raskausden ajan Diabetes ja oikea ruokavalio?

Oikea ruokavalio??

Eli minulla todettiin virtsasta rv 27 raskauden ajan diabetes ja jouduin sitten siihen kotiseurantaan. Neuvolatäti kehui että syöt nyt sitten todella paljon hedelmiä ja vihanneksia ja lihaa, kanaa ja muuta varsinkin rautapitosta ja kevyttä..
Nyt sitten tulin tänne lueskelemaan onko muita samassa tilanteessa olevia ja yksi löytyi jolle oli kommentoitu, että hedelmiä ei saisi niin kovin syödä niiden korkean hedelmäsokeripitoisuuden takia. Pitääkö paikkansa? Tuli vaan hieman ristiriitainen olo kun neuvolatäti neuvoo niin mutta sitten joku onki vähä erimieltä..

Sokerit on nyt pysynyt ihan hyvin aisoissa kun olen aamusin vetänyt 2 dl neljän viljan puuroa mustikoita 2 rkl, kiiwin, 2 täysjyväruisleipää kurkun, paprikan, juuston ja kalkkunaleikkeen kanssa ja vielä lasillisen funlight mansikkamehujuomaa (lightia siis, joka on "se sokeriton").
Päivällä sitten kouluruokaa, millon mitä sattuukin olemaan siihen salaattia jonkin verran. Iltapäivällä 2-3 yksi banaani/päärynä välipalaks ja iltaruoaks jotain liha tai kanaruokaa ja iltapalaks sitten vielä 2 ruisleipää samalla kaavalla kuin aamulla.

Onko tuo ruokavalio ihan ok myös jatkoa ajatellen vai onko jotain muutettavaa? Pelottaa vaan, että jos tuo pikkuinen nyt sitten kasvaakin liian nopeasti, että synnytys joudutaan jossain vaiheessa liian aikaisin käynnistämään, niin yritän vältellä sitä kaikin keinoin että vauvan kasvu ei olisi kovin lujaa.. Huolestuttaa vaan niin :( Nyt olen rv 29 2.

15

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syön hedelmiä

      No kyllä minä olen hedelmiä syönyt. Koska jos on ruokavalio ollut jossain vaiheessa yhtä pahasti pielessä kuin minulla, että on syönyt paljon valmisruokia ja karkkia ym. niin eiköhän ne hedelmät ole kuitenkin parempi vaihtoehto. Enkä usko, että esim. pari,kolme hedelmää päivässä kovin haittaa, samoin kuin että mieluummin pikkunälkään syö hedelmän kuin suklaapatukoita tms. Itse olen suosinut omenoita, appelsiineja, mandariineja, viinirypäleitä... Banaanit ei jostain syystä ole maistuneet koko raskausaikana. Ovat liian makeita... Leipäkin on meillä nykyään vain ruisleipää, minkä uskon vaikuttavan tosi paljon. Jos syön vähänkin vaaleaa leipää, tuntuu, että sokerit pompsahtaa taivaisiin...

      Hyvälle tuo sinun tuokavalio minusta vaikuttaa. Tosin en ole mikään ravitsemusterapeutti tms. :) Kaikki mehut jättäisin pois aterioilta ja vaihtaisin veteen tai maitoon. Mulla vaan ei jotenkin ole luottoa, että sokerittomat olisi yhtään sen terveellisempiä... Iltapalan myös ehkä saattaisin vaihtaa esim. johonkin hedelmään, vihanneksiin tai jogurttiin. Leipä on ainakin minun makuun aika raskas iltapalaksi. Ja teestä ja kahvista olen sokerin jättänyt kokonaan pois.

      Eli kyllä ihan perus kotiruoalla ainakin minä olen saanut sokerit pysymään aisoissa. Masuasukki on ollut ihan normaalikokoinen ja mulla vointi hyvä. Ja kun muistaa vielä liikkua, niin eikös se paketti ole siinä? :)

      • Syön hedelmiä

        Niin ja siis viikkoja mulla suunnilleen saman verran kuin sulla. Sokerirasituksessa "narahdin" jo aika alkuvaiheessa raskautta ja siitä asti tasapainoillut tämän asian kanssa. :)


      • oikea ruokavalio??

