä. Edes ministeri Virkkunen ei osaa vastata tv-haastattelussa ruotsiksi, vaikka on asunut nuorena Tanskassa!
Pohjoismaiden Neuvostonssanuoret suomalaiset eivät suostu enää siihen että heidän pitäisi Neuvostossa puhua ruotsia. Jos suomen kieli ei sinne kelpaa, yhteisen kielen on oltava englanti.
Mies Suomalainen, näetkö tätä todellista muutosta vai näetkö vain toiveunia?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719