Pystyykö Suomenlinnaan helposti menemään veneellä kuin veneellä?
Onko siellä joku tietty paikka minne saa veneen jättää?
Suomenlinnaan veneily
9
1239
Vastaukset
- TaistoAa
Siellä on vierasvenesatama. Helppo mennä. Vierasvenesatamasta eteenpäin kapeikosta pääsee ankkuriin sillan viereen ilmaiseksi. Olen mennyt 170 cm syväyksellä. Toisella puolen siltaa on satama sukellusveneen lähettyvillä. Sielläkin olen ilmaiseksi lorvaillut.
- 27
onko noi molemmat ilmeiset paikkasi ne missä on kiinnittyminen kielletty kyltit?
- bruceroberts
Ainakin jos Helsingistä asti meinaa Suomenlinnan suuntaan lähteä, niin pitäisi mielestäni olla vähän isompi vene ja tarpeeksi kokemusta avomeripurjehduksesta. Varmistu, että veneen varusteet ovat katsastuksen edellyttämässä kunnossa ja merikarttasarjat (pelkällä plotterilla ei kannata laiturista lähteä) sekä asiakirjat (ALV-todistus huom!) ajan tasalla. Ruokaa kannattaa varata parin viikon tarpeiksi - Suomenlinnassa on toki kauppa, mutta matkalla saattaa sääolosuhteista riippuen joutua pysähtymään pidemmäksikin aikaa. Muista myös tarkastaa ettei pelastuslautan hätäruokapaketin viimeinen käyttöpäivä ole mennyt.
Minkä kokoisella miehistöllä olet reissuun lähdössä? Toissa kesänä kävimme Suomenlinnassa 43" ketsillä, miehistöä oli neljä, mutta se tuntui hiukan pieneltä määrältä, vahtivuoroja piti vaihtaa turhan tiuhaan, Matkalla on paljon laivaväyliä, joten valppaita silmäpareja on hyvä olla mukana useampi. Itsekin voisin harkita gastiksi ryhtymistä matkalle, ilmoita jos tulee tarvetta.- Stormfågell
Monet pääkaupunkiseudun seurat järjestävät eskaadereja Suomenlinnaan. Näin kynnys suurten selkien ylittämiseen alenee ja turvallisuus lisääntyy. Yllä oli hyvät ohjeet varusteluun. Suurin osa Suomenlinnassa vierailevista veneilijöistä on kokeneita matkapurjehtijoita, mm. vihreällä viirillä varustettuja valtameriveneitä. Jos joskus teet tuon matkan, on se hyvä merkata lokikirjaan, koska suoritus on valttia haettaessa avomeripurjehtijoihin tai Merikarhuihin. Passi kannattaa ottaa mukaan, vaikka Shengen alueella liikutaan.
- Jallukolaa
Stormfågell kirjoitti:
Monet pääkaupunkiseudun seurat järjestävät eskaadereja Suomenlinnaan. Näin kynnys suurten selkien ylittämiseen alenee ja turvallisuus lisääntyy. Yllä oli hyvät ohjeet varusteluun. Suurin osa Suomenlinnassa vierailevista veneilijöistä on kokeneita matkapurjehtijoita, mm. vihreällä viirillä varustettuja valtameriveneitä. Jos joskus teet tuon matkan, on se hyvä merkata lokikirjaan, koska suoritus on valttia haettaessa avomeripurjehtijoihin tai Merikarhuihin. Passi kannattaa ottaa mukaan, vaikka Shengen alueella liikutaan.
Muistan Merikarhujen järjestäneen eskaaderin Suomenlinnaan. Osallistijia oli allas täynnä! Eli oikeassa on tuo kirjoittaja.
- Anonyymi
Mitä Alv todistuksella tekee...
- hans n.
onko syytä käydä tekemässä kuiteski tulli- ym rajamuodollisuudet esim porkkalassa enne reissua?
- Anonyymi
No ihan asiallisesti ottaen niin mielenkiintoisia virtauksia tulee siinä kanavassa jos ruottinlaiva menee ohi.
- Anonyymi
Siellä aInakin kalja virtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463242Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423048- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271870- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871545Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391421- 391350