        Kyllä joo paketin pitäisi ainakin olla siinä aikaslailla kasassa lähes täydellisesti :) Kyllä me pärjätään ja toivotaan nyt että ei pikkusista tuu ihan liian isoja että sais kokee sen luonnollisen synnytyksen, kun on se kuitenkin kokemus ittessään verrattuna siihen että sut leikattais :(

        Hyviä vointeja ja mukavaa loppuaikaa sulle! :)


    • yfugihojpkphoig

      Sinä näet verensokerimittarilla kuinka elimistösi reakoi hedelmiin. Eli niissä on paljon hedelmäsokeria ja ne saattavat nostaa sokerin korkealle. Mutta harvoin sellaisilla, joilla oma insuliinituotanto pysyy kohtalaisesti vauhdissa mukana ja pärjää ruokavaliolla eikä tarvitse insuliineja.

      Minulla hedelmät nostivat sokerin korkealle. Pienikin omena nosti verensokerin 12 mmol. Pikainsuliineilla tietysti pystyin jonkin verran pelaamaan. Ja vaalea leipä nosti.

      Ihan hyvältä ruokavalio vaikuttaa ja seurailemalla sokeria näet mihin ruokiin reakoit mitenkin. Voit myös hyödyntää ruokien ilmoitettuja GI määriä eli mitä pienempi GI on, sen pienenpi on ruuan vaikutus verensokeriin.

      • oikea ruokavalio??

        Joo oon seuraillu vähän niitä mitkä nostaa sokerit tosi korkeelle.. Mulla tekee varsinkin kaikki valmisruoat justiinsa (paitsi hk:n hedelmäkana), vaalee leipä. Hedelmistä en oo mitään "tutkimusta" tehny, varmaan pitäs kokeilla vielä tänään kun toi laite mulla toistaseks ainakin on :)


    • omaa kokemusta

      Totuus nyt kuitenkin on se, että niissä hedelmissä on sitä hedelmäsokeria ja hiilareita. Eli niitä ei kannata mielin määrin mussuttaa.
      Sen voi jokainen itse todeta vaikka esim. finelin sivuilta.

    • D325OH

      VHH kannattaa aloittaa. Ei puuroa aamulla=SOKERIA! Neuvolan tippaiitat ei juurikaan ymmärrä mikä on terveellistä ja mikä ei. Raejuustoa, tonnikalaa, kananmunaa, vihanneksia, siemeniä,manteleia, pähkinöitä muutama kourallinen päivässä, linssejä, papuja ym. Lisäksi D3 reilusti!

    • d-hoitaja

      Puuro todellakin nostattaa yllättävästi monilla maidon kanssa ilman lisättyäkin sokeria. -Nousua voi hidastaa laittamalla reilun voi silmän. Tällöin nousu on hitaampaa eikä aiheuta suurta piikkiä. Kuulostaa ehkä typerältä, mutta monilla toimii.

      t: diabeteshoitaja ja gastaatiodiabeetikko x 3

      • syökää kasviksia

        Puurohan nyt on pelkkää sokeria. Kyllä diabeteshoitajan nyt tämän pitäisi tietää, kun sen tietää muutkin ilman kouluja.

        Sen näkee mittarista kuinka viljan jälkeen mittari menee pilviin verrattuna esim. rasva proteiini kasvi ruokaan.

        Ruotsalaisasiantuntijat eivät voi ymmärtää nykyisiä suomalaisia ravintosuosituksia diabeetikoille. Pitäviä tutkimuksia vähärasvaisen runsashiilihydraattisen ruokavalion terveellisyydestä ei ole. Sitä vastoin vähähiilihydraattinen ja runsasrasvainen ravinto on osoittautumassa varsinaiseksi täsmähoidoksi painonpudotuksessa, kolesteroliarvojen parantamisessa ja diabeteksen hoidossa.

