Bentaot+raskaus

Montako viikkoa ennen laskettua aikaa pitäisi lääkkeet vähentää kun käyttänyt noin 2-3krt vko oxaminia 30-45mg?
781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lääkäri on varmasti ohjeistanut sinua lääkkeiden määrämisen aikaan, siis siitä missä vaiheessa ne tulisi lopettaa.

Aika korkea määrä bentzoa raskausaikana tuo 30-45 mg*2-3 krt viikossa...

Äänestä

Sama määrä on ollut edellisissä raskauksissa, ja ihan terveitä iloisia lapsia synnyttänyt.En vain enää muista,millä viikoilla oli hyvä vähentää ettei tule vieroitusoireita lapselle.Kahdessa edellisessä raskaudessa ei ole tullut mitään ja heti olleet virkeitä ja alkaneet syömään ym..

Äänestä

Itellä on määränä 4mg/pvä, eli viikossa 28mg. Vielä en ole ihan puolivälissäkään raskautta mutta olisi ihan kiva tietää missä vaiheessa tosiaan vähennetään, en ole asiasta vielä lääkärini kanssa keskustellut kun ei ole nyt vielä kuuteen kuukauteen ajankohtaista. Mutta täytyy sekin ottaa puheeksi seuraavan kerran kun lääkäriaika on.

Äänestä

Miten sait sen Oxaminin jaettua siten, että sait juuri 4 mg siitä? Vai onko sinulla joku toinen bentzo käytössäsi?

Itsellä ihan raskauden lopussa univaikeuksiin silloin tällöin 15 mg/iltaisin, ei se juurikaan auttanut, sen sijaan Atarax 25 mg auttoi, onneksi. Unettomuus on tuttu "kaveri" jo nuoresta aikuisesta saakka ja aina se pahenee raskausaikana. Jossain vaiheessa se valvomisputki oli pakko katkaista.

Tsemppiä!

Äänestä
  • Mulla on Xanorit käytössä, mutta olen jo itse vähentänyt ne 3mg/pvä =) Kahdelta lääkäriltä varmistin että niitä saa raskausaikana syödä kun olen kuullut vähän sitä sun tätä bentsoista ettei saa syödä Xanoreita ja jotkut sanoneet että saa. Äitiysklinikalla kyllä sanottiin vielä kun halusin sielläkin vielä lääkäriltä kysyä niin sanoi että voin ihan rauhassa niitä syödä koska ilmankaan en pärjää valitettavasti =(

    Mulla on nukkuminen sujunut tähän asti hyvin paitsi nyt on iskenyt unettomuus... Valvon pitkään yöhön, melkein aamuyöhön, heräilen monta kertaa ja nousen ylös viimeistään kymmenen maissa kun uni ei vain tule.

    Tsemppiä sinulle myös raskauden kanssa! =)

    Äänestä

mulla on muistikuva et 2vk ennen ainakin. Tarve ollut vähäistä 7,5mg riittää mulle katkasemaan unettomuuden n pari kk kuussa. Otan aika pian kun huomaan että stressi ym painaa mieltä eikä uni tule tmai nukun huonosti monta yötä,tosi hyvä apu ollut. Opamoxia siis.

Äänestä

Ääh, mäkään en muista, mutta itselle kyllä annettiin synnärillä yöllä kun odoteltiin synnytyksen käynnistymistä. Mutta muistaakseni päivittäisannosta jätin pois 2 viikkoa ennen laskettua aikaa. Mulla ne tuli käyttöön ihan totaaliseen unettomuuteen raskausaikana. Olin sen vuoksi sairaalahoidossakin. Siinä vaiheessa kun mua yritettiin nukuttaa, niin sain opamoxia 60mg zopinox 2 tab. (Torkahdin 2:si tunniksi....) Onneksi unettomuus loppui synnytykseen -sitten vain ei enään saanut nukkua vauvan takia : )

Sitten kun unihomma hieman selkiyty, niin en tarvinnut kuin 7.5mg opamoxia.
Mutta siis raskauden eka 3 kk mua valvotettiin, koska silloin lääkkeet voivat aiheuttaa haittaa. Opamoxit siis aloitettiin vasta kun tietyt viikot tuli täyteen.

http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,3437 -Soitappa tuonne. Sieltä löytyy tarkin tieto. -Mutta opamoxhan on yksi vanhimpia ja tutkitumpia lääkkeitä ja mua ainakin patisteltiin oikein sen käyttöön koska valvomisen seuraukset jo omalle elimistölle oli niin rajut. Tykytys ihan kauheaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn lääkäriltäkin kirjoitti:

Montako viikkoa ennen laskettua aikaa pitäisi lääkkeet vähentää kun käyttänyt noin 2-3krt vko oxaminia 30-45mg?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu