Morjens, olen 19-vuotias 100kg ennen kävin salilla. Meleko pulska ja roteva oon kyllä. Kiinnostaisi aloittaa joku kamppailujalaji, esim kung fu tai joku semmonen missä hullua itsekuria keskittymistä ja sitte oppisi tappeleen. Nyrkkeillä osaan, mutta se on enemmän semmonen päähänlyönti laji vain. ehottakaa jotain. niin, ja onko niitä liian myöhäistä aloittaa 19-vuotiaana? opin nopiaa ja voinko menenystä edes siinä enään vaan onko sama asia kuin jääkiekko että pitää aloittaa se joskus 2vuotiaana että jos voi kukoistaa. hätäsesti kirjotettu ja toivottavasti ymmärrätte jotain. kiitos jo valmiiksi. :)
Onko liian myöhäistä?
joni91_
8130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei oo myöhästä alottaa. Jos haluat olla kunnon fighteri niin ala vaan ninjailemaan.
Kerroppa mulle vähän miten ninjaillaan niin aletaan! :) Joku tämmönen keskittyminen ja tämmönen itsekuri olis just mulle omiaan. Nyrkkeily nyt oli vaan pätkimistä.
Alota joku itämainen kamppailulaji. Älä mee mihinkään vapaaotteluun tai krav magaan, ne on semmosia jäykkiä lajeja. Mee vaikka johonkin kung fuhun, niin opit heiluttelemaan keppiäkin, jos haluat.
Muttaku mietin katoppa että yleensähän tuommoset alotetaan ihan lapsena että siinä ehtii kehittyäkkin. Mutta siis en oikeesti tiiä että onko edes näin. Noh, tosi paljon kiitoksia että viitsit vastata!
Moni alottaa sua myöhempänäkin ja ihan hyvin voi kehittyä ja menestyä. Kaikki lajit ei oo semmosia että ne pitäs alottaa 2-vuotiaana, jos haluaa menestyä. Oot kuiteski vielä alle 20-vuotias, joten ei mitään ongelmaa. Ala vaan harjottelemaan ja varmasti opit.
Aivan, okei. Kiitos tosi paljon tästä. :)
Oot viel liian kakara. Venaa muutama vuos ja aattele asiaa uuestaa.
Komppaan Hartikaista!