        http://vimeo.com/24004754

        Omatekoiseen mysliin ravintorikkaita ainesosia:
        Pähkinäjauheet
        Murskatut pähkinät ja siemenet
        Marjajauheet ja marjat
        Viherjauheet (ohranoras, vehnänoras, spirulina,Vihreä Helmi C.G.F. klorella )
        Tattarihiutale
        Hirssihiutale
        Kaurahiutale (luomu)
        Kookosjauho (hiutaleet)
        Leseet


    • lkjdfghjk
    • D325OH

      Käypähoito on IHAN SIELTÄ SYVÄLTÄ! Sanallakaan ei mainittu,linssejä, papuja ym. jotka pitävät sokerit matalana! Heti alkuun suositeltiin HH=SOKERIA!!

    • mammakas

      ei missään nimessä saa jättää hedelmiä pois! niistähän ne vitamiinit tulee, muiden kasvisten ohella!

      Nyky aikana vaan on lähinnä mielestäni muoti ilmiö, että syö mahd. vähän sitä tätä ja tuota...

      Hedelmät kuuluu perus ruokavalioon, pitävät karkin nälän kurissa ja ovat parempi vaihto ehto kuin ne karkit ja sokeriset mehut ja limukat.
      kun näitä syö sen pari kertaa pivässä on se hyvä... tietenkää ei ny varmaan tarkoita sitä et syö banaania (mikä on se sokerisin) 10 päivässä, vaan hyviä hedelmiä ja kohtuu reilusti :)
      hedelmissäkin voi tehdä valintoja jos epäilyttää niiden sokerimäärät niin onhan niistäkin kevyempiä hedelmiä, ei tarvitse heti ottaa sitä sokerisinta... appelsiinit on hyviä tms... :)

    • ei hedelmiä minulle

      Valitettavasti jos hedelmä nostaa verensokerin tuonne reiluun 12:sta ja ilman hedelmien syöntiä pärjää ruokavaliolla sokerien kanssa, niin jätän kyllä hedelmät pois ja olen ilman insuliinia. Appelsiinikaan ei sopinut.

      Eli sokerit pysyvät kurissa, jos en syö hedelmiä. Karkin nälkää en ole ikinä tuntenut. En ole tainnut 5:n vuoteen syödä karkkia. Hedelmistä saatavan c-vitamiinin ja muut aineet pystyy korvaamaan muutenkin.

      Eli ennemmin olen ilman hedelmiä raskausajan (ravitsemusterapeutti oli samaa mieltä) kun kerran sokerit pysyvät tasaisena ilman korkeita nousuja. Hedelmät ruokavaliossa aiheuttaisivat sen, että joutuisin ruveta pistämään pikainsuliinia. Mitä järkeä siinä olisi?

    • kohoaa

      Miekään en voi syödä hedelmiä. Jostain syystä hedelmäsokeri pahin nostattaja

    • syökää kasviksia

      Nuo ulkolaiset hedelmät eivät välttämättä ole sitä parasta ravintoa. Luomuna on ihan hyvä valinta ja maistuu todella hyvälle. Sellaselle aidolle omenalle.

      Kaikki kasvikset (torilta saa jo kotimaista) ja kotimaiset marjat (jauheena taikka pakasteena) ovat parhaimpia. Viljaa mahdillisimman vähän ja sekin täysjyvänä.

      D-vitamiinia riittävästi purkista ja ainakin nyt sitten aurinkoon. 1/2 tuntia päivässä ja siinä ei edes pala, jos ei ole elimistön D-vitamiinivarstot ihan tyhjät.

      http://ezinearticles.com/?Vitamin-D,-Pregnancy,-and-Gestational-Diabetes!&id=4988287

      Luonnollisia rasvoja:

      Kala, pähkinät, siemenet, avokado, kylmäpuristetut öljyt (oliivi, pellavansiemen, camelina, rypsi, kookos). Kylmäpuristuksen ansiosta öljyn rasvahappokoostumus ja vitamiinit säilyvät luonnollisessa muodossaan. Eläinrasvat (luomu parasta). EI margariinia.


      Ja riittävästi hyvää proteiinia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      174
      2618
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      747
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      734
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe